Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

Zánět prsou otoky prsou před menstruací byliny bylinky léčba bez lékůVe středověkých lékopisech nacházíme množství receptur pro ti bolestem a otékání ženských prsů. Většinou doporuču jí udržovat prsy v teple a změkčovat je mastmi a oleji: "Vezmi med a máslo a oboje spolu stluč a přes to polož flastr, tak bude jí lépe." Existovala však již i strategie používání chladivých obkladů, jak dokládá anonymní dílo týkající se ženského lékařství z 15. století: "Vezmi býlí zvané portidák (= šrucha), to roztluč a s růžovou vodou smíchej a flastr ten do látky vlož. A látku polož náplastí na vřed. Tak se brzy uzdravíš."

Růže a šťavnatá vodnatá šrucha (portulák, portidák - fotografie šruchy zde) byly považovány za chladivé. I dnes se doporučují chladivé obklady. Do souvislostí s menstruací tehdy tyto potíže nedávali.

 

Příčiny a příznaky

Ve dnech před menstruací se mnohdy ve tkáni prsů tvoří zbytnělá místa naplněná tekutinou. Prsy se stávají citlivým i na dotek a otékají. Tyto změny prsů se častěji vyskytují u žen kolem čtyřicítky, kdy počátkem přechodu je hormonální rovnováha stále rozkolísanější (respektive poměr estrogenů a gestagenů je nevyvážený).

Koncem klimakteria neboli přechodu se uzlíkovitá tkáň opět ztrácí, jelikož estrogenu je méně. Uzlíkovité změny v prsech jsou v drtivé většině nezhoubné a jsou něčím zcela normálním, především když se vyskytují v závislosti na ženském cyklu.

Chtějí-li však ženy mít jistotu, že se jedná o neškodné změny tkáně, měly by při neobvyklých uzlících nebo bolesti v prsech každopádně navštívit lékaře.

Od změn prsů závislých na cyklu je nutno odlišovat změny nezávislé na cyklu, které mohou být způsobovány například bakteriemi - tedy jde o zánět prsů, mastitidu.

 

Strategie léčby a režimová opatření

1. Samovyšetření prsů: Jednou za měsíc, nejlépe po menstruaci, by si měla každá žena před zrcadlem prohmatat prsy - VIDEO samovyšetření prsou zde. Objeví-li přitom 1 uzlíkovitá místa, není důvodu k panice, jelikož příčiny jsou většinou nevinné. Pro vyloučení zhoubných změn by pro jistotu měly navštívit lékaře. V každém případě se doporučuje pravidelné lékařské vyšetření pro včasné rozeznání nežádoucích změn tkáně.

2. Zdravá životospráva: Hormonální nerovnováha je často reflexní odpovědí na nesprávnou životosprávu. Lze proti ní působit pohybem, uvolněním, vyváženou stravou a dostatkem spánku.
Ve dnech, v nichž jsou potíže obzvláště silné, je účelnou sportovní aktivitou plavání.

3. Hormonální vyvážení: Když je jisté, že se jedná o nezhoubné změny tkáně, lze léčivými rostlinami hormonální poměry regulovat a tak mírnit příznaky.

4. Místní chlazení: Mírnění potíží umožňují studené obklady, především při zánětech prsů.

 

Byliny na nemoci prsů

  • V léčení bylinami je jako prostředek proti zánětům ženských prsů na prvním místě plod drmku (jak vypadá drmek se podívejte zde), který brzdí další uvolňování hormonu mléčné žlázy prolaktinu.
  • Proti otoku pomáhá list bílého zelí, který při zevním užití chladí a sklidňuje zánět prsou.
  • Chladivý efekt má i peprnomátová silice, která se užívá rovněž zevně. Aplikace, které se osvědčily Pro léčení bolestí a zánětů prsů léčivými rostlinami se používají hlavně obklady, ale i hotové preparáty z lékárny.
  • Zánět prsou, zánět prsní bradavky: vhodné byliny jsou kokoška pastuší tobolka, zelí (brukev zelná) a švédské kapky.

 

Obklady prsou

Peprnomátová silice

Aplikace: 2 kapky peprnomátové silice smísíme se 3 polévkovými lžícemi mléka nebo smetany a 1 litrem studené vody, rozlijeme na dobře provlhčené lněné plátno a přiložím e je na prsa. Na ně přijde suchá látka. Třetí vrstva obkladu sestává z vlněné látky, kterou zafixujeme. O bklad po přibližně 20 až 30 m inutách, než se zahřeje, sejmeme a poté prsa jem ně osušíme.
Citlivou pokožku ošetříme olejem z pšeničných klíčků, třezalkovým olejem nebo olivovým olejem.

Bílé zelí

Aplikace: Syrové zelí (zelné listy) rozválíme válečkem (tím je pomačkáme a podrtíme hlavně žebra) a v tenké vrstvě je položíme na prsa. Překryjeme je obkladem, který upevníme
(například podprsenkou). Necháme působit přes noc nebo ve dne 1 až 6 hodin, potom prsa omyjeme vlažnou vodou. Citlivou pokožku ošetříme olejem z pšeničných klíčků,
třezalkovym olejem nebo olivovým olejem.

 


Související článek:

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

horečka   nemoc   babské rady   tinktura   kontraindikace   akné   sliznice   keř   Zentrich   pupen   kapsaicin   Janča   Paracelsus   Mattioli   nohy   výroba   Avicena   Moučka   použití   angína   bylina   brnění   ledvin   nežádoucí   zalijeme   pěstování   hemoroid   mateřské   zrak   opar   astma   vliv   osteoporóza   kůra   roztroušená   katar   slezina   choroba   slezina   strom   sirup   obsahuje   obsažené   vlas   neht   dna   chřipka   kontraindikace   účinek   mrtvice   močopudný   Váňa   rýma   nachlazení   recept   zelenina   horké   vřed   tlak   stonek   Galenos   ovoce   zdraví   bolest   srdce   antibiotik   olej   průjem   víno   artróza   krvácení   alergie   minut   sval   Materia medica   hemeroid   rostlina   účinky   žlučník   chladné   koupel   odvar   krk   vitamin   děti   kvasinky   zlomenin   sušení   kořen   slinivka   návod   studené   střev   kornatění   kameny   list   indikace   viry   využití   bylinná směs   zelina   dásně   vitamín   prášek   trávicí   hlavy   kůže   pálení   revma   játra   kloub   šlacha   končetina   plíseň   pijeme   metabolismus   komplikace   Zentrich   fermentace   menstruační   žaludek   jaterní   Janča   inhalace   mensturace   stvol   nať   houba   zpracování   sběr   ruka   Treben   užití   plísně   kolika   štítná   čaj   chřipka   játra   abytyše Hildegarda   zácpa   Podhorná   hlas   migrén   postup   arteriskleróza   epilepsie   písek   kojenec   noha   premenstruační   fytoterapie   bylinka   zápal   stonek   teplé   nálev   řídnutí kostí   vývar   ateroskleróza   květ   zánět  

Počet stránek ve webu:

3374

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online