kustovnice cinska goji berry ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 2Kustovnice čínská neboli (latinsky Lycium chinense, anglicky Goji Berry, též jednoduše goji nebo babí trn, čeleď lilkovité) možná jste na tom stejně jako já a nevěděli jste co to je a už vůbec ne, že se "to" jí. Jde o rostlinu pocházející z Asie, která nese malé červené sladké plody. Konzumace tohoto ovoce vede k dobrému zdraví a dlouhověkosti u Tibeťanů a Číňanů. Bobule Goji, v angličtině Wolfberry, mají mnoho pozoruhodných vlastností, které zlepšují fungování těla a dokonce i zpomalují stárnutí.

Účinky rostliny:

Jaké látky a vitamíny obsahuje kustovnice

Goji Berry je ovoce bohaté na minerály, vitamíny a antioxidanty. Mnohé vědecké studie prokázaly, že Goji je nejvýživnějším plodem na naší planetě. Bývá dokonce řazeno mezi „superovoce“, protože obsahuje:
  • vitamíny: B1, B2, B3, B6, E, C a A
  • 18 druhů aminokyselin, včetně 8 životně důležitých
  • minerální prvky: zinek, železo, vápník, germanium, selen, fosfor, a další…
  • esenciální mastné kyseliny - např. omega 3 a 6
  • 21 stopových prvků nezbytných pro náš mozek
  • antioxidanty a karotenoidy
  • 4 typy polysacharidů, které posilují imunitní systém
  • protizánětlivé látky
  • 5 krát více vitamínu C (kyseliny askorbové) než pomeranče

 

co-obsahuje-kustovnice-cinska-goji-berry-slozeni-vliv-na-zdravi-cloveka-2

Formy konzumace

Bobule kustovnice dozrávají od srpna do října. Plody ovšem nevydrží čerstvé a proto se suší na slunci. V této formě jsou také nejčastěji vyváženy. Dále se zpracovávají jako štáva Goji a také do formy prášku a kapslí.
Existuje několik způsobů, jak Goji konzumovat. Můžete je jíst jen tak jako hrst sušeného ovoce, nebo pít štávu z Goji, někdy s příměsí šťáv z jiného ovoce. Lze jí přidávat do čaje nebo při vaření do pokrmů: do polévek, k vařené zelenině, ale i k masu. Samozřejmě se také obzvláště hodí do dezertů.
Vaší fantazii se meze nekladou a proto si můžete sami vymyslet vlastní recepty s Goji.

Dávkování

Pokud jde o dávkování Goji, doporučuje se začít s pár kousky ovoce denně a v průběhu několika týdnů postupně zvyšovat dávku, až dosáhneme asi 30 kousků ovoce za den, což odpovídá jedné hrstce.
Pro běžného uživatele je doporučeno konzumovat zhruba 10 gramů denně, což odpovídá asi jedné lžíci ráno a večer.

 

Botanický popis

Kustovnice je opadavý, široce rozložitý trnitý keř. Dorůstá výšky 1 až 2,5 a šířky 2 až 3 metry. Listy má vejčité, střídavé, přisedlé se sivým nádechem, čepel je celokrajná. její květy jsou drobné, oboupohlavní, pětičetné, světle fialové až fialové, o velikosti 1 až 2 centimetry. Kvete v druhé polovině léta. Plodem je drobná oranžovočervená podlouhlá bobule velká 1 až 2 centimetry a dozrávající v září až listopadu.

 

Původ a historie

Pochází z Číny, Himálaje a Blízkého východu. Plody kustovnice, stejně jako kůra, kořeny a listy jsou používány po staletí v tradiční čínské medicíně i jako oblíbené ovoce, které mělo pověst, že při každodenní konzumaci dokáže zajistit nesmrtelnost. Listy kustovnice m~jíjemně
mátové aroma a často se přidávaly jako ochucovadlo zeleného čínského čaje. U nás roste divoce kustovnice cizí (Lycium barba-rum), která má obdobné účinky, ale její plody mají velice hořkou chuť. Název Lycium jí dal Dioskorides, který tak označil trnitý keř z Lycie (Malá Asie).

 

Sklizeň a zpracování sušením

Plody se sklízejí velmi šetrně těsně před dosažením zralosti. Suší se v tenké vrstvě na slunci či umělým teplem do 40 °C. Během sušení se nesmí otáčet, aby se ncpomačkaly. Správně usušené plody mají růžovooranžovou barvu. Plody sklizené po dešti při sušení snadno plesniví.
Mohou se užívat i čerstvé podobně jako ostatní bobulové ovoce- přidávat do džusů, lze z nich také vyrábět sirup nebo zavařeninu.

 

Pěstování kustovnice

Kustovnice je u nás plně mrazuvzdorná. Vyžaduje dostatek místa, slunné stanoviště a spíše chudší propustnou půdu se zásaditou reakcí. Nesnáší půdy těžké a zamokřené, ani přistínění vyššími stromy nebo keři. Na půdách bohatých na dusík hůře plodí. Pěstební spon je zhruba 2,5 krát 2 metry. Rostliny vstupují do plodnosti přibližně třetím rokem. Správně prováděný výchovný a udržovací řez je pro výnos plodů u kustovnice klíčový.