mokrys stridavolisty ucinky co leci pouziti uzivani vyuziti pro zdraviMokrýš střídavolistý (latinsky Chrysosplenium alternifolium, slovensky slezinovka striedavolistá) patří do čeledi lomikamenolisté. Je vysoký 5-10 cm, kvete v březnu-květnu. Je to vytrvalá stálezelená bylina. Lodyha je přímá, trojhranná, listy střídavé, dolní dlouze řapíkaté, okrouhlé, až srdčitě ledvinovité, široce vroubkované. Žlutozelené listeny tvoří zákrov kolem neviditelných žlutých květů bez korunních lístků.


Účinky mokrýše na zdraví:

Kde roste?

Lužní lesy, listnaté lesy, břehy potoků, bažiny, mokřady. 
Kde se mokrýši líbí, tam vytváří velké koberce. Každoročně je tam můžete obdivovat znovu.

 

Záměna

Mokrýš vstřícnolistý (chrysosplenium oppositifolium). Podobný, ale celkově drobnější. Lodyha čtyřhranná. Listy nejsou nikdy srdčité. S 1-3 páry vstřícných listů. Méně účinný. 

Možnost záměny

POZOR, nepopleťte si s jedovatým pryšcem chvojkou!
Jaký je rozdíl mezi jedovatým pryšcem chvojkou a léčivým mokrýšem střídavolistým je uvedeno zde
.

 

Co sbíráme?

Z rostliny sbíráme celou nať, tzn. nadzemní zelenou část rostliny. 
Rostlina se neprodává. Pokud si ji brzy na jaře nenasbíráte, nebudete ji mít k dispozici!

 

Všudypřítomný drobeček

Kdo ho jednou poznal, ten ho ke své radosti už vždycky najde. Mokrýš je předzvěstí jara. Jeho zlatá žluť svítí z mokré trávy na břehu potoka. Přitom se dá při výšce pouhých 10 cm snadno přehlédnout. Nepatrné kvítky opylují ještě nepatrnější mušky a jiný hmyz. Když maličká hnědá semínka dozrají, leží v kališních lístcích pod oblohou jako v šálku a čekají na kapky deště, které je vyplaví do světa.

 

Účinky na zdraví - bylinka s velkým potenciálem


O použití mokrýše existuje ve veřejných odborných zdrojích jen málo zpráv. Za dávných dob se používal k povzbuzení činnosti ledvin a močového měchýře a k čištění jater a sleziny. Proto byl oblíbenou bylinou při vyrážce a kožních problémech. Dnes víme, že slezina je důležitým orgánem imunitního systému a potřebuje podporu hlavně při infekčních onemocněních.

Existuje jen málo rostlin, které působí speciálně na slezinu. Proto by určitě stálo za to, prozkoumat mokrýše poněkud hlouběji a probádat jeho účinky. Léčivá bylina pro slezinu Chrysos pochází z řečtiny a znamená zlatý, splen znamená slezina. Obecně dostal mokrýš kvůli podobnosti okrouhlých listů a tvaru sleziny lidový název sleziník. Středověcí lékaři jej používali k léčbě onemocnění tohoto orgánu. Vycházeli přitom ze všeobecně uznávaného názoru, že každá rostlina prozrazuje nějakým znakem svůj účinek. Výraz alternifolium popisuje postavení listů, které se řadí střídavě kolem lodyhy. Mokrýš se vstřícnými listy (Ch. oppositifolium) roste na stinných prameništích a v roklích.

 

Čaj nebo tinktura na krvetvorbu

Je jedlý - vydejte se na procházku a vychutnejte si jeho jemně nahořklou, osvěžující chuť. 

Můžete si jej odnést i domů a usušit, nebo z něj připravit čaj (nálev) na posílení sleziny a krvetvorby. Na 1 lžičku na drobno nasekaného mokrýše použijte 250 ml horké vody a čaj nechejte táhnout 5 minut.

Tinkturu si můžete vyrobit podle univerzálního receptu dle videa na www.WebinarTinktury.cz