Křídlatka receptyPampeliškovokřídlatkové mufiny - recept: Odstřihněte špičaté vrcholky výhonků křídlatky a rozdrťte. Smíchejte mouku, pampelišky, prášek do pečiva a sodu v malé misce. Vyšlehejte máslo a hnědý cukr do pěny. Rozbijte vejce jedno po druhém a pak přidejte vanilku. K této směsi střídavě přidávejte zakysanou smetanu a suché přísady do směsi, nemíchejte, opatrně přehrnujte. Přidejte křídlatku a rozdělte těsto do tukem vymazaných formiček na mufiny (nebo u nás košíčků). Pečeme při 175° C 15 až 20 minut, dokud mufiny nejsou upečené i v prostředku.


Účinky rostliny:

Poznámka: Tento recept lze přizpůsobit na polovinu rebarbory a polovinu křídlatky, a pokud není pampeliška, použijte květy červeného lučního jetele. Nebojte se experimentovat!

 

Suroviny na 16 velkých mufinů

2 šálky stonků křídlatky japonské, drcené (sbíráme mladé výhonky do výšky 20 cm)
Vždy a za všech okolností dodržujte pravidla sběru křídlatky.
1,5 šálku mouky
0,5 šálku okvětních lístků pampelišky, pečlivě oddělené od zelených částí
1 čajová lžička prášku do pečiva
1 čajová lžička jedlé sody
0,5 šálku rozehřátého másla
1 hrnek světle hnědého cukru
2 vejce
1 lžička vanilky
1 šálek zakysané smetany nebo jogurtu

 

Zdroj: theguardian.com, přeložila botanička Ivana Paukertová, Brno


PRAVIDLA PRO SBĚR KŘÍDLATEK JAKO KUCHYŇSKÝCH SUROVIN NA VAŘENÍ

Protože křídlatka japonská Reynoutria japonica je invazním druhem, musíme při jejím sběru dodržovat určitá pravidla, abychom ji nevědomky dále nerozšiřovali. Křídlatka se u nás šíří způsobem vegetativním. Z každého úlomku jejího kořene i lodyhy vyroste v krátké době nový jedinec. Proto nikdy křídlatku neryjeme, odřezáváme výhonky u země. Na vaření se sbírají jarní výhonky do 30 cm výšky, lepší jsou ještě menší (20-25 cm). Všechny části křídlatky, které náhodně ulomíme při sběru a také všechny ty, které doma nespotřebujeme, musíme zlikvidovat tak, aby nemohly zakořenit. Nehážeme je do odpadkového koše, popelnice ani do záchodu, nedáváme na kompost a už vůbec je neodhazujeme podél cesty při návratu domů. Nejlepší způsob je spálit je anebo povařit a pak teprve hodit do odpadků. Takto postupujeme se všemi odřezky většími než 0,5 cm. Pokud nechcete tato pravidla z jakéhokoliv důvodu dodržovat, prosím nesbírejte křídlatky a dejte přednost raději jinému druhu.
Stejná pravidla platí i pro sběr křídlatky sachalinské Reynoutria sachalinensis i křížence křídlatky české Reynoutria x bohemica. Všechny druhy jsou invazní i jedlé.