Křídlatka receptyJoeův křídlatkový salát - recept: Řezovou stranou česneku potřeme povrch velké mísy a česnek odložíme. Dáme olej, med, zázvor a sojovou omáčku do misky a ušleháme. Přidáme křídlatku, mandle, mrkev a houby, opět promícháme a dáme vychladit. (Můžeme také oddělit mandle a vmíchat naposled.)
Podáváme na listovém salátu s trochou strouhané mrkve nahoře pro kombinaci barev. (Nejlépe nastrouhat trochu mrkve přímo na salát.) Ozdobíme listy česnáčku a fialkovými květy.


Účinky rostliny:

Křídlatkový salát - suroviny:

4 šálky loupaných* stonků křídlatky, listy odstranit, nakrájet na tenké plátky příčně nebo šikmo
Vždy a za všech okolností dodržujte pravidla sběru křídlatky.
1 šálek vařeného sírovce žlutooranžového (Laetiporus sulfureus) nebo jiných vařených nebo nakládaných hub, krájených
1/2 šálku mandlí, nakrájených na plátky nebo malé nudličky, lehce opražených
2 lžíce sezamového oleje
2 lžíce medu
3 lžíce sojové omáčky (Tamari)
1/2 lžičky čerstvého strouhaného zázvoru
1 stroužek česneku, oloupaný a překrojený na polovinu
1 mrkev, nastrouhaná
hlávkový salát (volitelné)
lístky česnáčku (na ozdobu)
květy fialky (na ozdobu)

* můžete to udělat bez bez práce s loupáním křídlatky, ale salát bude bez loupání trochu tužší a ostřejší. Nezapomeňte vybrat silné výhonky, ne tenké. Křídlatkové výhony nesmí být vyšší víc než 30 cm .... 20-25 cm je lepší.

 

Zdroj: theguardian.com, přeložila botanička Ivana Paukertová, Brno


PRAVIDLA PRO SBĚR KŘÍDLATEK JAKO KUCHYŇSKÝCH SUROVIN NA VAŘENÍ

Protože křídlatka japonská Reynoutria japonica je invazním druhem, musíme při jejím sběru dodržovat určitá pravidla, abychom ji nevědomky dále nerozšiřovali. Křídlatka se u nás šíří způsobem vegetativním. Z každého úlomku jejího kořene i lodyhy vyroste v krátké době nový jedinec. Proto nikdy křídlatku neryjeme, odřezáváme výhonky u země. Na vaření se sbírají jarní výhonky do 30 cm výšky, lepší jsou ještě menší (20-25 cm). Všechny části křídlatky, které náhodně ulomíme při sběru a také všechny ty, které doma nespotřebujeme, musíme zlikvidovat tak, aby nemohly zakořenit. Nehážeme je do odpadkového koše, popelnice ani do záchodu, nedáváme na kompost a už vůbec je neodhazujeme podél cesty při návratu domů. Nejlepší způsob je spálit je anebo povařit a pak teprve hodit do odpadků. Takto postupujeme se všemi odřezky většími než 0,5 cm. Pokud nechcete tato pravidla z jakéhokoliv důvodu dodržovat, prosím nesbírejte křídlatky a dejte přednost raději jinému druhu.
Stejná pravidla platí i pro sběr křídlatky sachalinské Reynoutria sachalinensis i křížence křídlatky české Reynoutria x bohemica. Všechny druhy jsou invazní i jedlé.