Křídlatka receptyNa křídlatkové želé budete potřebovat: 4 šálky vody, 8 šálků nasekaných stonků křídlatky japonské, bez listů, Postup: 1. Dáme vodu a stonky křídlatky do velkého hrnce. Přivedeme k varu, stáhneme plamen a vaříme 10 minut. Necháme směs vychladnout, přecedíme přes plátno a necháme okapat asi hodinu nebo dvě. Musíme dostat 3 1/4 šálku křídlatkové šťávy.


Účinky rostliny:

3 1/4 šálku křídlatkové šťávy
1/4 šálku citronové šťávy
50 g práškového pektinu
4 šálky cukru

2. Dáme křídlatkovou šťávu, citronovou šťávu a pektin do velkého hrnce. Přivedeme k varu.
3. Přidáme všechen cukr najednou. Přivedeme zpátky k varu a vaříme 1 minutu za stálého míchání.
4. Odstraníme z ohně a naléváme naběračku do horkých sterilizovaných sklenic. Sterilujeme ve vodní lázni po dobu 10 minut, zchladíme.

 

Zdroj: theguardian.com, přeložila botanička Ivana Paukertová, Brno


PRAVIDLA PRO SBĚR KŘÍDLATEK JAKO KUCHYŇSKÝCH SUROVIN NA VAŘENÍ

Protože křídlatka japonská Reynoutria japonica je invazním druhem, musíme při jejím sběru dodržovat určitá pravidla, abychom ji nevědomky dále nerozšiřovali. Křídlatka se u nás šíří způsobem vegetativním. Z každého úlomku jejího kořene i lodyhy vyroste v krátké době nový jedinec. Proto nikdy křídlatku neryjeme, odřezáváme výhonky u země. Na vaření se sbírají jarní výhonky do 30 cm výšky, lepší jsou ještě menší (20-25 cm). Všechny části křídlatky, které náhodně ulomíme při sběru a také všechny ty, které doma nespotřebujeme, musíme zlikvidovat tak, aby nemohly zakořenit. Nehážeme je do odpadkového koše, popelnice ani do záchodu, nedáváme na kompost a už vůbec je neodhazujeme podél cesty při návratu domů. Nejlepší způsob je spálit je anebo povařit a pak teprve hodit do odpadků. Takto postupujeme se všemi odřezky většími než 0,5 cm. Pokud nechcete tato pravidla z jakéhokoliv důvodu dodržovat, prosím nesbírejte křídlatky a dejte přednost raději jinému druhu.
Stejná pravidla platí i pro sběr křídlatky sachalinské Reynoutria sachalinensis i křížence křídlatky české Reynoutria x bohemica. Všechny druhy jsou invazní i jedlé.