Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

Kasie úzkolistá kasie sennová senna účinky na zadraví použití užívání využití dávkování pěstováníKasie úzkolistá (latinsky Cassia angustifolia) a kasie sennová (Cassia senna) - Lipská nauka o bylinách uvádí mnoho užití senny: "Senna hřeje a vysušuje (....). Jemná jest a vyprazdňuje. Listy dávají se do léků, stopky a květy vyhazují. Má sílu uvolňující, stahuje a čistí, především melancholiky a choleriky, potom i další šťávy. Senna jesti trochu projímavá, když se podává jako samotný čaj.«Účinky rostliny:

  • redukce hmotnosti, hubnutí, odtučňovací kúry
  • trávicí potíže a zácpa
  • pročištění střev před diagnostickými a operačními zákroky
  • plíce - nemoci plic
  • játra - nemoci jater
  • nemoci očí
  • v minulosti lepra

Historie

Ve spisech antických lékařů není kasie, obvykle zvaná senna, zmiňována. Teprve jejich arabští kolegové v 9. a 10. století píší o jejích účincích - například Isaak Judaeus, židovský lékař z Egypta, jehož spisy měly ve středověku vysokou prestiž i v Evropě. Arabové používali lusky při očních chorobách a lepře. Přes mnichy, například Constantina Afričana, se senna dostala i do klášterního léčitelství. Na arabský původ ukazuje i název — »Senna« nebo »Sennes« je odvozeno z arabského »sana«. Známá Salernská lékařská škola ve své velké nauce o léčivech Circa instans již přesně uvádí oblasti použití, které lze později nalézt v Lipské nauce o léčivkách nebo u Adama Lonitzera. Terapeutické použití senny, kterou klášterní léčitelství klasifikuje jako hřejivé a vysušující, tedy zůstalo po staletí nezměněné - lékaři a mniši si neustále cenili jejích čisticích účinků.

V 16. století se kasiové (sennové nebo sennesové) listy používaly i při plicních a jaterních onemocněních a při strupech. V téže době se začínalos pěstováním této rostliny v Itálii. Pokusy však nepřinesly kýženou kvalitu, takže  nadále zůstávala závislost na obchodu s Arábií. I v 19. století bylo stále ještě v popředí použití kasie čištění organismu, purgans.

 

Původ a pěstování

Pod pojmem senna, sennové či sennesové listy se jedná o dvě různé výchozí rostliny — o kasii sennovou čili alexandrijskou (Cassia senna) a kasii úzkolistou (Cassia angustifolia).
Obě jsou nízké keře z čeledi sapanovitých (Caesalpintaceae) . Domovem kasie úzkolisté je Arabský poloostrov a Somálsko, pěstuje se v jižní Indii. Kasie senuová se vyskytuje především ve východní Africe, pěstuje se v Súdánu a v horním Egyptě.

 

Oblasti použití:

Vědecky uznávané je použití kasiových listů a plodů při zácpě a pročištění střev při diagnostických a operačních zákrocích.

 

Aplikační forma a dávkování

Ke zmírnění trávicích potíží se dá připravit čaj z listů kasií (nejlépe jako vodní výluh zastudena - macerát). Denní dávka činí 2 až 4 gramy. Listy jsou vhodné k přípravě čaje (nálevu) i ve formě suchého prášku nebo extraktu. Kasie se používá do odtučňovacích a čisticích čajových směsí.

Pro jejich mírnější působení by se měla dávat přednost plodům před listy. Plody jsou v obchodě nabízeny ve formě tekutého extraktu a tablet.

 

Kontraindikace, kdy se nesmí používat

Neužívat v těhotenství, při neprůchodnosti střev (ideus) a akutních zánětlivých střevních onemocněních (ulcerozní kolitida, Crohnova nemoc ad.). List a plod kasie se nesmí užívat déle než 1 až 2 týdny. Při trvalém užívání může vlastní činnost střev ochabovat (způsobit zácpu).

 

Nežádoucí vedlejší účinky:

Může docházet k alergickým reakcím, křečím žaludku a střev a kolikovitým bolestem žaludku. Příliš vysoké dávky mohou způsobovat průjem.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

výroba   Janča   sirup   krvácení   nemoc   pálení   Moučka   tlak   nohy   babské rady   ledvin   chladné   víno   zrak   zácpa   mateřské   astma   zdraví   čaj   epilepsie   hemeroid   houba   štítná   jaterní   olej   plísně   Galenos   končetina   Zentrich   obsažené   dásně   Zentrich   slezina   zápal   použití   zpracování   koupel   květ   keř   hemoroid   sval   kornatění   teplé   průjem   krk   vitamin   močopudný   bylinka   metabolismus   osteoporóza   kontraindikace   pupen   studené   kvasinky   vlas   artróza   zelenina   chřipka   bylinná směs   Materia medica   kloub   neht   migrén   stvol   rostlina   pěstování   odvar   hlas   menstruační   kapsaicin   řídnutí kostí   zlomenin   nachlazení   bylina   strom   zalijeme   chřipka   indikace   kojenec   kameny   ateroskleróza   písek   inhalace   katar   účinek   kůra   Mattioli   minut   tinktura   bolest   alergie   horečka   list   horké   vývar   sliznice   pijeme   arteriskleróza   abytyše Hildegarda   slinivka   zánět   vitamín   děti   játra   Váňa   návod   fytoterapie   nať   mensturace   hlavy   angína   nežádoucí   Podhorná   roztroušená   vliv   revma   stonek   viry   kontraindikace   užití   choroba   opar   akné   mrtvice   játra   srdce   antibiotik   Paracelsus   Avicena   žaludek   žlučník   Janča   komplikace   kolika   vřed   plíseň   účinky   recept   zelina   stonek   noha   kůže   rýma   postup   využití   fermentace   dna   ovoce   slezina   šlacha   obsahuje   střev   Treben   prášek   nálev   sušení   premenstruační   ruka   brnění   trávicí   kořen   sběr  

Počet stránek ve webu:

3372

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online