Řemdihák plstnatý, uňa de gato, kočičí dráp, vilkakora - účinky, použití, využití k léčebným účelům - Bylinky pro všechny
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V SRPNU ZDE

remdihak-plstnaty-una-de-gato-kocici-drap-vilkakora-ucinky-pouziti-vyuziti-k-lecebnym-ucelumŘemdihák plstnatý, uňa de gato (vilkakora, kočičí dráp) latinsky uncaria tomentosa. Léčí záněty, rakovinu, nádory, revma, žaludeční vředy, detoxikuje, zvyšuje imunitu. Řemdihák je liána z deštného amazonského pralesa, vysoká až 20 metrů. Kmen a větve jsou pokryty velkými dřevnatými trny. Listy jsou krátce řapíkaté, oválné, dlouhé kolem 6 cm, na rubu mírně ochlupené.Účinky rostliny:

 • prevence chřipky, nachlazení, viróz
 • léčba chřipky, nachlazení, viróz
 • zánět ledvin
 • zánět žaludku
 • zánět močových cest

 

 • prevence rakoviny
 • rakovina (podpůrná léčba)
 • revma, revmatismus, revmatoidní artrtitida
 • žaludeční vředy
 • dvanáctníkové vředy
 • čistí krev - detoxikace
 • zvyšuje imunitu, obranyschopnost organismu
 • cysty
 • nezhoubné nádory
 • antioxidant, antioxidační účinek
 • nemoci jater
 • nemoci ledvin
 • paraziti - kvadinky, mykóza, kandidóza
 • opar rtu
 • civilizační nemoci
 • HIV, AIDS - podpůrná léčba

Květenství v malých hroznech, květy jsou žlutobílé, nálevkovité. 

 

Používané části:

Sbírá se vnitřní kůra (lýko). případně i kořeny a míza.

 

remdihak-plstnaty-una-de-gato-kocici-drap-vilkakora-ucinky-pouziti-vyuziti-k-lecebnym-ucelum-2Léčivé vlastnosti:

Uňa de gato významná léčivá rostlina. Je to vynikající imunostimulant (na podporu imunity). Hodí se k prevenci i léčbě všech běžných onemocnění, jako jsou chřipky, virózy, nachlazení a podobně. Má silné protizánětlivé účinky, které se uplatňují při léčbě všech zánětlivých onemocnění - od zánětů žaludku, ledvin, močových cest po revma (revmatoidní artritida) a vnější záněty. 

Uňa de gato se užívá k prevenci a léčbě rakoviny, podle některých pramenů je účinnější (a méně šetrná) než klasická chemoterapie. Uňa je účinná i při léčbě cyst a nezhoubných nádorů. Dále je to silný antioxidant a detoxikant, který léčí játra a ledviny. Užívá se i při léčbě žaludečních vředů. Působí proti neduhům způsobených parazity - mykózy, kandidózy a podobně. Je účinná i při léčbě dětských nemocí typu neštovic. Je skvělým lékem na opary na rtech. V neposlední řadě je to vynikají bylina k prevenci civilizačních chorob a k detoxikaci celého organismu. Je to též hlavní bylina při pomocné léčbě pacientů s HIV infekcí a AIDS.

 

Způsob použití:

Velmi ZáréŽí na kvalitě dovozené suroviny. Uňa se na peruánských tržnicích prodává v různě velkých a tlustých plátech. Obecně platí, že čím tlustší, tím lepší. Před samotným použitím si však musíme kůru sami připravit. Tinktura se dělá tak, že kuru nastříháme zhruba na čtverečky velké asi 2 x 2 cm a tlusté 1-3 mm. 100 až 120gramů takto upravené kůry přelijeme litrem nejméně 42% lihu a při pokojové teplotě vyluhujeme po dobu nejméně 14 dnů. Občas protřepeme. Dávkování je pak 3x 1 kávová lžička. Při akutním onemocněních typu chřipky bereme 1 lžičku každé čtyři hodiny. Čaj se připravuje formou nálevu. Kůra se naplátkuje na tenké "provázky" a při mírném varu se vaří po dobu 20-30 minut (100 gramů kůry na 1 l vody). Pijí se 3-4 šálky denně. Co se týče dávkování, je třeba uvést, že peruánské prameny uvádějí dávkování 2-3x vyšší než evropské prameny. Výše uvedené dávkování považuji po svých 1SIetých zkušenostech s touto bylinou za dostatečné.

V prodeji je již mnoho výrobků z uni, od kvalitních po mizerné, za zvlášť nevhodné považuji pytlíkový čaj (do pilulek není vidět), droga je zde zoxidovaná a málo účinná. 

 

Kontraindikace:

Uňu de gato v žádném případě nesmějí pít těhotné ženy, působí jako abortivum. Další kontraindikací jsou lidé se špatnou srážlivostí krve, ti, kteří berou léky na rozrušení vlastní imunity, léky na roztroušenou sklerózu a podobně. Někdy se uvádí, že uňu by neměli užívat lidé s autoimunními poruchami, což je poněkud zvláštní kategorie nemocí, do které oficiální lékařská věda více méně zařazuje všechny nemoci, se kterými si neví rady. Dále se této bylině musejí vyhnout lidé chystající se na transplantaci orgánů a po ní. Poslední kategorií jsou osoby právě prodělávající chemoterapii proti zhoubným nádorům. V českých pramenech se píše, že kontraindikací je i léčba ozařováním. Peruánské prameny naopak tvrdí, že uňa zmenšuje negativní účinky radioterapie, což mé vlastní zkušenosti jenom potvrzují.

 

Použití v kosmetice:

Tinktura z uni je též vynikajícím lékem na opar na rtech. V okamžiku, kdy cítíme, že se opar začíná dělat, vezmeme tampon namočený v tinktuře a na několik minut si jej přiložíme na ret. Během dne několikrát opakujeme. V kombinaci s vnitřním užíváním se lze tohoto neduhu zbavit natrvalo. 

 

Rozšíření a výskyt:

Uňa de gato je amazonskou rostlinou. I když je rozšířena v tropech Latinské Ameriky, pouze peruánská odrůda je léčivá a sbíraná pro své účinky.

 

Sběr:

Uňa se sbírá tak, že se liána uřízne u země, aby nedošlo k poškození kořenů, nařeže se na kusy velké 30-100 cm a mačetou se plátkuje na plátky široké zhruba 5-8 mm. Nechá se dobře vyschnout a skladuje se na suchých místech. 

 

Možnost záměny:

V Latinské Americe je tato bylina známa pod jménem uňa de gato, což znamená kočičí dráp. Nicméně toto označení se používá i pro dalších asi 5 bylin. Bude-li si někdo chtít koupit tuto bylina na místních tržištích, musí se ujistit, že je to uňa de gato de Perú (peruánská) nebo de Amazonas (z Amazonie). Kromě Peru a Venezuely je tato bylina na tržištích poměrně drahá. 

 

Pěstování:

V současné době je poptávka po této rostlině tak velká, že se pěstuje na plantážích. Uňa pěstovaná mimo Amazonii nemá své léčivé účinky. Současná spotřeba této rostliny je kolem 300 000 kilo ročně. 

 

Jaké látky obsahuje řemdihák:

Množství alkaloidů, glykosidy, rostlinné steroidy, terpeny, flavonoidy, hořčiny a další.

 

Zajímavosti:

Uňa de gato je známa též pod kečuánským názvem vilcacora, což v jejich jazyce znamená "posvátná rostlina".

 

Poznámky:

Uňa de gato vděčí za svůj název (kočičí dráp) trnům ve tvaru kočičích drápků, pomoci kterých se přichytává k okolním stromům.

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

hemoroid   vlas   nachlazení   bylinka   žaludek   řídnutí kostí   ovoce   zelenina   odvar   antibiotik   astma   strom   zrak   močopudný   kolika   ruka   zelina   žlučník   chřipka   vřed   Galenos   účinek   Váňa   játra   fytoterapie   účinky   slinivka   arteriskleróza   zalijeme   osteoporóza   zácpa   opar   kůra   pijeme   kůže   nať   houba   vývar   střev   plíseň   slezina   slezina   výroba   šlacha   bolest   brnění   pupen   roztroušená   bylina   koupel   Podhorná   vitamin   nemoc   obsahuje   sirup   fermentace   mrtvice   tlak   hemeroid   keř   Janča   horké   nohy   víno   menstruační   zpracování   katar   Zentrich   Materia medica   vitamín   čaj   vliv   noha   štítná   Avicena   list   Mattioli   komplikace   mensturace   choroba   dna   nálev   obsažené   kapsaicin   artróza   sliznice   průjem   využití   rostlina   hlavy   Janča   babské rady   olej   stonek   studené   indikace   stvol   zdraví   Moučka   zápal   játra   abytyše Hildegarda   plísně   sběr   Treben   viry   kvasinky   použití   tinktura   metabolismus   migrén   revma   návod   jaterní   ateroskleróza   ledvin   krvácení   epilepsie   kameny   kloub   Zentrich   rýma   zánět   srdce   užití   mateřské   kořen   zlomenin   dásně   angína   chladné   alergie   postup   trávicí   kontraindikace   recept   písek   stonek   chřipka   bylinná směs   prášek   pálení   nežádoucí   Paracelsus   děti   květ   kornatění   teplé   horečka   akné   končetina   sval   pěstování   premenstruační   inhalace   minut   kontraindikace   sušení   hlas   krk   neht   kojenec  

Počet stránek ve webu:

3063

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online