Hloh obecný (latinsky crataegus laevigata) - když na jaře rozkvetou hlohy, příroda jako by rozházela svatební šaty po celém kraji. Jeho bohaté, husté sněhobílé květy se chvějí bzukotem včel. Zdá se, že keřík ani nemá listy, tak dokonale květy vyplní celý jeho prostor. Jediným záporem této nádhery je silný, trochu nepříjemný zápach. Hloh jednosemenný má stejné účinky a stejně se zpracovává jako obecný.
Účinky rostliny:
POZOR, NESMÍ SE UŽÍVAT SOUČASNĚ S LÉKEM NA SRDCE (DIGITALIS)
- Stanovíště: Hloh roste v houštinách, listnatých a jehličnatých lesích, na okrajích remízů a podél plotů.
- Vzhled: Je to trnitý, středně velký keř nebo strom vysoký až 7 m. Listy jsou tří- až pětilaločné, oboustranně lesklé, bílé květy rostou v chocholičnatých hroznech a mají zvláštní vůni, plody jsou červené, pomoučené.
- Doba kvetení: květen-červen
- Zvláštnosti: Jedna legenda vypráví, že keř hlohu vyrostl z poutnické hole sv. Josefa.
- Sběr: Nesbírejte hloh z keřů rostoucích podél silnic. Kůra by se měla sbírat na jaře a používá se čerstvá nebo sušená. Drobné červené plody (hložinky) se trhají v září a říjnu, zatímco květy sbíráme ideálně ještě jako poupata.
Květy hlohu sbíráme hned jakmile začnou rozkvétat. Kromě nich můžeme používat i plody a mladé listy, avšak účinky těchto částí v uvedeném pořadí slábnou. Vyhýbáme se hlohům pěstovaným uměle v parcích, pro léčebné účely používám pouze drogu z divoce rostoucích, čistě bíle kvetoucích keřů. Z hlohu se vyrábí několik léků, květ lze koupit v lékárně.
Hlavní a nejvýznamnější léčebné použití hlohu vychází z jeho vynikajícího působení na tak časté a nebezpečné srdeční choroby. Hloh je hotovým požehnáním pro nemocné srdce, neboť posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje a povzbuzuje činnost srdce, odstraňuje silné bušení srdce a arytmii, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce (tepny zásobující srdeční sval myokard), výrazně zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost a blahodárně působí při angině pectoris.
Mimo přímý účinek na srdce pomáhá i při průvodních chorobách. Reguluje krevní tlak, hlavně pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza), čímž zlepšuje krevní oběh.
Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až po několika týdnech, někdy až po měsících (3 a více), během nichž ho musíme užívat denně bez přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé. Čaj nebo tinktura jsou v běžných dávkách neškodné, bez obav je můžeme užívat dlouhodobě. Ovšem užívání hlohu v kombinaci s jinými, hlavně syntetickými srdečními léky nelze doporučit (pokud ano, tak jen a jedině za dohledu lékaře). Hloh je třeba začít užívat preventivně, hned při prvních příznacích srdečních obtíží, kdy ještě není nutné užívat jiné, silnější léky.
Hloh se používá jako tišící prostředek - tedy na uklidnění a nespavost. Kdo často nemůže usnout, má vypít večer šálek hlohového čaje s medem. Takový čaj pomáhá i při celkové únavě, nedostatku energie, závratích, dušnosti, pocitech strachu a nervozity.
Nejpraktičtější použití hlohu je ve formě hlohové tinktury. Máme tak svůj lék vždy po ruce a tinkturu lze použít i zevně k masírování bolavých míst u zánětu svalů, dále při revmatismu a jiných bolestech.
Hlohová tinktura:
Recept na hlohovou tinkturu z květů nebo hložinek je zde.
Jak se jinak říká hlohu - synonymní názvy:
Hloh obecný (Crataegus laevigata ☼ Crataegus oxycantha) ☼ Hloh dvousemenný ☼ Hloh ostrotrnný ☼ Hlohyně ☼ Hložek ☼ Hložinky ☼ Loh ☼ Loch ☼ Luhovec ☼ Moučníčky ☼ Pluháč ☼ Srdeční chléb ☼ Trn ☼ Trní