ibisek ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiIbišek (latinsky hibiscus) má hodně lidí doma v květináči, ale vůbec netuší, že se dá tento keř využít k léčbě nemocí lidí. Obecně ibišek jako takový je pěstován po celém světě jak pro svou estetickou krásu, tak pro jeho zdraví prospěšné látky, které si můžeme dopřát především ve formě čaje. S ibiškovým čajem se ve většině případů seznámíme prostřednictvím kyselého čaje nebo lahodného osvěžujícího letního nápoje do kterého je přidáván med. 


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

 • vysoká hladina cholesterolu
 • nízký krevní tlak
 • vysoký tlak krve
 • kardiovaskulární nemoci - nemoci srdce a cév
 • záněty - protizánětlivý účinek
 • nemoci horních cest dýchacích, HCD
 • kožní nemoci
 • detoxikace - antioxidační látky
 • zácpa
 • neklid (kombinuje se s třezalkou tečkovanou)
 • nespavost (kombinuje se s třezalkou tečkovanou)
 • kašel 
 • nechutenství (anorexie)
 • žaludeční potíže
 • antibakteriální účinek
 • kvasinky, kvasinkové infekce
 • pameť, problémy s pamětí - stimulace paměti
 • obezita, redukce hmotnosti, nadváhy
 • únava
 • stres
 • napětí
 • redukce škodlivých tzv. volných radikálů (způsobujících stárnutí těla)

Nicméně, tento keř s temně červenou barvou květů se má lidmi obecně za to, že má zdraví prospěšné vlastnosti, zejména pro ty, kteří chtějí podporovat kardiovaskulární systém (srdce a cévy).

Přestože vědecký výzkum byl omezený, studie naznačují, že ibiškový čaj je prospěšný, pokud jde o jeho tradiční využití, což jsou problémy s tlakem a cholesterolem. Pití ibiškového čaje je relativně bezpečné, ale měli byste se vždy poradit s kvalifikovaným zdravotním lékařem předtím, než budete ibišek konzumovat pro jeho léčivé vlastnosti, zejména pokud užíváte jiné léky.

 

Nápoj z ibišku - ibiškový čaj:

Ibišek lidé pijí, protože věří v mnohé zdraví prospěšné vlastnosti. Díky jeho velmi ovocné chuti je dokonce součástí mnoha ovocných čajů. Není divu, že nápoj z něho je ve výše zmiňovaných oblastech tolik oblíbený. Ibiškový čaj byl údajně oblíbeným pitím faraonů, ale jeho kouzlo rozhodně nespočívá jen v krásné barvě. Obecně se má za to, že nápoj z ibišku obsahuje velké množství minerálů a vitamínů, včetně vitamínu C, má antioxidační, dezinfekční a protizánětlivé účinky. Ibišku je také užíváno pro snížení pocení, zamezení ukládání tuku v tepnách, při redukci nadváhy či pro stimulaci paměti. Pití ibiškového čaje nebo nápoje může být dobré pro vaší imunitu.

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Existuje cca. 200 druhů ibišků, ale k léčebným účinkům využíváme jen ibišek súdánský (hibiscus sabdariffa).

ibisek ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 2Vliv ibišku na zdraví - co jiná země, to často jiné využití

Ibišek súdánský je využíván pro celou řadu onemocnění. K léčebným účelům se používá celá rostlinka, i když je pravdou, že květy jsou používány nejvíce. Právě z tohoto květu pochází náš ibiškový čaj. Hibiscus sabdariffa je keř, který se má za to, že pochází z Angoly. Nyní se ibišek pěstuje v tropických a subtropických oblastech, zejména v Súdánu, Egyptě, Thajsku, Mexiku a Číně.
V Egyptě a Súdánu ibišek používají k udržení normální tělesné teploty, podpoře zdravého srdce a k podpoře rovnováhy tekutin.

V severní Africe používají ibiškového čaje k podpoře horních cest dýchacích, krčních potíží a také jej používají lokálně na podporu zdraví kůže.

V Evropě, ibišek používáme především na podporu horních cest dýchacích, ke zmírnění občasné zácpy a jako podporu oběhového systému.

Běžně je používán v kombinaci s meduňkou a třezalkou na neklid a občasné potíže s usínáním.

V Íránu se ibišek tradičně používá k preventivní podpoře krevního tlaku. Užívání ibišků, na srovnání krevního tlaku bylo potvrzeno v několika nedávných studiích.

 

Ibišek v léčbě nemocí - účinky na zdraví člověka

Účinné látky v ibišku

Uvádí se, že 15 až 30 procent rostliny ibišku se skládá z rostlinných kyselin, včetně kyseliny citrónové, kyseliny jablečné, kyseliny vinné a  kyseliny hydroxycitronové. Ostatních chemických složek je mnoho. Nicméně, mezi nejdůležitější patří alkaloidy, antokyany, a quercetin. Quercetin je silný antioxidant a má protizánětlivé účinky. Z tohoto důvodu v posledních několika letech roste vědecký zájem o ibišek, a to díky malému výbuchu publikovaných výzkumných studií - zejména ve vztahu k cholesterolu a udržování krevního tlaku.

Krevní tlak a ibišek

Ve studii publikované v roce 2004 bylo zjištěno, že vypitím několika šálku ibiškového čaje denně můžeme snížit krevní tlak. Sledování pacienti pílí výluh z 10 g ibišku po dobu čtyř týdnů. Během této doby se jim snížil krevní tlak, což je srovnatelné s výsledky pacientů, kteří brali léky na recept.

Jiná studie z roku 2007 testovala vliv extraktu z ibišku na krevní tlak. Účastnící obdrželi sušený práškový extrakt z ibišků, obsahující celkem  250 mg antokyanů. Extrakt z ibišku byl schopen udržet hladinu krevního tlaku ve zdravém rozsahu.

Vysoká hladina cholesterolu

Další z tradičních použití ibiškového čaje je snížení hladiny cholesterolu v krvi (krevním séru). Ačkoli výzkum ukázal, smíšené výsledky několik dalších studií ukázalo, že ibiškový čaj může pomoci snížit nebo udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi. Klinická studie z roku 2007 trvající jeden měsíc testovala účinky ibiškového extraktů na hladinu cholesterolu v krvi. Celkem 42 subjektu bylo rozděleno do tří skupin. První skupina přijímala jednu 500 mg tobolku 3x denně (1500 mg / den), druhá skupina dostávala dvě tobolky 3x denně (3000 mg / den) a třetí skupina dostávala tři tobolky 3x denně (4500 mg / den). Ze studie vyplynulo, že optimální dávka je 1000 mg třikrát denně.

Další využití ibišku pro léčbu

Ibiškový čaj dále lidé užívají na několik dalších potíží, i když všechny z nich nebyly testovány v klinických studiích. Jedním z takových použití je pomáhat udržovat zdravé srdce. Hibiscus sabdariffa obsahuje flavonoidy a antokyany, které mají antioxidační vlastnosti a které se ukázaly býti vhodnými pro podporu srdečního zdraví. Ibiškový čaj se také využívá k léčbě kašle a špatné chuti k jídlu.

Dále je ibišku používáno pro jeho antibakteriální a antifungální (protihoubové, protikvasinkové) vlastnosti. Kromě toho, pití ibiškového čaje může pomoci trávicímu ústrojí při žaludečních potížích.

Dávkování ibišků, které se ukazuje být bezpečné. Přesto konzultace s lékařem je vždy nutná.

 

Dávkování:

 • Úprava hladiny cholesterolu: jeden šálek ibiškového čaje 2x denně. 
 • Nízký nebo vysoký krevní tlak: jeden šálek ibiškového čaje 2x denně.

 

Zdravý čaj z ibišku - příprava:

Abyste si dokonale vychutnali šálek ibiškového čaje, je zapotřebí mít kvalitní a ničím nešizený ibiškový čaj. Jedině takový rozvine naplno svou vůní, chuť a také účinky na organismus. Samotná příprava je velice jednoduchá. Pokud lahodíte více teplému čaji, pak je postup téměř stejný jako u běžného porcovaného nebo sáčkového čaje.
Jednu až dvě lžičky čaje zalejte jednou a půl deci vroucí vody a ponechte zhruba 5-8 minut vyluhovat. Pokud zvolíte ibiškové květy, pak je nechte vyluhovat 5-10 minut. Poté čaj stačí už jen přecedit. Použít můžete praktické sítko anebo sypaný čaj vložit přímo do ozdobného a praktického uzavíratelného síťka různých tvarů a provedení. Aby se do čaje uvolnilo co nejvíce účinných látek, je nutné dodržovat alespoň minimální dobu luhování. Čím déle necháte čaj luhovat, tím bude silnější.

Studený ibiškový čaj, který je ideální zejména pro osvěžení v horkých letních dnech, se připravuje obdobně. Čaj zalejte uvedeným poměrem vroucí vody, necháte vyluhovat po doporučenou dobu a scedíte. Pak už nezbývá nic jiného než počkat, až se vychladí.

Ibiškový čaj je možné doslazovat přírodními cukry - med, nebo spojit například s ledem a mátou a vytvořit si tak opravdu vydatný a zdravý ledový čaj, který povzbudí nejen v letních dnech.

Studenou variantou čaje zajisté překvapíte i návštěvu. Vychlazený čaj stačí nalít do sklenic, přidat citron a po okraji vytvořit ozdobnou cukrovou krustu.

 

Voňavé zdraví, kterému propadnete!

Ať už koupíte čaj z ibiškových květů nebo bílý ibišek, můžete si být stoprocentně jisti, že jeho účinky pocítíte velice brzy. Ibišek je považován za nejúčinnější bylinu v boji s vysokým krevním tlakem a rovněž se výrazně podílí na správné funkci cévní soustavy.

Mezi jeho další pozitivní účinky patří stimulace paměti, redukce nadváhy, odstranění únavy, stresu a napětí. Díky účinným látkám známým jako antokyany je komplexně posilována funkce cév a kolagen, který je základní hmotou buněk, tkání a v neposlední řadě již zmiňovaných cév.

Pravidelným pitím tohoto lahodného červeného moku dosáhnete skvělých čistících účinků. Antokyany mají totiž také silné antioxidační účinky, které napomáhají čištění těla od volných radikálů, jenž se podílí například na vzniku srdečních nemocí nebo rakoviny.

Při přípravě rozhodně nezapomínejte na kompletní čajový servis, se kterým bude požitek z pití čaje ještě silnější. Pokud si tedy chcete dopřát každodenní dávku zdraví s omamnou vůní a chutí, pak je ibišek nejlepší volbou!