remdihak-plstnaty-una-de-gato-kocici-drap-vilkakora-ucinky-pouziti-vyuziti-k-lecebnym-ucelumŘemdihák plstnatý, uňa de gato (vilkakora, kočičí dráp) latinsky uncaria tomentosa. Léčí záněty, rakovinu, nádory, revma, žaludeční vředy, detoxikuje, zvyšuje imunitu. Řemdihák je liána z deštného amazonského pralesa, vysoká až 20 metrů. Kmen a větve jsou pokryty velkými dřevnatými trny. Listy jsou krátce řapíkaté, oválné, dlouhé kolem 6 cm, na rubu mírně ochlupené.


Účinky rostliny:

 

Květenství v malých hroznech, květy jsou žlutobílé, nálevkovité. 

 

Používané části:

Sbírá se vnitřní kůra (lýko). případně i kořeny a míza.

 

remdihak-plstnaty-una-de-gato-kocici-drap-vilkakora-ucinky-pouziti-vyuziti-k-lecebnym-ucelum-2Léčivé vlastnosti:

Uňa de gato významná léčivá rostlina. Je to vynikající imunostimulant (na podporu imunity). Hodí se k prevenci i léčbě všech běžných onemocnění, jako jsou chřipky, virózy, nachlazení a podobně. Má silné protizánětlivé účinky, které se uplatňují při léčbě všech zánětlivých onemocnění - od zánětů žaludku, ledvin, močových cest po revma (revmatoidní artritida) a vnější záněty. 

Uňa de gato se užívá k prevenci a léčbě rakoviny, podle některých pramenů je účinnější (a méně šetrná) než klasická chemoterapie. Uňa je účinná i při léčbě cyst a nezhoubných nádorů. Dále je to silný antioxidant a detoxikant, který léčí játra a ledviny. Užívá se i při léčbě žaludečních vředů. Působí proti neduhům způsobených parazity - mykózy, kandidózy a podobně. Je účinná i při léčbě dětských nemocí typu neštovic. Je skvělým lékem na opary na rtech. V neposlední řadě je to vynikají bylina k prevenci civilizačních chorob a k detoxikaci celého organismu. Je to též hlavní bylina při pomocné léčbě pacientů s HIV infekcí a AIDS.

 

Způsob použití, dávkování:

Velmi ZáréŽí na kvalitě dovozené suroviny. Uňa se na peruánských tržnicích prodává v různě velkých a tlustých plátech. Obecně platí, že čím tlustší, tím lepší. Před samotným použitím si však musíme kůru sami připravit. 

Tinktura se dělá tak, že kuru nastříháme zhruba na čtverečky velké asi 2 x 2 cm a tlusté 1-3 mm. 100 až 120 gramů takto upravené kůry přelijeme litrem nejméně 80% lihu a při pokojové teplotě vyluhujeme po dobu nejméně 14 dnů. Občas protřepeme.

Dávkování je pak 3 x 1 kávová lžička denně. 

Při akutním onemocněních typu chřipky bereme 1 lžičku každé čtyři hodiny. Čaj se připravuje formou nálevu. Kůra se naplátkuje na tenké "provázky" a při mírném varu se vaří po dobu 20-30 minut (10 gramů kůry na 1 l vody). Pijí se 3-4 šálky denně. Co se týče dávkování, je třeba uvést, že peruánské prameny uvádějí dávkování 2-3x vyšší než evropské prameny. Výše uvedené dávkování považuji po svých 1SIetých zkušenostech s touto bylinou za dostatečné.

V prodeji je již mnoho výrobků z uni, od kvalitních po mizerné, za zvlášť nevhodné považuji pytlíkový čaj (do pilulek není vidět), droga je zde zoxidovaná a málo účinná. 

 

Kontraindikace:

Uňu de gato v žádném případě nesmějí pít těhotné ženy, působí jako abortivum. Další kontraindikací jsou lidé se špatnou srážlivostí krve, ti, kteří berou léky na rozrušení vlastní imunity, léky na roztroušenou sklerózu a podobně. Někdy se uvádí, že uňu by neměli užívat lidé s autoimunními poruchami, což je poněkud zvláštní kategorie nemocí, do které oficiální lékařská věda více méně zařazuje všechny nemoci, se kterými si neví rady. Dále se této bylině musejí vyhnout lidé chystající se na transplantaci orgánů a po ní. Poslední kategorií jsou osoby právě prodělávající chemoterapii proti zhoubným nádorům. V českých pramenech se píše, že kontraindikací je i léčba ozařováním. Peruánské prameny naopak tvrdí, že uňa zmenšuje negativní účinky radioterapie, což mé vlastní zkušenosti jenom potvrzují.

 

Použití v kosmetice:

Tinktura z uni je též vynikajícím lékem na opar na rtech. V okamžiku, kdy cítíme, že se opar začíná dělat, vezmeme tampon namočený v tinktuře a na několik minut si jej přiložíme na ret. Během dne několikrát opakujeme. V kombinaci s vnitřním užíváním se lze tohoto neduhu zbavit natrvalo. 

 

Rozšíření a výskyt:

Uňa de gato je amazonskou rostlinou. I když je rozšířena v tropech Latinské Ameriky, pouze peruánská odrůda je léčivá a sbíraná pro své účinky.

 

Sběr:

Uňa se sbírá tak, že se liána uřízne u země, aby nedošlo k poškození kořenů, nařeže se na kusy velké 30-100 cm a mačetou se plátkuje na plátky široké zhruba 5-8 mm. Nechá se dobře vyschnout a skladuje se na suchých místech. 

 

Možnost záměny:

V Latinské Americe je tato bylina známa pod jménem uňa de gato, což znamená kočičí dráp. Nicméně toto označení se používá i pro dalších asi 5 bylin. Bude-li si někdo chtít koupit tuto bylina na místních tržištích, musí se ujistit, že je to uňa de gato de Perú (peruánská) nebo de Amazonas (z Amazonie). Kromě Peru a Venezuely je tato bylina na tržištích poměrně drahá. 

 

Pěstování:

V současné době je poptávka po této rostlině tak velká, že se pěstuje na plantážích. Uňa pěstovaná mimo Amazonii nemá své léčivé účinky. Současná spotřeba této rostliny je kolem 300 000 kilo ročně. 

 

Jaké látky obsahuje řemdihák:

Množství alkaloidů, glykosidy, rostlinné steroidy, terpeny, flavonoidy, hořčiny a další.

 

Zajímavosti:

Uňa de gato je známa též pod kečuánským názvem vilcacora, což v jejich jazyce znamená "posvátná rostlina".

 

Poznámky:

Uňa de gato vděčí za svůj název (kočičí dráp) trnům ve tvaru kočičích drápků, pomoci kterých se přichytává k okolním stromům.