Příprava na porod byliny, bylinky, vyvolání porodu bylinami, bylinkamiV německé nauce o léčení ženských chorob "O přirozenosti žen a je jich nemocech" (15. století) je důležitým tématem právě příprava na porod. Zdá se, že ve středu příprav již tehdy stály správná výživa a především koupele: "Která žena tělo má úzké a jest tedy starostlivá před porodem, ta nechť v měsíci před slehnutím krmi jí jemnou, ku příkladu mladá holoubátka, měkká vejce a měkké slípky či telecí nožičku. A často nechť koupe se ve vodě, v níž vařila se šalvěj. A po koupeli tělo olejem růžovým si natírá."


Účinky rostliny:

TIP: Byliny vhodné a nevhodné v těhotenství zde.

Režimová opatření k usnadnění porodu:

1. Uvolnění a zlepšování celkového zdravotního stavu:

Cíleným uvolňovacím a dechovým cvičením se ženy mohou učit, jak se v přestávkách mezi porodními bolestmi zotavit. Tato cvičení pomáhají již během těhotenství. Některými léčivými bylinam i lze zlepšovat celkový zdravotní stav.

2. Cvičení:

Důležitá opatření k naladění na porod jsou psychické povahy. Záleží na tom, aby se tělo připravovalo na zátěže — k tomu slouží těhotenská gymnastika.

 

Které byliny pomáhají před porodem a po porodu

Pro zamezení jakým koliv rizikům se k přípravě porodu používají jen velmi dobře prozkoumané a šetrně působící, po generace osvědčené rostliny.

 • Nespavost v těhotenství - silice meduňky se starají o klidný, zotavující spánek.
 • Usnadnění průběhu porodu - svízel přítula.
 • Porodní bolesti - tiší je meduňka.
 • List ostružiníku má mírnit žaludeční a střevní potíže a posilovat srdce a oběhový systém. Nejdůležitějšími obsahovými látkam i jsou třísloviny a flavonoidy.
 • Čaje z plodů kopru a fenyklu jemně uvolňují křeče.
 • Přiměřenou hygienu při nadměrném výtoku umožňují stahující účinky hluchavky, podpořené heřmánkem, tlumícím choroboplodné mikroby.
 • Malina, maliník - vyvolání porodu, urychlení porodu, vyvolává kontrakce.
 • Mateřídouška, jalovec - usnadnění porodu, urychlení porodu a usnadnění vypuzení dítěte z těla matky.
 • Zavinutí dělohy po porodu - řeřicha.
 • Poporodní krvácení - bylinky: kontryhel.
  Čajová směs na zastavení krvácení po porodu: připravte směs stejných dílů natě řebříčku obecného, natě kokošky pastuší tobolky, natě rdesna ptačího, listu kopřivy dvoudomé, natě přesličky rolní: 1 lžíci směsi přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 3 hodiny vyluhovat, ještě jednou zahřejte, sceďte a pijte 3x denně nalačno.
 • Vypuzení placenty po porodu - kopretina řimbaba.
 • Uzdravení porodních cest po porodu: heřmánek (také tisí menstruační bolesti, užívá se ke zmírnění premenstruačního syndromu, PMS) a kontryhel.
 • Vyčerpání ženy po porodu a regenerace sil - pazvonek chloupkatý a leuzea saflorová.
 • Poporodní deprese - léčba poporodní deprese bylinkami zde.

POZNÁMKA: O VŠECH UVEDENÝCH BYLINÁCH SE PÍŠE NA TOMTO WEBU - VYUŽIJTE VYHLEDÁVÁNÍ ZDE.

 

Aplikace, které se osvědčily

V přípravě porodu se po generace osvědčovaly staré receptury, jejichž působení však dodnes nebylo vědecky prozkoumáno.

Čajová směs na uvolnění křečí, křečovitých bolestí

Tato čajová směs uklidňuje a odstraňuje křeče.

Složení: 25 g meduňka (list), 25 g kontryhel (nať), 20 g ostružina (list), 10 g kopr (plod) a 20 g fenyklu (plod).
Příprava čaje: 1 vrchovatou čajovou lžičku směsi rozdrtíme v hmoždíři, přelijeme 1 šálkem vroucí vody, necháme přikryté 10 až 15 m inut vyluhovat a scedíme.
Denně pijeme až 5 šálků.

Sedací koupel na "změkčení" dělohy před porodem

Tato sedací koupel se doporučuje aplikovat celý poslední měsíc před slehnutím. Má uvolnit a změkčit děložní branku před porodem.
Složení: 50 g hluchavka (květ), 30 g kontryhel (nať), 20 g heřmánek (květ)
Přísada do koupele: 2 polévkové lžíce bylinkové směsi spaříme 200 ml vody, necháme 10 minut vyluhovat a scedíme. Nálev dáme do sedací vany a koupeme se 10 až 20 minut. Provádíme až dvakrát denně.