Čajovník je stálezelený subtropický až tropický keř. Plody jsou dřevnaté trojpouzdré tobolky s jedním až třemi hnědými semeny. Květy opylují hlavně včely, v bytě je nutné opylení provést vatou nebo štětečkem. Čajovník kvete na podzim a celou zimu. Rostliny mají dvě zřetelně odlišné periody růstu. Jarní perioda růstu je v květnu a letní koncem července a srpna.


Účinky rostliny:

V našich podmínkách čajovníky začínají kvést zhruba po deseti letech. Čajovník přesazujeme jednou za rok, nejlépe v březnu do rašeliny do které přidáme hnojivo Plantacote. Nesnáší přemokření (uhnívají kořeny) a zásadně nesnáší vápno v půdě. Růst rostliny na jaře začíná při teplotě vzduchu 10 - 12°C. Rostliny snášejí i zastínění, neboť divoké formy rostou jako podrost velikých stromů.

Tudíž je možno rostliny pěstovat i v bytech za okny otočenými k severu. Od jara do podzimu je možno rostlinu pěstovat i na balkonech. Aby květináč snadno nevysychal, tak jej zastíníme. Když rostliny dobře rozvětví a vytvoří pěkný keřík, je možno začít se sklizní listů. Sklízí se 3 nejmladší lístky na vrcholu nového výhonu. Listy možno použít na čaj zelené, sušené nebo provést fermentaci.

Listy obsahují 70 - 80 % vody, 29 % tříslovin, alkaloidy, zejména kofein 1 - 4,5 %, dále éterické oleje, které dodávají typické aroma. V listech je asi 25 % bílkovin z celkové sušiny. V zelených listech je značné množství vitamínu C, který i z části přechází do čaje. Nejvážnějším škůdcem čajovníků v našich podmínkách je puklice a sviluška.