Kapara trnitá (latinsky Capparis spinosa) je bujná popínavá rostlina s výškou přibližně metr, jasnými oválnými listy a početnými bílými i růžovými květy, které kvetou v období květen - září. Při procházkách v teplém letním období po cestách a pěšinkách podél středozemního pobřeží není vzácností spatřit keře kapar, i když jejich domovinou je ostrov Pancelleria v Sicilském průlivu, přičemž kaparám z jeho území bylo uděleno označení D.O.P. (Denominazione di origine protetta = chráněné označení původu).
Účinky rostliny:
V citátech Plinia, Dioskorida, jakož i v biblických výrocích o kaparech se mluví nejen o jejich příjemné chuti a fytoterapeutických vlastnostech, ale podle jedné písemnosti ze sedmnáctého století dokonce i o afrodiziakálních účincích této rostliny. Pupeny se sbírají ještě zavřené, nechají se zvadnout a konzervují se v nálevu anebo v soli.
- Čeleď: kaparovité
- Kde roste: pukliny a mezery ve starém zdivu staveb podél středomořského pobřeží
- Co sbíráme: polovina května - začátek června (pupeny a kořeny)
Účinky na zdraví
Čistící (detoxikační), podporující trávení, močopudné.
Vnitřní použití
Kůra kořene má močopudný účinek a zlepšuje stav cév.
Vnější použití
Extrakty ze sušených pupenů mají antioxidační účinek na úrovni pokožky a utišující účinek na pokožku postiženou alergickým podrážděním (svědění apod.).
Využití v kuchyni - kapary
Kapary, které mají v oblibě příznivci středomořské kuchyně, nejsou ve skutečnosti plody, ale květné pupeny rostliny Capparis spinosa. Z kapar se připravují omáčky k masovým a rybím pokrmům.