Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

trnka obecna ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiTrnka obecná, slivoň trnka (latinsky prunus spinosa) patří do čeledi růžovité, je vysoká 100—400 cm, kvete v březnu až dubnu. Je to silně větvený keř, větve černé se silnými trny. Květy bílé, jednotlivé nebo v chomáčích, na krátkých, lysých stopkách, objevují se dřív, než vyraší listy. Korunní lístky dlouhé 5—8 mm. Listy oválné, pilovitě zubaté. Peckovice modročerná, mírně ojíněná, průměr 10-15 mm, jedlá, až když přejde mrazem.Účinky rostliny:

 • jemné projímadlo
 • čistí krev na jaře - detoxikace, detoxikační účinek
 • posílení imunity, obranyschopnosti
 • obezita, nadváha - podpora při hubnutí, redukci hmotnosti
 • rekonvalescence po nachlazení
 • podrážděný žaludek
 • podrážděný trávicí trakt po zvracení nebo průjmu
 • závislost na projímadlech
 • záněty v dutiny ústní

Historie:

Hildegarda z Bingenu pojednává o trnce v kapitole o stromech svého díla Physica: "A plody, totiž trnky, slaď medem a jez je poté způsobuje, potom dna vyhýbati se ti bude. Kdo však jest na žaludek slabý, nechť trnky peče (...) a nebo ve vodě je vaří a často jí, to odvádí neřádstvo a hlen od žaludku. A když i pecky sní, ty mu neuškodí."

Trnky se jako léčivé objevují teprve ve středověkých bylinářích. Vedle Hildegardy z Bingenu se tímto keřem zabýval i Konrád z Megenbergu. Od něj je znám prostředek proti průjmu. Květy se používaly na srdce, proti pocitu těžkosti v žaludku, šťáva z plodů při zánětech dásní.

 

Výskyt a rozšíření:

Výskyt: meze, křoví, okraje lesa a cest, miluje jílovitou půdu.

Trnka patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Roste v celé jižní a střední Evropě, v severní Africe a v Přední Asii. Až 3 metry vysoký keř má početné trnité postranní větve. Tmavě modré plody (peckovice) jsou poživatelné teprve po podzimních nočních mrazících.

 

Záměna:

Hloh (cmtaegus sp.). Květy se objevují později, až po vyrašení listů. Dřevo světlejší a hnědé. Listy hluboce laločnaté. Plody menší a červené, průměr maximálně 1 cm. Léčivá rostlina používaná na srdce.

 

Využítí u jitrnic a výroba inkoustu:

Nejnápadnější na tomto keři jsou ostré, tvrdé, černé trny. Tuhýk obecný si na ně napichuje hmyz do zásoby. Naši předkové tyto trny v zimě ořezávali, sušili na kamnech a používali k uzavírání konců uzenek a jitrnic. Z temně černé barvy obsažené v trnech vyráběli černý inkoust

 

Co sbíráme z trnky kromě plodu?

V léčitelství se používá plod a květ trnky.

 • Květy obsahují amygdalin, kumarin a flavonoglykosidy, které působí močopudně a projímavě.
 • V plodech jsou třísloviny, amygdalin, kyseliny a vitamin C, které m ají stahující (adstringentní) účinek.

 

Účinky trnky na zdraví:

Květy obsahují flavony, kumariny a stopy amygdalinu. Čaj z čerstvých květů čistí krev vyčerpanou po zimě a usnadňuje přizpůsobení jarnímu počasí. Stačí je vhodit do konvice s vodou horkou 60 °C. Už po třech minutách je čaj hotový. Probouzí nové síly a podporuje imunitní systém. Pomáhá organismu zbavit se škodlivých zbytků látkové výměny a podporuje hubnutí.

Sebastian Kneipp považoval trnkové květy za nejšetrnější projímadlo, jaké existuje. Působí jemně a vytrvale, hlavně když už existuje určitý návyk na projímadla. Plody obsahují velké množství tříslovin, kyselin ovocných, minerálních látek a vitaminu C. Posilují vyčerpaný organismus při rekonvalescenci a v době nachlazení.

Sušené plody, trnková šťáva nebo želé uklidňují podrážděný žaludečné střevní trakt, i po zvracení nebo průjmu.

 

Dávkování, nežádoucí vedlejší účinky a kontraindikace:

Pro vyplachování úst odvarem z plodů (záněty úst) činí denní dávka 2 až 4 gramy. Na přípravu čaje z květů při trávicích potížích by denní dávka neměla překročit 4 vrchovaté čajové lžičky. Kontraindikace ani vedlejší účinky nejsou známy.

 

Příbuzná švestky

Prunus znamená bobulovitá peckovice. Příbuznými trnky jsou švestky, mirabelky nebo slívy. Snad proto se trnce někdy přezdívá trpká slíva. Spinosa znamená trnitá. Dalšími lidovými označeními trnky jsou loh nebo lop, trn, trní.

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

hlavy   vitamín   teplé   Galenos   močopudný   zdraví   použití   dásně   list   kojenec   Zentrich   využití   Moučka   čaj   hemoroid   plíseň   slezina   postup   krk   pěstování   vlas   končetina   zlomenin   kořen   odvar   sliznice   výroba   horečka   Zentrich   olej   slezina   Avicena   angína   kontraindikace   chřipka   strom   vliv   stonek   kapsaicin   Treben   Materia medica   jaterní   studené   epilepsie   bylinka   rýma   brnění   játra   srdce   slinivka   prášek   ledvin   játra   komplikace   menstruační   migrén   písek   zánět   koupel   vřed   štítná   recept   nachlazení   Janča   hlas   metabolismus   nohy   sval   krvácení   Váňa   kontraindikace   kolika   kloub   sušení   alergie   zpracování   šlacha   revma   sirup   zelenina   účinky   nemoc   žaludek   katar   houba   fermentace   účinek   děti   mensturace   bolest   návod   Podhorná   ovoce   víno   viry   ateroskleróza   trávicí   rostlina   mrtvice   stonek   zápal   astma   nať   žlučník   akné   zrak   antibiotik   sběr   chladné   abytyše Hildegarda   tinktura   nálev   vývar   stvol   průjem   ruka   střev   Paracelsus   kůže   bylinná směs   obsahuje   keř   nežádoucí   kornatění   Mattioli   roztroušená   tlak   arteriskleróza   inhalace   premenstruační   bylina   horké   vitamin   pijeme   fytoterapie   plísně   neht   užití   zalijeme   hemeroid   pupen   osteoporóza   indikace   artróza   babské rady   květ   kameny   kůra   opar   zelina   choroba   dna   chřipka   Janča   mateřské   noha   obsažené   minut   pálení   řídnutí kostí   zácpa   kvasinky  

Počet stránek ve webu:

3293

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online