Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

cajovnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiČajovník čínský, latinsky camellia sinensis. Co se týče účinků, stimuluje centrální nervovou soustavu, zlepšuje krevní oběh a stav cév, antibiotické působení. Je to subtropický, stále zelený keř. Dorůstá do výšky až 3 metrů. Má rozsáhlý kořenový systém. Listy jsou tmavozelené, kožovité, na okraji mírně pilovité.Účinky rostliny:

  • pružnost cév
  • vazodilatační účinek - rozšiřuje cévy
  • snižuje křehkost cév (fragilita kapilár)
  • prevence mrtvice, cévní mozkové příhody
  • ovlivňuje hospodaření s vodou v organismu
  • potopudný účinek
  • močopudný účinek
  • průjem

Stopkaté květy mají 5 korunních lístků nažloutlé barvy. Plodem je hnědá kožovitá tobolka o něco větší než pecka třešně, uvnitř je velké olejnaté semeno. 

 

Používané části:

V našich podmínkách se využívá jednoznačně list. Nejlépe takzvaný zelený čaj. 

 

Léčivé účinky čajovníku: 

Čaj v první řadě působí na cévy a krevní oběh. Vrací cévám pružnost, rozšiřuje je, snižuje jejich lámavost (fragilita kapilár). Používá se jako prevence i lék mozkové mrtvice. Posiluje centrální nervový systém (nervovou soustavu). Reguluje hospodaření organismu s vodou, v zimě zahřívá, v létě osvěžuje. Působí potopudně a močopudně.


Způsob použití:

K léčebným účelům se používá výhradně zelený (nefermentovaný) čaj. Případně žlutý čaj. Klasický černý čaj pouze proti průjmům. V tom případě
se nechá čaj vyluhovat nejméně 15 minut. Čaj se užívá formou nálevu dle pokynů výrobce. Pije se v množství 2-4 šálky denně. Čaj lze dobře
míchat s nejrůznějšími bylinami, např. ginkgo a další.


Kontraindikace:

Čaj nepijme, trpíme-li zácpou. Dlouhodobé užívání velkých dávek čaje však má negativní dopad na organismus, zvláště na zažívací soustavu.

 

Použití v kosmetice:

Čaj dokáže chránit před UV zářením a vata namočená v čaji uklidňuje spálenou kůži. V kosmetice se čaj používá na smývání pleťových masek
z obličeje. Třísloviny obsažené v čaji zatahují póry. Čaj se přidává i do pánských parfémů.

 

Použití v kuchyni:

Čaj se v kuchyni používá zejména ve své fermentované formě: tzv. černý čaj. U něho se fermentací zdůrazňují aromatické vlastnosti na úkor léčivých.

 

Rozšíření a výskyt:

Čaj čínský má svůj původ v jihovýchodní Číně. Nyní se pěstuje v mnoha tropických zemích Asie (Srí Lanka, Čína, Indie, Vietnam atd.).

 

Sběr:

Nejkvalitnější droga pochází z horských oblastí. Sbírají se mladé listy. Vršky větviček s dosud nerozvinutými listy jsou nejcennější a nejkvalitnější.
Sběr (např. na Srí Lance) probíhá celoročně zhruba každé 3 týdny. Na kilogram sušeného čaje je potřeba skoro 5 000 vrchních lístků.

 

Pěstování:

Čajovník je stále zelený subtropický až tropický keř. Listy má tuhé, kožovité, kopinaté, v mládí na rubu světlé. Plody jsou dřevnaté trojpouzdré tobolky s jedním až třemi hnědými semeny. Květy opylují hlavně včely, v bytě je nutné opylení provést vatou, nebo štětečkem. Čajovník kvete na podzim a celou zimu. Rostliny mají dvě zřetelně odlišné periody růstu. Jarní perioda růstu je v květnu a letní koncem července a srpna. V našich podmínkách čajovníky začínají kvést zhruba po deseti letech.

Čajovník přesazujeme jednou za rok, nejlépe v březnu do rašeliny do které přidáme hnojivo Plantacote. Někdy se stává, že čajovníky reagují na přesazení opadem starých listů. Nesnáší také přemokření (uhnívají kořeny) a zásadně nesnáší vápno v půdě. Více než 3% uhličitanu vápenatého způsobí, že keř uhyne.

Růst rostliny na jaře začíná při teplotě vzduchu 10–12 °C. Rostliny snášejí i zastínění, neboť divoké formy rostou jako podrost velikých stromů.

Tudíž je možno rostliny pěstovat i v bytech za okny otočených k severu. Od jara do podzimu je možno rostlinu pěstovat i na balkonech.

Aby květináč snadno nevysychal, tak jej zastíníme.

Když rostliny dobře rozvětví a vytvoří pěkný keřík, je možno začít se sklizní listů. Sklízí se 3 nejmladší lístky na vrcholu nového výhonu.

Listy možno použít na čaj zelené, usušené a nebo provést fermentaci. Listy obsahují 70 až 80 % vody, 29 % tříslovin, alkaloidy, zejména kofein 1–4,5 %, dále éterické oleje, které dodávají typické aroma. V listech je asi 25 % bílkovin z celkové sušiny. V zelených listech je značné množství vitamínu C, který i z části přichází do čaje.

Nejvážnějším škůdcem čajovníků v našich podmínkách je puklice a sviluška.

Pozor, semena čajovníku ztrácejí klíčivost v řádu týdnů!

Další informace o pěstování, rozmnožování a škůdcích čajovníku naleznete zde.

 

Obsahové látky:

Třlsloviny.řkofein, adenin, teofylin, tein. lecitin, silice, vitaminy B, minerální látky.

 

Zajímavosti:

Čaj obsahuje více kofeinu než káva, ovšem třísloviny obsažené v čaji účinky kofeinu zmírňují.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

zánět   nať   játra   písek   krvácení   srdce   pěstování   zelenina   postup   neht   odvar   Janča   hlas   vlas   plísně   katar   sběr   Janča   fermentace   jaterní   alergie   Váňa   kolika   řídnutí kostí   hemeroid   užití   kojenec   migrén   inhalace   kořen   list   rýma   slinivka   Treben   nemoc   šlacha   Zentrich   kameny   keř   krk   pijeme   slezina   vitamín   nežádoucí   strom   chladné   kloub   kapsaicin   zelina   močopudný   sirup   stonek   abytyše Hildegarda   Galenos   prášek   vřed   nohy   chřipka   zlomenin   studené   tlak   dna   choroba   nálev   obsažené   návod   premenstruační   sušení   stvol   pupen   rostlina   žaludek   dásně   děti   játra   bolest   bylina   ateroskleróza   vliv   kvasinky   střev   teplé   recept   kůže   žlučník   epilepsie   zdraví   arteriskleróza   hlavy   opar   fytoterapie   zalijeme   houba   horečka   akné   zpracování   mateřské   výroba   slezina   víno   chřipka   kůra   Materia medica   angína   sval   olej   ruka   končetina   tinktura   čaj   antibiotik   mensturace   bylinná směs   bylinka   kornatění   revma   horké   zápal   vývar   minut   brnění   použití   účinek   štítná   květ   nachlazení   Podhorná   menstruační   Moučka   indikace   viry   ovoce   Zentrich   trávicí   roztroušená   komplikace   koupel   účinky   astma   stonek   vitamin   obsahuje   kontraindikace   pálení   využití   zrak   mrtvice   Avicena   osteoporóza   plíseň   sliznice   zácpa   noha   babské rady   hemoroid   kontraindikace   Paracelsus   artróza   průjem   Mattioli   metabolismus   ledvin  

Počet stránek ve webu:

3377

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online