Dobromysl obecná (latinsky Origanum vulgare ☼ Oreganum vulgare) - tato statná rostlina patří mezi ozdoby naší přírody. Vyskytuje se dosti často, a když se objeví v hustším porostu, zbarví celou louku nebo mýtinu do růžovo-fialova. Pro její rozměry a výrazné květy nelze dobromysl přehlédnout, proto je i její sběr velmi snadný.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- zahlenění dýchacích cest, plic
- silný suchý kašel
- chronický zánět průdušek, chronický katar průdušek
- pozitivní vliv na nervový systém
- zklidnění mysli a organismu
- zlepšení krevního oběhu
- desinfekční účinek
- dobrý vliv na žaludek
- plynatost, flatulence
- svalové křeče
- zácpa, průjem - zlepšení konzistence stolice
- vynechání menstruace
- nepravidelná menstruace, nepravidelné měsíčky, perioda
- menstruační křeče
- slabé dítě, neprospívající dítě
- revma, revmatismus, revmatoidní artritida
- kožní nemoci
- rýma
- chřipka
- zánět průdušek
Sbírá se těsně před začátkem kvetení, jakmile se začnou otevírat první květy, a to celou, asi 25 cm dlouhou horní část rostliny i s listy. Bylinu lze většinou koupit i v lékárně. Slovenské jméno (pamajorán) naznačuje, že jde o jakousi nepravou majoránku. Spolu s její slavnou příbuznou znali a obdivovali dobromysl bylinkáři a lékaři všech dob, někdy jí připisovali až zázračnou moc. Pro svou chuť a intenzivní vůni slouží dobromysl odedávna i jako koření. Používá se při pečení drůbeže a přidává se i do některých polévek a omáček.
Z mnoha dobrých účinků dobro mysli se nejčastěji využívá její schopnosti čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních nemocech průdušek. Její české jméno zřejmě vychází z velmi dobrého účinku na nervovou soustavu. Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh - to všechno jsou účinky, které zajisté zlepší i naši mysl. Droga působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti. Oregano neboli dobromysl upravuje stolici, tedy průjem zahustí a zácpu zvláční. Pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu a uvolňuje křeče.
Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí. Prospívá však i při revmatismu a kožních onemocněních. Přidává se také do inhalačních směsí při rýmě, chřipce, zánětu průdušek a podobně.
Žádné škodlivé účinky dobromysli nebyly zjištěny, je to bylinka, která posiluje a zlepšuje náladu, ale to by se nemělo přehánět.
Oregánový olej má výrazný účinek proti kvasinkovým infekcím - informace o oregánovém oleji zde.
Čajová směs na vyvolání menstruace:
- nať dobromysli 5 dílů
- nať řebříčku 5 dílů
- nať plavuně vidlačky 3 díly
- nať kontryhelu 3 díly
Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a přikryté necháme asi 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme ho třikrát denně po třetině množství po dobu několika dní.
Jak se dobromysli (oreganu) jinak říká - alternativní názvy:
Červená lebeda ☼ Divoká marjánka ☼ Dobrá mysl ☼ Dobráček ☼ Dobrotnice ☼ Mysl domácí ☼ Oregano ☼ Oreganum ☼ Origanum ☼ Pamajorán ☼ Voněklas ☼ Zimní majoránka