Damiána pastala účinky na zdraví co léčí použití užívání využitíDamiána neboli pastala rozprostřená (latinsky Turnera diffusa, též Turnera aphrodisiaca, slovensky pastala rozprostretá) je max. do 2 metrů vysoký keř s aromatickými listy. Nachází se na suchých, slunečných, skalních svazích v jižní části USA, Mexiku a střední Americe. Z celého rodu pastaly jsou využívány zejména dva: Turnera aphrodisiaca a Turnera diffusa. Rostlina je typická svými malými žlutými květy a silnou, aromatickou vůní, která připomíná heřmánek. Jejich chuť je hořká. Zajímavostí je, že ženy v minulosti užívaly čaj dvě hodiny před pohlavním stykem pro zlepšení prožitku.


Účinky rostliny:

Co sbíráme

listy

 

Jaké látky obsahuje

Alkaloidy, alkany (triakontan), flavonoidy, fytosteroly (beta-sitosterol), glykosidy (arbutin /močový cesty/, barterin, gonzalitosin, tetraphyllin B). hořčiny (damianin), kyseliny, minerální látky, polyfenoly, pryskyřice (až 14 %), sacharidy, silice (až 1 %) a obsahuje přes 20 složek, terpenoidy (1,8 cineol calamenen, cadinen, copacn, p-cymen, pinen, thymol), vitamíny, vlákninu aj.

 

Léčivé účinky

Afirodiziakum, antidepresivum, antiprostatikum, antispasmodykum, adaptogen, antioxidant, baktericidum, dezinficiens, diuretikum, cxpcktorans, hypoglykemikum, laxativum, metabolikum, sedativum, spasmolytikum, stimulans, tonikum aj.

Cukrovka, choroby plicní a cest dýchacích (astma, kašel, rozedma plic), choroby urogenitální (potíže ledvin a močového ústrojí, prostata, potíže s pohlavními orgány), choroby gynekologické a sexuální (slabé libido, fi-igidita, impotence, menopauza), choroby psychické a neurodegenerativní (Parkinsonova nemoc, deprese, nervozíta, nervová slabost aj.), povzbuzení CNS, trávící potíže (zácpa) aj.

 

Aplikační forma

  • Tinktura: 40% alkohol, 1 ml/30 kg hmotnosti.
  • Nálev: 2 g list, 200 ml voda, luhovat 20 min., 3x denně.
  • Prášek: z listu 3 g 2x denně (obvykle foma kapslí).

 

Kontraindikace, kdy se nemá damiána používat?

Nevhodná, pokud užíváte léky s progesteronem, při cukrovce (Damiána může snížit hladinu krevního cukru glukózy), u některých psychickckých poruch a neurologických nemocí - např. Alzheimerově chorobě. V těhotenství může bylina způsobit potrat. Může mít vliv na absorbci železa.