Kontryhel měkký kontryhel obecný účinnostNa začátku je třeba poznamenat, že kontryhel je složitý rod. V naší přírodě volně roste velké množství nepohlavně se rozmnožujících druhů, které jsou si mnohdy navzájem značně podobné a jejich rozlišování je velmi obtížné. Naštěstí co do účinků jsou všechny srovnatelné. Pro okrasu pěstujeme kontryhel měkký, který však nemá léčivé účinky. Jak ho ale odlišit?


Účinky rostliny:

V první řadě už podle velikosti: zatímco naše domácí léčivé kontryhele jsou drobné byliny, kontryhel měkký (i další pěstovaný kontryhel ozdobný) je naopak mohutná, s květenstvím často více než půl metru vysoká rostlina, s až 15 cm velkými, mělce laločnatými listy.
Dalším určovací znakem jsou cípy kalíšku (drobné listeny pod květním kalichem; při pohledu shora "na střídačku" s kališními cípy, umístěné však o malinko níž): u obou pěstovaných kontryhelů jsou na rozdíl od volně rostoucích nápadně veliké, delší než květní lůžko.
A konečně: kontryhel měkký nejdeme takřka výhradně na zahradách či zplaňující v okolí lidských sídel, do volné přírody se (zatím) šíří jen zcela výjimečně.

Chceme-li tedy mít jistotu, běžme za kontryhely ven, na louku :-)

Kontryhel obecný kontryhel měkký rozdíl