Janovec metlatý (cytisus scoparius, syn. sarothamnus scoparius, syn. čilimník) patří do čeledi bobovité (motýlokvěté, luštinaté). Je vysoký 50-170 cm, kvete v květnu až červnu. Je to bohatě větvený keř, s hranatými, zelenými, prutovitými, většinou přímými větvemi. Listy malé, horní nedělené, dolní trojčetné, tmavozelené.
Účinky rostliny:
- TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Pozor, janovec je mírně jedovatý a má vliv na tlak krve a srdeční rytmus, užívání by mělo být u kardiaků vždy konzultováno s lékařem.
Květy má janovec zlatožluté, dlouhé až 2 cm, po 1—2 v úžlabí listu. Čnělka po opylení dlouhá a spirálovitě stočená. Černé lusky, semena mírně jedovatá.
Kde roste?
Miluje písčité půdy s nízkým obsahem vápníku (kyselá půda), okraje silnic a cest, pastviny, okraje světlých lesů (nebo vykácených lesů).
S čím se dá poplést
Kručinka barvířská (genista tinctorid). Keř vysoký až 70 cm, listy kopinaté, nedělené. Květy dlouhé až 1,5 cm, v dlouhých zpřímených hroznech. Dříve se používala k barvení. Mírně močopudná.
Okrasa dálnic a silnic
Svými zlatožlutými květy ohlašuje léto plní okraje dálnic mířících na jih dovolenkovou náladou. Dokonce i v zimě jsou větve janovce metlatého zelené
keř dobře poznáte podle zahnutých prázdných černých lusků, které se kývají na jeho větvích.
Účinky janovce na zdraví - srdce a krevní tlak
Když je krevní tlak nízký a tep rychlý, pomáhá janovec. Alkaloid spartein chrání srdce před nervovým přetížením, biogenní aminy tonizují žíly a normalizují příliš nízký tlak. Janovec působí i na srdeční rytmus a stabilizuje jej. Když srdce začne při silné fyzické zátěži — i u sportovců — klopýtat, stabilizuje přímo převodní systém srdce.
Obsah alkaloidu sparteinu vede k tomu, že rostlina je mírně jedovatá. Podle stanoviště a části rostliny může jeho obsah silně kolísat. Mladé květy obsahují nejméně sparteinu, zralá semena nejvíce. Užívání janovce podle vlastního úsudku proto může být nebezpečné. Poraďte se bezpodmínečně se svým lékařem a bylinkářem. Lepší je užívat přípravky obsahující janovec zakoupené v lékárně. V hotových preparátech je totiž obsah účinné látky standardizován.
Janovec metlatý dobře mete
Cytisus znamená čilimník. Používá se jako krmivo a kozy ho nadevše milují. Sarothamnus pochází z řečtiny a znamená keř jako koště. Latinské scoparius znamená "jako koště". Také lidové názvy mluví o oblíbeném využití tohoto keře k vázání košťat. S oblibou se těmito košťaty v době masopustu vyháněli duchové zimy.
Svítivě žluté květy
Zlatožluté květy můžete sbírat, sušit a přidávat do čajových směsí. Nejenže dodají barvu do tváře, navíc podporují tělo při odvodňování. Gorse, květina naděje mezi Bachovými květy, je však esencí z hlodáše evropského (ulex europaeus).
Zajímavost
Velké množství janovců metlatých jsem viděl v Itálii u jediné cesty vedoucí k sopce Vesuv.
Jak se jinak říká janovci - synonymní názvy:
Janovec obecný ☼ Babí hněv ☼ Chvostěnka ☼ Jetelice ☼ Kočičí zlato ☼ Pantoflíčky ☼ Srnčí zelí ☼ Čilimník