Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

Skořice skořicovník účinky zdraví co léčí využití použití pěstování historie

Skořicovník cejlonský (latinsky cinnamomum zeylanicum) - ze skořicovníku se používá kůra. Obsahuje silici, jejíž složkou je eugenol, felandren, thymol, dále pak sliz a třísloviny. Silice má antibakteriální účinky, povzbuzuje peristaltiku střev a zvyšuje produkci žaludeční šťávy. Ve fytoterapii využíváme skořicový čaj.Účinky rostliny:

 • antibakteriální účinek
 • peristaltika - podpora svalové činnosti žaludku a střev
 • podpora tvorby žaludečních šťáv
 • nechutenství, anorexie
 • pocit plnosti
 • křeče nadbřišku
 • silná menstruace, hypermenorea, silné menstruační krvácení
 • kašel
 • chrapot
 • bolesti v krku (kloktání)
 • poranění, rány
 • nespavost
 • podpora prokrvení tkání
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • migréna
 • brání růstu hub a plísní
 • podpora tvorby žaludečních šťáv

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Při žaludečních vředech a během těhotenství neužívejte skořici - ani jako čaj, ani jako líkér nebo olej!

 

Skořice skořicovník účinky zdraví co léčí využití použití pěstování historieHistorie:

V Macer floridus je účinnost skořice popsána takto: "Skořice vysušuje přebytečné šťávy v žaludku, posiluje ho a tím způsobuje, že přijatá potrava jest rychle strávena. Skořice dále léčí játra a čistí stav šťáv těla tím, že se stará o dostatečné močení a měsíční
periodu. Také uklidňuje vlhký kašel i katar. (...) Dále léčí hadí uštknutí."

Skořice patří k nejstarším známým druhům koření, které byly používány zároveň i v léčilelství. Již Dioskurides rozlišoval mezi kůrou skořicovníku a blízce příbuznou kasiovou skořicí. Podle něj je skořice vyzkoušeným prostředkem proti kašli a katarům, ale i proli hadímu a štířímu uštknutí.

Skořice byla považována za změkčující prostředek, který měl působit močopudně, povzbuzovat trávení a podporovat menstruaci. Jako cenné léčivo a koření byla neméně ceněna i v klášterním léčitelství. V Loršském lékopisu patří pravá (cejlonská) skořice a kasiová (čínská) skořice k nejčastěji zmiňovaným léčivým prostředkům. Přitom byla skořice tak cenná, že v raném středověku dokonce sloužila jako dar knížatům a  papežům.

skorice skoricovnik ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 3Hildegarda z Bingenu doporučuje skořici při horečce, malárii potížích z nachlazení, ale i při ochrnutí. V pozdějších středověkých receptech a bylinářích sahá její použití od slabozrakosti a nespavosti přes kašel, horečku, srdeční, dechové a žaludeční potíže až po onemocnění ledvin, močového měchýře a dělohy.

Téměř všichni autoři vyzdvihují čisticí sílu skořice, "vyhánějící všechnu hnilobu ze šťáv". První tištěné bylináře ze 16. století dokonce vychvalují
skořici jako všelék při všech nemocech z nachlazení a ženských nemocech, zatímco lékaři doby Goethovy ji doporučovali i na posilování nervů.

 

skorice skoricovnik ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 4Původ a pěstování skořicovníku

Skořicovník patří do čeledi vavřínovitých (Lauraceae). Přednostně se používá skořicovník cejlonský neboli pravý (Cinnamomum zeylanicum), asi 10 metrů vysoký stálezelený strom, jehož oválné listy voní po hřebíčku, ale i skořicovník čínský (Cinnamomurn aromaticurrí). Stromy se sázejí
v blízkosti vodních toků. Za několik let jsou malé kmeny káceny a na jejich pařezech vyrůstají výhony, které lze po dvou letech sklízet. Z výhonků se loupe kůra, několik kusů kůry se zastrčí do sebe a suší na slunci.

 

skorice skoricovnik ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 2Účinky na zdraví člověka:

V léčitelství se používá skořicová kůra, v níž jsou účinné a obsahové látky. Kromě toho se ze skořicovníku čínského používají i květy. Cejlonská skořice obsahuje silici, eugenol, thymol, kumarin, slizovité látky a třísloviny. Čínská skořice má ještě vyšší obsah silice, která má antibakteriální účinky. Skořice a skořicová silice získávaná z kůry brání růstu a vytváření spor hub a povzbuzují svalovou činnost v oblasti žaludku a střev. Kromě toho pravděpodobně dokážou zvyšovat tvorbu žaludeční šťávy.

Skořicový čaj se používá při zažívacích potížích a nechutenství, při pocitu plnosti a křečích v nadbřišku, ale i při silné menstruaci. Kašel a chrapot se mírní kloktáním skořicového likéru. Skořicové mléko pomáhá při nespavosti. V alternativní medicíně se skořicový olej používá k léčení ran. Skořice podporuje prokrvení, a proto pomáhá při revmatu. Pacientům, kteří často trpí migrénou, se do spánků šetrně vtírá skořicový olej.

 

Jedovatá skořice cassia:

Mezi takzvanou „pravou“ cejlonskou skořicí pocházející ze skořicovníku Cinammomum zeylonicum a skořicí označovanou jako „cassia“ (Cinammonum cassia) je zásadní rozdíl. Kromě odlišných senzorických vlastností, jako je chuť a vůně, tkví především v obsahu toxické látky kumarinu. Ten se v případě cejlonské skořice pohybuje od 0,004 procenta a méně, zatímco v cassia skořici může dosahovat až 5 procent. To je mnohatisícový rozdíl v obsahu této látky, která je ve své podstatě přírodním toxinem, který používají rostliny jako obranu proti svým škůdcům, zejména hmyzu.

I když kumarin není stále detailně prozkoumán, dosavadní poznání upozorňuje na rizika jeho působení. Kumarin je označován jako látka způsobující ve vyšších dávkách krvácení, bolesti hlavy, spavost a závratě, je podezříván z možných karcinogenních, halucinačních a teratogenních účinků. I proto je legislativně stanoveno v evropské i národní legislativě maximální množství kumarinu v potravinářských produktech, a tyto limity také kontrolují dozorové orgány.

 

Kontraindikace, nežádoucí vedlejší účinky skořice:

Kontraindikace: Neužívat při žaludečních a střevních vředech, při přecitlivělosti na skořici a v těhotenství.

Nežádoucí vedlejší účinky: Skořice je v důsledku obsahu skořicového aldehydu a eugenolu středně alergizující. Může docházet k alergickým reakcím kůže a sliznic.

 

ZPŮSOBY POUŽITÍ A ZPRACOVÁNÍ SKOŘICE - RECEPTY NA ČAJ, MLÉKO, LIKÉR A OLEJ


Související pojmy:

cassia ► cejlonská ► účinek ► pravá ► zdraví ► jedovatá ► kumarin ► unilakt ► těhotenství ► grafivida ► mletá ► kůra ► kringel ► žvýkačky ► gel ► cukrovka ► diabetes ► reference ► recenze ► diskuze ► působí ► kojení ► laktace ►

skořicovník ► pěstování ► čínský ► směs ► recept ► prodej ► kde se dá koupit ► eshop ► semena ► rostlina ► sazenice ► cena ► ceník ► jak pěstovat ► indonéský ► kafrový ► ČR ► pěstování v naších podmínkách ► ayurveda ► foto ► fotografie ► Geršík ► Brno

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

výroba   Janča   sirup   krvácení   nemoc   pálení   Moučka   tlak   nohy   babské rady   ledvin   chladné   víno   zrak   zácpa   mateřské   astma   zdraví   čaj   epilepsie   hemeroid   houba   štítná   jaterní   olej   plísně   Galenos   končetina   Zentrich   obsažené   dásně   Zentrich   slezina   zápal   použití   zpracování   koupel   květ   keř   hemoroid   sval   kornatění   teplé   průjem   krk   vitamin   močopudný   bylinka   metabolismus   osteoporóza   kontraindikace   pupen   studené   kvasinky   vlas   artróza   zelenina   chřipka   bylinná směs   Materia medica   kloub   neht   migrén   stvol   rostlina   pěstování   odvar   hlas   menstruační   kapsaicin   řídnutí kostí   zlomenin   nachlazení   bylina   strom   zalijeme   chřipka   indikace   kojenec   kameny   ateroskleróza   písek   inhalace   katar   účinek   kůra   Mattioli   minut   tinktura   bolest   alergie   horečka   list   horké   vývar   sliznice   pijeme   arteriskleróza   abytyše Hildegarda   slinivka   zánět   vitamín   děti   játra   Váňa   návod   fytoterapie   nať   mensturace   hlavy   angína   nežádoucí   Podhorná   roztroušená   vliv   revma   stonek   viry   kontraindikace   užití   choroba   opar   akné   mrtvice   játra   srdce   antibiotik   Paracelsus   Avicena   žaludek   žlučník   Janča   komplikace   kolika   vřed   plíseň   účinky   recept   zelina   stonek   noha   kůže   rýma   postup   využití   fermentace   dna   ovoce   slezina   šlacha   obsahuje   střev   Treben   prášek   nálev   sušení   premenstruační   ruka   brnění   trávicí   kořen   sběr  

Počet stránek ve webu:

3372

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online