brectan-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiBřečťan popínavý (hedera helix), lidově (ne zcela správně) zimolez je plazivý keř s typickou bílou žilnatinou v listu, který se dožívá až neuvěřitelných 100 let.  Jako léčebná droga se používají jarní listy. Usušené listy obsahují saponiny a flavonoidy. Saponiny působí protizánětlivě, zkapalňují hlen a při zevním použití působí fungicidně. Dráždí pokožku a sliznici. Flavonoidy pomáhají při uvolnění sekretu a křečích hladkého svalstva. Vykazuje rodzílnou účinnost podle stanoviště a druhu.


Účinky rostliny:

kulicky brectanu jedovateTIP ZBYŇKA MLČOCHA: Břečťan je mírně jedovatý, proto by se za den by se nemělo užívat více než 2 šálky břečťanového čaje za den (na každý šálek se dává jen asi 1/4 lžičky sušeného nebo čerstvého jarního listu, tzn. doporučená nejvyšší dávka je 1/2 kávové lžičky listu za den) a více než 1 polévková lžíce likéru z břečťanu, neboť ve vyšším množství jsou právě saponiny v břečťanu obsažené jedovaté a mohou vést k nežádoucímu podrážděním sliznic a pokožky.
PLODY DOZRÁVAJÍCÍ OD ÚNORA DO DUBNA JSOU JEDOVATÉ PRO LIDI I KONĚ!

 

Účinky na zdraví:

Vnitřní použití:

Kašel i dávivý kašel, spastická bronchitida (těžké dýchání při zánětu průdušek). Ve správném dávkování působí vazodilatačně, při naddávkování vazokonstrikčně a zpomaluje srdeční tep. Jaterní a žlučníkové choroby. Slabá menstruace. Bolest hlavy způsobená nadměrným pitím alkoholu - kocovina (listy zalít octem, přídat trošku růžové vody /vody ve které jsme vymacerovali okvětní lístky některé z růží/ a natřít čelo a oblast spánků).

Zevní aplikace:

Koupel nohou pomáhá zbavit se obtížné plísně nohou a masírování pokožky odvarem může vyřešit lupy ve vlasech zabráněním jejich tvoření. Podobně účinkuj na šupinky ve vlasech a suchou kštici.
Zevně také dobře působí na bolesti kloubů. Spálenou kůži od sluníčka ošetříme listy, které jsme na 10 minut spařili ve vroucí vodě.
Ochablému vazivu a celulitidě 
prospívá masírování problémových zón břečťanovým olejem. Vyrážky.
Listy svařené v červeném víně, pak listy vytáhneme a přikládáme na zanícenou kůži - kožní vředy, nežity, vyrážky.

 

Vvnitřně vhodný na potíže dýchacího systému do kombinace:

  • plicník
  • anýz
  • fenykl
  • lékořice kořen

 

ZPŮSOBY UŽITÍ BŘEČŤANU:

  • Čaj: 1/2 lžičky sušených, rozdrolených listů břečťanu přelijte 500 ml vařící vody, nechejte luhovat asi 10 minut a poté sceďte. Slaďte medem. Vypijte na dvakrát během dne.
  • Pálenka z břečťanu a fialky: 20 g čerstvých břečťanových listů a 20 g květů fialky nasekejte nahrubo. Obojí vložte do uzavíratelné lahve a doplňte 0,7 l kořalky nebo vodky. Směs denně protřepejte a po čtyřech týdnech sceďte a přelijte do jiné lahve. Denně užívejte 1/2 lžičky (asi 20 kapek).
  • Břeťanový nálev, břeťanová koupel: 2 lžíce usušených, rozdrolených listů břečťanu nebo také čerstvé rozkrájené listy přelijte 1 l vroucí vody, nechejte vychladnout, sceďte a masírujte pokožku hlavy. Na koupel nohou použijte 5 l vody a přibližně 1 l nálevu. Koupel by měla trvat 10-15 minut.
  • Břečťanový olej s rozmarýnou na masáže ad. - recept zde.
  • Další způsoby využití - vizte text.