Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ŘÍJNU ZDE

jalovec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Jalovec obecný (latinsky juniperus communis) - stálezelené keříky jalovce, roztroušené na výše položených suchých a kamenitých stráních, jsou všeobecně známé stejně jako jalovcová pálenka připravená z plodů, tzv. borovička. Dřevo příjemně voní pryskyřicí. I hořící vyschlé jalovcové větve krásně voní.Účinky rostliny:

 • antitusikum - dusivý, dávivý kašel
 • desinfekční účinek
 • pročištění těla, čistí krev - detoxikace
 • nemoci močového systému
 • bílkovina v moči
 • močopudný účinek
 • nemoci dýchacích cest
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • srdeční slabost
 • otoky nohou způsobené selháváním srdce
 • nemoci kůže
 • posílení organismus, rekonvalescence po nemocích

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Dávkování jalovce nepřekračujte. Jalovec nesmí užívat lidé s nemocnými ledvinami, zvláště při zánětu ledvin. Je nebezpečný i pro těhotné ženy.

 

Historie:

Lipská nauka o bylinách popisu je především léčebné účinky jalovce při průjmu: "Strom jalovcový hřejivý a vysušující jest v prvním stupni, a kdo v receptech ho nalezne, plody jeho má vzíti. V květnu sbírati se mají a dva roky účinek si uchovají. A silou je jic h jest, že u volň u jí a stravují. Proti toku břišnímu, kterýžto především z průjmu pochází, jenž v žaludku a střevech vězí, vař plod ve vodě dešťové, a trpící nechť až k pupku se do vývaru toho posadí a břicho v té vodě si tře."

Plody jalovce byly lékařům známy již v antice. Hippokrates je používal zevně k ošetřování pištělí a ran a vnitřně k urychlení porodu. Hildegarda z Bingenu je doporučovala na plicní choroby a horečku a jako močopudný prostředek. Především však bylo vykuřování těmito aromatickými plody považováno za účinnou ochranu proti moru.

 

Původ a pěstování jalovce:

Jalovec patří do čeledi cypřišovítých (Cupressaceaé). Je domovem v Evropě, severní Asii a v Severní Americe. Pro plody je pěstován např. ve Španělsku, v Itálii a Chorvatsku. Jalovec roste na slunných svazích a ve světlých jehličnatých lesích.
Plody dozrávají 2 až 3 roky.

 

Co se sbírá z jalovce:

Plody jalovce se sbírají na podzim až do konce října, takže jejich sběrem končíme bylinkářskou sezonu. Jalovce dozrávají jednou za dva roky, někdy i několik let vynechají. Musíme je dobře prohlížet, sbírají se jen modročerné plody, pěkně vybarvené. Ihned po návratu domů je rozložte a sušte v tenké vrstvě, neboť se lehce zapaří. Plody jalovce jsou na seznamu lékárenských rostlin, takže si ji běžně můžeme koupit. 

 

Jaké látky obsahuje:

Ta posiluje zažívací orgány a podporuje proplachování ledvin a močových cest. Spolu s flavonoidy uvolňuje křeče.

 

Dávkování, nežádoucí vedlejší účinky a kontraindikace:

Na podporu trávení lze postupně rozžvýkat 10 plodů, rozložených během celého dne; není to však určeno k trvalému užívání, nýbrž jen pro několikadenní kúru. Plody jsou obsaženy jen v několika málo močopudných a ledvinových čajích, jelikož jejich podpora ledvin je dnes při vysokém dávkování považována za povážlivou.

Kontraindikace: Neužívat při zánětlivých onemocněních ledvin ani v těhotenství.

Nežádoucí vedlejší účinky: Trvalé užívání ve vysokých dávkách může poškodit dokonce i zdravé ledviny a dráždit žaludek a střeva.

 

Účinky na zdraví:

Léčebná sláva jalovce začala již ve středověku, kdy Arabové vyráběli pověstná jalovcová povidla, uváděná v některých starších lékopisech dosud. Plody mají tak silné dezinfekční účinky, že v dobách středověkých epidemií neonemocněli lidé, kteří během dne žvýkali bobulky jalovce. I nyní, kdy už takové epidemie nehrozí a existují proti nim účinnější léky, je užitečné rozžvýkat postupně nalačno a pomalu pět až deset jalovcových bobulek na celkové pročištění organismu (detoxikace).

Hlavní léčebně použití jalovce je při močových onemocněních, zvláště při bílkovině v moči (spolu ze zlatobýlem, břízou a vřesem). Jalovec přidáváme také do močopudných čajů a do směsí na choroby dýchacích cest. Zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus) v kloubech, což ho spolu s močopudnými účinky před určuje k léčení kloubního revmatismu (revmatoidní artritida)

Lze ho doporučit i při srdeční slabosti na odvodnění organismu - otoky nohou (otoky kolem kotníků) způsobené selháváním srdce. K tomuto účinku lze použít i krušinu a libečkem. Dále lze jalovec použít při různých kožních chorobách.

Před použitím je vhodné plody rozdrtit, aby se dosáhlo lepšího vyluhování účinných látek. 

Z plodů jalovce se připravuje také oblíbená koupel nebo jsou přísadou do různých léčivých odvarů na koupání, nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů. Pro tento účel můžeme používat i mladé jarní výhonky. Taková koupel neuvěřitelně posiluje celé tělo

 

Jalovcová koupel - příprava:

Z jalovce si můžeme připravit koupel nebo jej použít jako přísadu do různých léčivých odvarů na koupání, nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů. Pro tento účel můžeme používat i mladé jarní výhonky. Taková koupel neuvěřitelně posiluje celé tělo.

Příprava: 8 hrstí plodů a mladých výhonků jalovce vaříme ve dvou litrech vody asi 15 minut, Přecedíme a vlijeme do vany naplněné teplou vodou. Koupeme celé tělo patnáct až dvacet minut dvakrát za týden.

 

Jalovcový čaj na dusivý, dávivý kašel - recept:

Jalovec účinkuje jako antitusikum, tzn. tlumí kašel.

Potřebujeme 2 lžičky sušených drcených plodů jalovce, 3 dcl vody, 1 lžičku m edu. Sušené a rozdrcené plody vložíme do hrnce s vodou a vaříme 3 minuty, pak odvar stáhneme a necháme louhovat 12-17 minut. Hotový čaj o teplotě pod 40°C osladíme medem.

 

Jak se jinak říká jalovci - synonymní názvy: 

Boleráz ☼ Borovec ☼ Borovička ☼ Jalovčinky

 


Související pojmy:

chvojka ► čínský ► obrázky obrázek ► poléhavý ► šupinatý ► skalní ► plazivý ► klášterská ► blue arrow ► sazenice ► koření ► vodorovný ► viržinský ► prodej ► cena ► ceník ► eshop ► plod ► mast ► tinktura ► krém ► pěstování ► virginský ► strom ► koupit

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

roztroušená   nachlazení   květ   indikace   komplikace   hlavy   průjem   kolika   výroba   hlas   kojenec   rýma   vývar   bylinná směs   list   angína   nemoc   zpracování   alergie   pijeme   minut   chřipka   jaterní   děti   odvar   sušení   kontraindikace   Zentrich   fytoterapie   zdraví   slezina   využití   Janča   obsahuje   akné   Paracelsus   trávicí   víno   olej   pupen   ledvin   kloub   končetina   ateroskleróza   epilepsie   artróza   vlas   choroba   mateřské   krk   Treben   mensturace   štítná   močopudný   kůže   Váňa   migrén   střev   kontraindikace   stonek   vliv   keř   opar   řídnutí kostí   tlak   horečka   návod   teplé   postup   žaludek   abytyše Hildegarda   brnění   sběr   katar   srdce   použití   žlučník   tinktura   arteriskleróza   astma   neht   sliznice   čaj   krvácení   obsažené   recept   sirup   Avicena   nálev   slezina   zlomenin   studené   Zentrich   dna   chřipka   kůra   horké   nohy   kapsaicin   nať   zácpa   kvasinky   vřed   nežádoucí   strom   viry   zápal   písek   Janča   slinivka   Materia medica   stvol   rostlina   kornatění   osteoporóza   dásně   kameny   babské rady   houba   pěstování   vitamín   hemoroid   kořen   zrak   Moučka   ruka   inhalace   bylina   prášek   účinek   koupel   noha   játra   bylinka   mrtvice   ovoce   vitamin   šlacha   fermentace   zelenina   játra   zalijeme   Galenos   chladné   užití   zánět   Mattioli   revma   plíseň   účinky   plísně   menstruační   premenstruační   bolest   metabolismus   stonek   pálení   sval   hemeroid   zelina   Podhorná   antibiotik  

Počet stránek ve webu:

3330

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online