stetka plana ucinky co leci pouziti uzivani vyuziti pro zdraviŠtětka planá (latinsky dipsacus fullonum) patří do čeledi štětkovité. Je vysoká 80-200 cm, kvete v červenci a srpnu. Je to dvouletá bylina. Statná, lysá, všechny části ostnité. Přízemní růžice listů, pilovité, lodyžní lístky užší, vstřícné, na bázi u lodyhy srostlé. Květenství je válcovité, dlouhé 3-8 cm, rozkvétá od středu. Jednotlivé květy růžovofialové, se čtyřcípou korunou dlouhou 8-10 mm, překrytou ostnitým zákrovem.


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • lymeská borelióza
  • opar, herpes
  • protivirové působení (antivirotikum)
  • detoxikace těla do potu, moči, žluče
  • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
  • kožní onemocnění - popraskaná kůže, rozpraskaná kůže (obklady)
  • posílení obranyschopnosti, imunostimulancium, imunostimulační účinek

Výskyt a rozšíření: 

silniční příkopy, hráze, mokřady.

 

Záměna:

štětička chlupatá (Dipsacuspilosus). Roste na okrajích lesa, ve vlhké půdě. Není tak ostnitá. Lodyžní lístky na bázi s 1 párem zpeřených úseků. Květenství I kulovité, žlutobílé, průměr 2-2,5 cm, koruna dlouhá 4-5 mm. Méně účinná.

 

Kvetoucí kruh

Na této rostlině je vše ostnité a připravené k obraně. Dokonce i žebro listu je na rubu poseté ostny připomínajícími žraločí zuby. Něžně růžové květy i bráněné pichlavými zákrovními listeny jsou zvláštní atrakcí této byliny. Začínají kvést ve středu květenství a odtud rozkvétají ve dvou oddělených kruzích současně směrem nahoru a dolů. 

 

Při borelióze a oparu

Štětka planá obsahuje hořčiny, iridoidy, saponiny, deriváty kyseliny kávové a glykosid skabiosid. Povzbuzuje čištění těla potem, močí a žlučí a tradičně se používala při revmatismu a kožních nemocích. Dnes je považovaná za jeden z prostředků působících proti borelióze a osvědčila se u virových infekcí, jako opar (herpes).

Čaj má velice hořkou chuť a aktivuje imunitní systém. 1 lžičku sušeného kořene zalijte 250 ml vařící vody a nechejte táhnout 10 minut. Pijte 3 šálky denně. 

 

Nástroj na česání vlny

Dipsacus je odvozeno z řeckého dipsáo - žízním. Srostlé báze listů dvoří kolem lodyhy malý kalíšek, v němž se sbírá dešťová voda. Má zabránit bezkřídlému hmyzu v přístupu ke květu. Říkalo se mu Venušin kalíšek, protože se věřilo, že kdo se touto vodou omyje, zkrásní. Sylv ester znamená planá, rostoucí v lese. Z této byliny se vyráběl i nástroj na česání vlny. Sušenými semeníky štětky soukenické (Dipsacus sativus) kdysi ženy česaly ovčí vlnu, aby ji mohly spříst.

 

Tinktura ze štětky a borelióza

Na podzim v prvním roce štětky plané vykopejte mladé kořeny s přízemní růžicí a srdčitými listy. Důkladně je omyjete, nařežte na kousky a ve šroubovací sklenici zalijte 60% alkoholem. Kousky musí v něm být dokonale ponořené. Sklenici nechejte stát 4 týdny v teple, obsah pravidelně protřepávejte. Poté jej přefiltrujte a tinkturu nalijte do lahviček s kapátky. Když onemocníte boreliózou, užívejte třikrát denně 5—10 kapek.