Ratanhový kořen kramerie trojmužná účinky na zdraví co léčí použití využití pěstováníKramerie trojmužná (latinsky Krameria lappacea, čeleď krameriovité) je polokeř s mohutným hlavním kořenem a metr dlouhými vedlejšími kořeny. Poléhavé, rozkladité větve. Listy tlusté, vejčitě kopinaté, zašpičatělé, hedvábitě ochlupené. Květy čtyřčetné, větší kališní plátky zevně zelené, uvnitř stejně jako menší korunní plátky červené; 3 tyčinky. Jakožto polocizopasná rostlina se obtížně pěstuje.


Účinky rostliny:

Kde roste?

Centrální Andy, od Peru po Bolívii.

 

Co sbíráme

Kořen, sušená zelená nať.

 

Účinky na zdraví

Ratanhový kořen je klasická tříslovinová droga se silně adstringentním (svíravým) účinkem. Její antimikrobiální vlastnosti se přičítají lignanům. Cestovatelé pozorovali, že indiánské ženy v jižní Americe používaly kousky kořenů jako "přírodní" kartáček na zuby a nálevy k zastavení krvácení. Do Evropy se droga dostala asi před 200 lety. Dosud se využívá k místnímu ošetřování lehkýrch zánětů dásní a ústní sliznice i otlaků po protéze ve formě tinktury. V přípravcích pro tyto indikace se tinktura z kramerie často kombinuje s tinkturou z myrhovníku. Je také součástí ústních vod, zubních past a ústních sprejů. V homeopatii se kramerií často léčí například hemoroidy a potíže s popraskaným konečníkem spojené s pálivými bolestmi a krvácením ze sliznic.
Vnitřní použití na průjmovitá onemocnění se považuje za obsolentní (zastaralé).

 

Aplikace

  • nálev: 1/2 kávové lžičky ratanhového kořene se přelije vařící vodou a nechá se 10-15 minut vyluhovat. Nálevem se vyplachuje nebo kloktá 2-3x denně.
  • tinktura: tinktury se bere 40 kapek na 1/2 sklenice teplé vody (100 ml). Nezředěná tinktura se nanáší tamponkem na postižená místa.

 

Jaké látky obsahuje

10 -15% katechinových tříslovin (oligomerní proanthokyanidiny), tříslovinová (ratanhiová) červeň (phlobapheny, nerozpustné a neúčinné, tmavočerveně zbarvené látky, vznikající z tříslovin kondenzací a oxidací při skladování), neolignany a norneolignany; ratanhiové fenoly (deriváty benzofuranu), metyltyrosin.

 

Zajímavost

Popotáhne-li se po papíře, zanechává za sebou díky obsahu ratanhiové červeně hnědou čáru.