Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V KVĚTNU ZDE

lilek-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciLilek baklažán (lilek vejcoplodý, latinsky solanum melongena) léčí revmatické potíže, zvýšený cholesterol, detoxikuje organismus, funguje proti kožních nemocem. Lilek baklažán je dnes již rozšířená zelenina. U nás je to jednoletá rostlina s přímou, dole dřevnatou lodyhou, vysokou 40-80 cm. Listy jsou krátce řapíkaté, celokrajné, s fialovým žilkováním, na rubu plstnaté.Účinky rostliny:

 • čistí krev - detoxikace
 • vysoká hladina cholesterolu, hypercholesterolémie
 • kožní nemoci
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • funkce jater - podpora
 • posílení organismu
 • rekonvalescence po nemocích
 • antibiotický účinek
 • ekzémy
 • poranění kůže
 • kožní nemoci - pupínky, kopřivka

Květy krátce řapíkaté, růžové až fialové. Rostlina kvete začátkem léta. Plodem je velká, vejčitá, temně fialová bobule, dlouhá až 30 i více cm. Dužina uvnitř je bíložlutá. 

 

Používané části:

Sbírá se zralý plod. 

 

Léčivé vlastnosti:

Lilek je bohatý na minerální látky. Je vhodný zejména k detoxikaci organismu a léčbě kožních nemocí. Dobře pomáhá též proti revmatickým potížím (revmatoidní artritida), podporuje jaterní činnost. Celkově posiluje organismus, urychluje rekonvalesncenci. Má též antibiotické účinky. Zevně se přikládá na ekzémy, poranění na kůži, různé pupínky, kopřivky a podobně

 

Způsob použití, pozor na jedovatý solanin: 

Chceme-li dosáhnout maximálního léčebného efektu, dáváme přednost pití čerstvě vylisované šťávy, kterou předtím přivedeme k varu, aby se zbavila jedovatého alkaloidu solaninu. Pije se v množství 2-4 dl denně, nejlépe mezi jídly. Šťáva z lilku se dá dobře kombinovat s jinými zeleninovými i ovocnými šťávami. Jako zelenina se dá připravovat na mnoho různých způsobů.

 

Kontraindikace:

Lilek je vynikající výživná zelenina a ani její hojná konzumace nepřináší žádné potíže a problémy. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhli zneškodnění solaninu.

 

Použití v kosmetice: 

Na drobné pupínky na kůži, zranění a ekzémy lze přikládat kolečko čerstvého baklažánu. Kolečko se přiloží na postižené místo a nechá se působit 5-15 minut.

 

Použití v kuchyni:

Lilek je jeden z mála druhů zeleniny, které nemusíme loupat. Nevařený, na drobno nakrájený lze používat i do zeleninových salátů: Je možné jej marinovat i zavařovat do čalamád.  Jako hlavní jídlo je vynikající rozkrojený na půlky, potřený česnekem a pečený v troubě. V trampské kuchyni je dobrý nakrájený na úzká kolečka a opékaný na rozžhaveném kameni. 

 

Rozšíření a výskyt:

Lilek pochází zjižních oblastí. U násje to výhradně pěstovaná, teplomilná zelenina.

 

Sběr:

Sbírají se pouze plně zralé, temně zbarvené plody. 

 

Možnost záměny:

Možnost záměny s jinou zeleninou je prakticky vyloučena.

 

Pěstování:

Semena lilku lze běžně zakoupit v zahradnictvích. Lilek nemá rád zimu a je náchylný na mráz. U nás jej lze pěstovat jen v teplých oblastech nebo ve skleníku. Vyžaduje dobrou péči, úrodnou zkypřenou půdu, slunné a před větrem chráněné stanoviště. V době růstu plodů musí mít dostatek vláhy.

 

Jaké látky obsahuje lilek:

Sacharidy, tuky, cukry, minerální látky, vitaminy B, C, třísloviny, organické kyseliny a další. 

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

neht   artróza   dásně   Janča   slinivka   zelenina   sušení   kolika   sběr   kojenec   hemoroid   noha   plíseň   kameny   pijeme   vitamin   antibiotik   prášek   mensturace   zalijeme   bylinka   osteoporóza   roztroušená   bylinná směs   metabolismus   hlas   zápal   stvol   bolest   slezina   indikace   komplikace   fytoterapie   játra   chřipka   zánět   slezina   strom   kořen   sliznice   Mattioli   babské rady   rýma   jaterní   zdraví   pálení   vitamín   horečka   štítná   květ   menstruační   Zentrich   obsažené   končetina   užití   katar   angína   návod   horké   abytyše Hildegarda   koupel   postup   játra   studené   kůra   tlak   ateroskleróza   migrén   recept   kontraindikace   účinek   viry   močopudný   brnění   písek   nemoc   mateřské   Paracelsus   olej   vývar   chřipka   hemeroid   nálev   plísně   epilepsie   čaj   průjem   stonek   Moučka   sval   odvar   hlavy   minut   víno   využití   houba   choroba   pupen   Podhorná   rostlina   Galenos   inhalace   trávicí   premenstruační   ruka   kornatění   obsahuje   nať   fermentace   vřed   pěstování   zácpa   účinky   zlomenin   astma   mrtvice   žaludek   zpracování   kloub   ledvin   výroba   tinktura   vliv   šlacha   kontraindikace   krk   nohy   použití   alergie   teplé   arteriskleróza   sirup   chladné   krvácení   nežádoucí   zelina   Janča   vlas   Váňa   střev   dna   děti   zrak   kvasinky   Avicena   srdce   stonek   řídnutí kostí   akné   ovoce   opar   Zentrich   Treben   list   kůže   žlučník   keř   nachlazení   revma   kapsaicin   bylina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)