Křídlatka receptyKřídlatkový tvaroh - recept: Ve středně velké pánvi rozpusíme máslo na mírném ohni . Přidáme všechny ostatní ingredience a rozšleháme. Dále zahříváme, za stálého míchání, až směs zhoustne. Pokud chceme zjistit, jestli je dost hustá, vytáhneme lžičku a píchneme do toho prstem. Nalijeme tvaroh přes síto do čisté nádoby. Zakryjeme a necháme vychladnout. Vydrží v lednici po dobu jednoho týdne nebo tak nějak.


Účinky rostliny:

Suroviny, ingredience:

5 lžic másla
1/3 šálku cukru
1/2 šálku šťávy z křídlatky
1 lžíce citronové šťávy
2 extra velká vejce, plus jeden žloutek, rozšlehané
Vždy a za všech okolností dodržujte pravidla sběru křídlatky.

 

Zdroj: theguardian.com, přeložila botanička Ivana Paukertová, Brno


PRAVIDLA PRO SBĚR KŘÍDLATEK JAKO KUCHYŇSKÝCH SUROVIN NA VAŘENÍ

Protože křídlatka japonská Reynoutria japonica je invazním druhem, musíme při jejím sběru dodržovat určitá pravidla, abychom ji nevědomky dále nerozšiřovali. Křídlatka se u nás šíří způsobem vegetativním. Z každého úlomku jejího kořene i lodyhy vyroste v krátké době nový jedinec. Proto nikdy křídlatku neryjeme, odřezáváme výhonky u země. Na vaření se sbírají jarní výhonky do 30 cm výšky, lepší jsou ještě menší (20-25 cm). Všechny části křídlatky, které náhodně ulomíme při sběru a také všechny ty, které doma nespotřebujeme, musíme zlikvidovat tak, aby nemohly zakořenit. Nehážeme je do odpadkového koše, popelnice ani do záchodu, nedáváme na kompost a už vůbec je neodhazujeme podél cesty při návratu domů. Nejlepší způsob je spálit je anebo povařit a pak teprve hodit do odpadků. Takto postupujeme se všemi odřezky většími než 0,5 cm. Pokud nechcete tato pravidla z jakéhokoliv důvodu dodržovat, prosím nesbírejte křídlatky a dejte přednost raději jinému druhu.
Stejná pravidla platí i pro sběr křídlatky sachalinské Reynoutria sachalinensis i křížence křídlatky české Reynoutria x bohemica. Všechny druhy jsou invazní i jedlé.