Túje, nazývaná rovněž zerav západní (latinsky thuja occidentalis), je ozdobný strom ceněný pro svou příjemnou pryskyřičnou vůni. Éterická silice túje působí jako prostředek povzbudivý, močopudný a dráždivý.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- malárie
- dna
- kurděje
- revma, revmatismus, revmatoidní artritida
- těžká menstruace
- kašel
- antivirové účinky
- rakovina dělohy
- bradavice
- polypy
- infekce dýchacích cest
- zánět močového měchýře, močových cest, cystitida
- noční pomočování dětí, enuréza
- bolesti kloubů
- bolesti svalů
- zlepšení prokrvení svalů
- bolesti svalů
Starověké národy pálily aromatické dřevo túje v době přinášení obětí. Užívalo se rovněž ve starověkém Egyptě k balzamování zemřelých. Indiáni v Severní Americe používali tújové dříví k výrobě člunů, košíků, parfémů. Když nebylo co jíst, vyvařovali si mladé tújové větvičky. Indiáni rovněž používali túji k léčení malárie, dny, kurdějí, revmatismu, na menstruační problémy a na kašel.
Túje západní má prokázané antivirové vlastnosti. Používá se hlavně k léčbě bradavic a polypů. Je rovněž součástí diety při léčbě rakoviny dělohy.Výtažek z túje se využívá také jako prostředek na vykašlávání a na snížení překrvení při léčbě infekcí dýchací soustavy. Navíc má vlastnosti močopudné a používá se k léčbě akutního zánětu močového měchýře a v případech nočního pomočování u dětí. Zevně je součástí mastí a gelů na bolavé klouby a svaly, jako prostředek vyvolávající mírnou terapeutickou zánětlivou reakci, zlepšující lokální přítok krve a tišící bolest a ztuhlost.
Zajímavosti o pěstování tůjí (ořez, stanoviště, přezimování ad.) zde.