Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

cajovnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiČajovník čínský, latinsky camellia sinensis. Co se týče účinků, stimuluje centrální nervovou soustavu, zlepšuje krevní oběh a stav cév, antibiotické působení. Je to subtropický, stále zelený keř. Dorůstá do výšky až 3 metrů. Má rozsáhlý kořenový systém. Listy jsou tmavozelené, kožovité, na okraji mírně pilovité.Účinky rostliny:

  • pružnost cév
  • vazodilatační účinek - rozšiřuje cévy
  • snižuje křehkost cév (fragilita kapilár)
  • prevence mrtvice, cévní mozkové příhody
  • ovlivňuje hospodaření s vodou v organismu
  • potopudný účinek
  • močopudný účinek
  • průjem

Stopkaté květy mají 5 korunních lístků nažloutlé barvy. Plodem je hnědá kožovitá tobolka o něco větší než pecka třešně, uvnitř je velké olejnaté semeno. 

 

Používané části:

V našich podmínkách se využívá jednoznačně list. Nejlépe takzvaný zelený čaj. 

 

Léčivé účinky čajovníku: 

Čaj v první řadě působí na cévy a krevní oběh. Vrací cévám pružnost, rozšiřuje je, snižuje jejich lámavost (fragilita kapilár). Používá se jako prevence i lék mozkové mrtvice. Posiluje centrální nervový systém (nervovou soustavu). Reguluje hospodaření organismu s vodou, v zimě zahřívá, v létě osvěžuje. Působí potopudně a močopudně.


Způsob použití:

K léčebným účelům se používá výhradně zelený (nefermentovaný) čaj. Případně žlutý čaj. Klasický černý čaj pouze proti průjmům. V tom případě
se nechá čaj vyluhovat nejméně 15 minut. Čaj se užívá formou nálevu dle pokynů výrobce. Pije se v množství 2-4 šálky denně. Čaj lze dobře
míchat s nejrůznějšími bylinami, např. ginkgo a další.


Kontraindikace:

Čaj nepijme, trpíme-li zácpou. Dlouhodobé užívání velkých dávek čaje však má negativní dopad na organismus, zvláště na zažívací soustavu.

 

Použití v kosmetice:

Čaj dokáže chránit před UV zářením a vata namočená v čaji uklidňuje spálenou kůži. V kosmetice se čaj používá na smývání pleťových masek
z obličeje. Třísloviny obsažené v čaji zatahují póry. Čaj se přidává i do pánských parfémů.

 

Použití v kuchyni:

Čaj se v kuchyni používá zejména ve své fermentované formě: tzv. černý čaj. U něho se fermentací zdůrazňují aromatické vlastnosti na úkor léčivých.

 

Rozšíření a výskyt:

Čaj čínský má svůj původ v jihovýchodní Číně. Nyní se pěstuje v mnoha tropických zemích Asie (Srí Lanka, Čína, Indie, Vietnam atd.).

 

Sběr:

Nejkvalitnější droga pochází z horských oblastí. Sbírají se mladé listy. Vršky větviček s dosud nerozvinutými listy jsou nejcennější a nejkvalitnější.
Sběr (např. na Srí Lance) probíhá celoročně zhruba každé 3 týdny. Na kilogram sušeného čaje je potřeba skoro 5 000 vrchních lístků.

 

Pěstování:

Čajovník je stále zelený subtropický až tropický keř. Listy má tuhé, kožovité, kopinaté, v mládí na rubu světlé. Plody jsou dřevnaté trojpouzdré tobolky s jedním až třemi hnědými semeny. Květy opylují hlavně včely, v bytě je nutné opylení provést vatou, nebo štětečkem. Čajovník kvete na podzim a celou zimu. Rostliny mají dvě zřetelně odlišné periody růstu. Jarní perioda růstu je v květnu a letní koncem července a srpna. V našich podmínkách čajovníky začínají kvést zhruba po deseti letech.

Čajovník přesazujeme jednou za rok, nejlépe v březnu do rašeliny do které přidáme hnojivo Plantacote. Někdy se stává, že čajovníky reagují na přesazení opadem starých listů. Nesnáší také přemokření (uhnívají kořeny) a zásadně nesnáší vápno v půdě. Více než 3% uhličitanu vápenatého způsobí, že keř uhyne.

Růst rostliny na jaře začíná při teplotě vzduchu 10–12 °C. Rostliny snášejí i zastínění, neboť divoké formy rostou jako podrost velikých stromů.

Tudíž je možno rostliny pěstovat i v bytech za okny otočených k severu. Od jara do podzimu je možno rostlinu pěstovat i na balkonech.

Aby květináč snadno nevysychal, tak jej zastíníme.

Když rostliny dobře rozvětví a vytvoří pěkný keřík, je možno začít se sklizní listů. Sklízí se 3 nejmladší lístky na vrcholu nového výhonu.

Listy možno použít na čaj zelené, usušené a nebo provést fermentaci. Listy obsahují 70 až 80 % vody, 29 % tříslovin, alkaloidy, zejména kofein 1–4,5 %, dále éterické oleje, které dodávají typické aroma. V listech je asi 25 % bílkovin z celkové sušiny. V zelených listech je značné množství vitamínu C, který i z části přichází do čaje.

Nejvážnějším škůdcem čajovníků v našich podmínkách je puklice a sviluška.

Pozor, semena čajovníku ztrácejí klíčivost v řádu týdnů!

Další informace o pěstování, rozmnožování a škůdcích čajovníku naleznete zde.

 

Obsahové látky:

Třlsloviny.řkofein, adenin, teofylin, tein. lecitin, silice, vitaminy B, minerální látky.

 

Zajímavosti:

Čaj obsahuje více kofeinu než káva, ovšem třísloviny obsažené v čaji účinky kofeinu zmírňují.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

babské rady   mateřské   akné   zápal   plísně   sběr   návod   slezina   slinivka   rostlina   nohy   migrén   žaludek   štítná   vitamin   keř   odvar   dna   průjem   postup   sušení   nachlazení   játra   osteoporóza   výroba   kůže   sval   žlučník   ateroskleróza   bylina   houba   hemoroid   artróza   Galenos   bylinka   tlak   kontraindikace   ovoce   kořen   písek   nať   pijeme   močopudný   kloub   účinky   zelenina   květ   zpracování   arteriskleróza   děti   šlacha   chladné   prášek   indikace   Zentrich   zdraví   tinktura   kvasinky   kapsaicin   zánět   opar   koupel   Podhorná   teplé   užití   bolest   mensturace   chřipka   játra   sliznice   studené   pálení   zalijeme   řídnutí kostí   kameny   angína   stvol   mrtvice   kojenec   ledvin   brnění   antibiotik   Váňa   střev   krvácení   zlomenin   končetina   využití   kornatění   čaj   stonek   komplikace   abytyše Hildegarda   fermentace   plíseň   hlavy   Mattioli   zelina   metabolismus   nálev   alergie   účinek   použití   jaterní   vývar   stonek   strom   zácpa   bylinná směs   menstruační   vřed   Janča   viry   revma   krk   obsahuje   kolika   Materia medica   astma   inhalace   slezina   vitamín   pupen   vlas   Janča   katar   fytoterapie   vliv   nemoc   Zentrich   ruka   olej   kontraindikace   epilepsie   hlas   víno   pěstování   Treben   Moučka   zrak   roztroušená   dásně   horké   kůra   sirup   chřipka   horečka   neht   minut   rýma   Avicena   noha   nežádoucí   trávicí   hemeroid   recept   list   premenstruační   Paracelsus   srdce   obsažené   choroba  

Počet stránek ve webu:

3287

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online