Křídlatka receptyKřídlatková kůže - recept: 1. Dáme nakrájenou křídlatku a vodu do velkého hrnce a přivedeme k varu. Snížíme teplotu a dusíme 10 minut, často mícháme. Křídlatka změní barvu na světle zelenou a jak se vaří začne se rozpadat. 2. Přidáme cukr a vaříme další 3 minuty. Sundáme z tepla. 3. Rozmělníme dušenou křídlatku na kaši a necháme ji vychladnout. Rozprostřeme pyré do vrstvy asi 0,3 cm tlusté na zásobník dehydrátoru nebo na plech. Sušíme při teplotě asi 65 ° C až do změny barvy na tmavší zelenou a ovocná kůže je na dotek suchá, nebo se řiďte pokyny výrobce dehydrátoru.


Účinky rostliny:

Křídlatková kůže - suroviny:

Vyrobíte ovocnou kůži ze 2 šálků pyré (pokud si to neumíte představit, tak je to něco podobného jako náš kdoulový sýr, jen trochu tenčí, vypadá to takhle)
4 šálky oloupaných a nakrájených stonků křídlatky japonské (sbíráme výhony do 30 cm výšky)
Vždy a za všech okolností dodržujte pravidla sběru křídlatky.
1 šálek vody
3 lžíce cukru

 

Zdroj: theguardian.com, přeložila botanička Ivana Paukertová, Brno


PRAVIDLA PRO SBĚR KŘÍDLATEK JAKO KUCHYŇSKÝCH SUROVIN NA VAŘENÍ

Protože křídlatka japonská Reynoutria japonica je invazním druhem, musíme při jejím sběru dodržovat určitá pravidla, abychom ji nevědomky dále nerozšiřovali. Křídlatka se u nás šíří způsobem vegetativním. Z každého úlomku jejího kořene i lodyhy vyroste v krátké době nový jedinec. Proto nikdy křídlatku neryjeme, odřezáváme výhonky u země. Na vaření se sbírají jarní výhonky do 30 cm výšky, lepší jsou ještě menší (20-25 cm). Všechny části křídlatky, které náhodně ulomíme při sběru a také všechny ty, které doma nespotřebujeme, musíme zlikvidovat tak, aby nemohly zakořenit. Nehážeme je do odpadkového koše, popelnice ani do záchodu, nedáváme na kompost a už vůbec je neodhazujeme podél cesty při návratu domů. Nejlepší způsob je spálit je anebo povařit a pak teprve hodit do odpadků. Takto postupujeme se všemi odřezky většími než 0,5 cm. Pokud nechcete tato pravidla z jakéhokoliv důvodu dodržovat, prosím nesbírejte křídlatky a dejte přednost raději jinému druhu.
Stejná pravidla platí i pro sběr křídlatky sachalinské Reynoutria sachalinensis i křížence křídlatky české Reynoutria x bohemica. Všechny druhy jsou invazní i jedlé.