kren-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKřen selský (latinsky armoracia rusticana) léčí záněty močových a dýchacích cest, zažívací potíže, povzbuzuje celý organismus. Je to vytrvalá, až 1,5 m vysoká bylina s mohutným, hlubokým kořenem. Lodyhu má přímou, hranatě rýhovanou, dutou, větvenou. Přízemní listy jsou velké až 1 rn, dlouze řapíkaté, vroubkované.


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • rekonvelescence po nemocích a léčbě antibiotiky
  • posílení organismu
  • antibiotické účinky
  • antiseptikum - desinfikuje sliznice ad.
  • nachlazení, zánět horních cest dýchacích
  • silný dávivý kašel, zahlenění
  • záněty močových cest
  • trávení
  • zlepšuje metabolismus (látkovou výměnu)
  • mikroflóra střev po léčbě antibiotiky
  • zadržování vody v těle - močopudný účinek
  • bolesti zad, bolesti páteře, ischias
  • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
  • rýma
  • mastná pleť
  • desinfekce pleti
  • zánět dásní, gingivitida, parodontóza

 

 

Lodyžní listy se postupně zmenšují. Drobné bílé květy jsou uspořádány'do vrcholových hroznů. Rostlina kvete v květnu a červnu. Plodem je šešulka, dlouhá asi půl cm. Květy pronikavě voní.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále má silné antibiotické a antiseptické  (desinfekční) působení, kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním. Křen dále příznivě ovlivňuje zažívání, látkovou výměnu (metabolismus). Hodí se užívat po léčbě antibiotiky, neboť upravuje střevní mikroflóru. Má močopudný účinek. Při vnějším užití se používají křenové placky, slouží k léčbě ischiasu (bolestí zad), revmatických potíží. Dále se používá k inhalacím při rýmě a silném kašli.

 

Způsob použití:

Křen se užívá zásadně čerstvý. Strouhá se bezprostředně před užitím. Dávkování je poměrně individuální, většinou však kolem tří polévkových lžic. Křen se užívá spíše nárazově. Je vhodný v kombinaci s medem - 1 lžíci nastrouhaného křenu a 1-2 lžíce medu. Užívá se při kašli a rýmě. Dalším obvyklým způsobem konzumace je mix strouhaného křenu a jablek. Placky na obklady se vyrábí z nastrouhaného křenu, mouky a sádla v poměru 3 : 5 : 1. Placka se přikládá na bolestivé místo na cca 20 minut. Inhalace lžičky křenu ve 3 litrech vroucí vody (při nachlazení) trvá zhruba 10 minut.

 

Kontraindikace: 

Křen je velmi agresivní, u přecitlivělých jedinců mohou při vnějším použití nebo pouhém delším kontaktu s křenem naskákat puchýře. Ani vnitřní
léčba by neměla trvat příliš dlouho, křen může naleptat žaludeční stěny, nepříznivě ovlivnit činnost štítné žlázy, silně podráždit žaludeční či dvanáctníkové vředy.

 

Použití v kosmetice:

Čerstvá šťáva z křenu smíchaná s vodou (případně i lihem) čistí, regeneruje a dezinfikuje mastnou a nečistou pleť. Je však třeba dbát na to, by pokožka s touto pleťovou vodou nebyla ve styku příliš dlouho. 

 

Použití v kuchyni:

Kuchyňské použití křene je obecně známé. Křenová omáčka či křen s jablky jako příloha k vařenému a uzenému masu jsou obecně známé pochoutky. Křen se též může dávat do sterilovaného zelí ne o čalamád a pálivých kečupů. Mladé listy se dají vařit jako špenát nebo přidat
do zeleninové polévky. 

 

Rozšíření a výskyt:

Křen má svoji domovinu v evropské části Ruska. U nás se převážně pěstuje, ale poněvadž snadno zplaňuje, nalezneme jej u starých stavení, podél cest, na březích potoků a rybníků a podobně. Má rád vlhko a stín.


Sběr: 

Kořen se sbírá na podzim, uschovává se buď v mírně vlhkém písku ve sklepě nebo zabalený ve vlhkém plátýnku v chladničce. možnost záměny:
Velké listy křenu se dají zaměnit za mnoho dalších rostlin, avšak kořen, kvůli kterému je rostlina sbírána, je dík svému aroma naprosto jedinečný.

 

Pěstování:

Křen je takřka nezničitelný, neboť z každého malého kousku, který se dostane do půdy, vyroste další rostlina. Křen má rád vlhko a úrodnou, hlubokou půdu. Vyhovuje mu polostín. Při pěstováni pozor na jeho invazivnost. Starý křen zasahuje svým kořenem do více než půlmetrové hloubky a takřka nejde vykopat, a tudíž se jej zbavit.

 

Látky obsažené v křenu:

Silice, sacharidy, enzymy, flavonoidy, vitamin C, organické kyseliny a další. 

 

Poznámky: 

Křen má vysoký obsah vitaminů a jeho chroupání je dobrým lékem na parodontózu.

 

Jak se jinak říká křenu - synonymní názvy:

Chřen ☼ Křín ☼ Mořská ředkev