Levandule lékařská a úzkolistá (latinsky lavandula angustifolia). Ze Středomoří k nám dovezené byliny mají jistý nádech zvláštnosti již proto, že u nás ve volné přírodě nerostou. Patří mezi ně i levandule lékařská, která tuto odlišnost ještě zdůrazňuje svým tvarem s neobvykle vysokým květním stonkem.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- uklidnění psychiky a zklidnění nervového systému
- nespavost
- nervová slabost
- návaly krve do hlavy a bolesti hlavy
- třesavka
- migréna
- hysterie, hysterické záchvaty
- nadýmání, plynatost, flatulence
- astma
- žaludeční kolika
- jaterní potíže
- žlučníkové potíže
- katar průdušek, zánět průdušek, bronchitida
- chřipka
- angína
- vřídky v dutině ústní
- ochrnutí jazyka a zajíkání se
- bolesti svalů (po namožení apod.)
- úrazy
- revma, revmatoidní artritida, revmatismus
- vykloubení kloubu s bolestmi
- natržení svalu (reptura svalu) s bolestmi
- zánět nervu (neuritida)
- kožní vředy
- infikované rány
- povrchové záněty kůže
- prokrvení kůže
TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Levanduli vždy skladujte na suchém a hlavně tmavém místě v dobře uzavřených obalech (ideálně tmavé uzavíratelné sklo, méně vhodný je plast).
Krása levandule nespočívá v jednotlivých rostlinách, ale v bohatém porostu, kdy sytě fialové květy zkrášlí každou skalku nebo okrasnou zahrádku a navíc příjemně voní. Levandule se u nás k léčebným účelům pěstuje, ale také se dováží, proto není problém bylinu koupit např. v lékárně. Hodně lidí v ČR má tento polokeř na zahrádce, kde mi na jednom místě pěkně roste i několik let. Sbírají se květy, hned jak rostlina začne kvést. Do koupelí se pak používá celou usušenou nať rostliny.
Jméno levandule je odvozeno od slova umývat, což napovídá, že se rostlina ve starověku používala především do koupelí a pro kosmetické účely. Z její velmi široké škály uplatnění slouží dnes v první řadě jako uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Čaj z levandule pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Poradí si i s takovými nepříjemnostmi, jako jsou nezastavitelná třesavka, migréna a hysterické stavy.
Další osvědčené použití levandule je při astmatu, žaludečních kolikách a nadměrné plynatosti. Bylina je dobrá i na játra a žlučník.
Inhalace levandulové silice urychluje léčení katarů (zánětů) průdušek (bronchitidy), chřipky, angíny a bronchitidy. Silný odvar nebo tinktura slouží jako kloktadlo, čistí drobné vřídky ústní dutině, uvolňuje ochrnutí jazyka a zajíkání.
Důležité uplatnění nachází levandule při vnějším použití, kde je nejlepší ve formě levandulového oleje. Natírání bolavých míst levandulovým olejem překvapivě pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů.
Olej léčí i vředy, infikované rány a povrchové záněty. Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus dospělých i dětí.
Levandule se může v pytlíku s kozlíkem, tymiánem a chmelem a položit pytlík vedle polštáře pro dobrý, klidný spánek. Levandulová droga nemá žádné nepříjemné účinky, ale v silných dávkách omamuje, proto při vnitřním užívání platí zásada, že se musí užívat s mírou (nesmí předávkovat).
Jak si doma rozmnožit levanduli řízkováním
Jak si doma romnožit levanduli řízkováním - postup zde.
Levandulový olej (macerát) - recept, postup, návod, příprava, suroviny:
Do 0,5-0,7 litru olivového oleje sypeme za stálého míchání čerstvé, nadrobno nasekané levandulové květy nebo drogu z lékárny, dokud nedostaneme homogenní, hustou, ale ještě tekutou směs. Dáme ji do vhodné nádoby a za občasného promíchání ji necháme stát na tmavém místě 6-8 týdnů. Přecedíme, ale scezené byliny ještě mírně zahřejeme a olej z nich vytlačíme. Olej vtiráme do pokožky po celém okolí bolavých míst. Při bolestech hlavy a při migréně ho vtiráme do pokožky na spáncích a na čele a zároveň užíváme několikrát denně 10 kapek na lžičce; olej zapijeme troškou teplého čaje. Při nervových bolestech kombinujeme masáž bolavých míst levandulovým olejem s vnitřním užíváním černého bezu.
Jak se jinak říká levanduli - synonymní názvy:
Levandule klasnatá ☼ Levandule úzkolistá ☼ Devandula ☼ Devandule ☼ Dulenka ☼ Špika ☼ Špikanard ☼ Levandule klasnatá ☼ Levandule úzkolistá ☼ Devandula ☼ Devandule ☼ Dulenka ☼ Špika ☼ Špikanard ☼ Špikanádr ☼ Špikrnágl ☼ Špikrnát
DALŠÍ RECEPTY: