Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ŘÍJNU ZDE

lilek-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciLilek baklažán (lilek vejcoplodý, latinsky solanum melongena) léčí revmatické potíže, zvýšený cholesterol, detoxikuje organismus, funguje proti kožních nemocem. Lilek baklažán je dnes již rozšířená zelenina. U nás je to jednoletá rostlina s přímou, dole dřevnatou lodyhou, vysokou 40-80 cm. Listy jsou krátce řapíkaté, celokrajné, s fialovým žilkováním, na rubu plstnaté.Účinky rostliny:

 • čistí krev - detoxikace
 • vysoká hladina cholesterolu, hypercholesterolémie
 • kožní nemoci
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • funkce jater - podpora
 • posílení organismu
 • rekonvalescence po nemocích
 • antibiotický účinek
 • ekzémy
 • poranění kůže
 • kožní nemoci - pupínky, kopřivka

Květy krátce řapíkaté, růžové až fialové. Rostlina kvete začátkem léta. Plodem je velká, vejčitá, temně fialová bobule, dlouhá až 30 i více cm. Dužina uvnitř je bíložlutá. 

 

Používané části:

Sbírá se zralý plod. 

 

Léčivé vlastnosti:

Lilek je bohatý na minerální látky. Je vhodný zejména k detoxikaci organismu a léčbě kožních nemocí. Dobře pomáhá též proti revmatickým potížím (revmatoidní artritida), podporuje jaterní činnost. Celkově posiluje organismus, urychluje rekonvalesncenci. Má též antibiotické účinky. Zevně se přikládá na ekzémy, poranění na kůži, různé pupínky, kopřivky a podobně

 

Způsob použití, pozor na jedovatý solanin: 

Chceme-li dosáhnout maximálního léčebného efektu, dáváme přednost pití čerstvě vylisované šťávy, kterou předtím přivedeme k varu, aby se zbavila jedovatého alkaloidu solaninu. Pije se v množství 2-4 dl denně, nejlépe mezi jídly. Šťáva z lilku se dá dobře kombinovat s jinými zeleninovými i ovocnými šťávami. Jako zelenina se dá připravovat na mnoho různých způsobů.

 

Kontraindikace:

Lilek je vynikající výživná zelenina a ani její hojná konzumace nepřináší žádné potíže a problémy. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhli zneškodnění solaninu.

 

Použití v kosmetice: 

Na drobné pupínky na kůži, zranění a ekzémy lze přikládat kolečko čerstvého baklažánu. Kolečko se přiloží na postižené místo a nechá se působit 5-15 minut.

 

Použití v kuchyni:

Lilek je jeden z mála druhů zeleniny, které nemusíme loupat. Nevařený, na drobno nakrájený lze používat i do zeleninových salátů: Je možné jej marinovat i zavařovat do čalamád.  Jako hlavní jídlo je vynikající rozkrojený na půlky, potřený česnekem a pečený v troubě. V trampské kuchyni je dobrý nakrájený na úzká kolečka a opékaný na rozžhaveném kameni. 

 

Rozšíření a výskyt:

Lilek pochází zjižních oblastí. U násje to výhradně pěstovaná, teplomilná zelenina.

 

Sběr:

Sbírají se pouze plně zralé, temně zbarvené plody. 

 

Možnost záměny:

Možnost záměny s jinou zeleninou je prakticky vyloučena.

 

Pěstování:

Semena lilku lze běžně zakoupit v zahradnictvích. Lilek nemá rád zimu a je náchylný na mráz. U nás jej lze pěstovat jen v teplých oblastech nebo ve skleníku. Vyžaduje dobrou péči, úrodnou zkypřenou půdu, slunné a před větrem chráněné stanoviště. V době růstu plodů musí mít dostatek vláhy.

 

Jaké látky obsahuje lilek:

Sacharidy, tuky, cukry, minerální látky, vitaminy B, C, třísloviny, organické kyseliny a další. 

Další články v kategorii:

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

šlacha   slezina   účinek   kontraindikace   sušení   dásně   postup   nať   játra   vývar   ovoce   chladné   stonek   horečka   ruka   pijeme   antibiotik   krk   astma   recept   trávicí   sběr   výroba   kůra   účinky   využití   kornatění   střev   plíseň   kloub   premenstruační   Janča   použití   nálev   vřed   průjem   slinivka   vlas   bylinná směs   hlavy   rýma   zelenina   užití   noha   Galenos   pěstování   dna   žaludek   játra   komplikace   studené   choroba   hemoroid   Mattioli   bylinka   bolest   metabolismus   končetina   vliv   plísně   květ   zalijeme   žlučník   odvar   pálení   brnění   ateroskleróza   sval   stonek   migrén   teplé   kůže   kapsaicin   horké   děti   epilepsie   artróza   kvasinky   vitamín   neht   strom   krvácení   pupen   tinktura   Zentrich   babské rady   chřipka   stvol   abytyše Hildegarda   opar   obsahuje   kořen   hemeroid   osteoporóza   zácpa   Avicena   prášek   štítná   mensturace   viry   Váňa   hlas   sirup   víno   koupel   kojenec   čaj   zánět   houba   zelina   zápal   slezina   Treben   řídnutí kostí   arteriskleróza   zlomenin   Paracelsus   menstruační   fermentace   alergie   roztroušená   zpracování   tlak   keř   rostlina   Podhorná   indikace   nohy   kontraindikace   zrak   kolika   Zentrich   akné   sliznice   chřipka   jaterní   kameny   nežádoucí   angína   nemoc   minut   mateřské   Materia medica   nachlazení   fytoterapie   Moučka   bylina   katar   ledvin   inhalace   revma   srdce   návod   písek   Janča   olej   obsažené   zdraví   list   močopudný   vitamin   mrtvice  

Počet stránek ve webu:

3338

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online