cesnek-medvedi-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiČesnek medvědí (latinsky allium ursinum) - každé jaro přináší novou naději, teplo a slunko. Ve svém nitru pociťujeme radost a povznesenost, těšíme se z prvé zeleně i ze zpěvu ptactva. Při pohledu na tuto novou zelenou nádheru bychom měli pamatovat na jarní kúru, k očišťování a odhleňování, jež nám přinese nikoliv zanedbatelné ozdravění.


Účinky rostliny:

Video Zbyňka Mlčocha o česneku medvědím:

Pěstování česneku medvědího

Obecné informace o pěstování zde.

Jak pěstovat doma nebo na zahradě česnek medvědí ze semínek nebo cibulek se dozvíte zde.

 

Sběr, sušení česneku medvědího a výroba pesta Zbyňkem Mlčochem - duben 2016: 

cesnek medvedi sber suseni pesto pasta

Jak šetrně sbírat česnek medvědí, abyste ho neoslabili nebo nezahubili?

Ahojte při sobotě. Doporučuji sbírat česnek medvědí tak, že z 1 rostliny utrhnete krutem (ne trhem) jen část listů a ne úplně u země. Tím dáte česneku velkou šanci zregenerovat se po regulaci olistění a snížíte pravděpodobnost uhynutí celé rostliny.
Proč ne trhem? Trhnutím můžete hýbnout s celou cibulkou česneku v zemi, tím poškodit jeho kořeny a způsobit nechtíc jeho uhynutí. Ještě horší situace je, když trhnem vytáhnete celou cibulku ze země.
(Mé foto z 1.4.2021, Olomoucký kraj)
Jak sbírat česnek medvědí bez zahynutí rostilny
 

 


Především je to česnek medvědí, který patří k prvým poslům jara. Čerstvě zelené, kopinaté, lesklé listy se podobají listům konvalinky, vyrůstají z podlouhlé cibule, která je obalena bílými, průsvitnými šupinami. Hladký, bledě zelený stonek, vysoký až 30 cm, je ukončen koulí bílých květů. Česnek medvědí roste pouze na humusovitých vlhkých loukách, stinných a vlhkých nivách, pod keři, v listnatých horských lesích. Jeho silnou česnekovou vůni ucítíme dříve, než rostlinu spatříme. Tato vůně mu přinesla i název „divoký česnek“. A právě ona vyloučí možnou záměnu s konvalinkou nebo jinou jedovatou bylinou. 

Brzy z jara jsou mnohé lužní lesy pokryty čerstvými, zelenými listy česneku medvědího. Vyrůstají ze země v dubnu a květnu, někdy i dříve. Kvete však až uprostřed května a v červnu. Dřímají v něm mohutné léčivé síly a vypráví se, že i medvědi ho hledají po zimním spánku, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev. Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti našeho česneku, je ale mnohem léčivější. Proto je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry, kúry na odstranění škodlivých látek a léčí i chronické choroby kůže.

Usušené listy ztrácejí léčivé účinky. Proto se pro jarní pročišťovací a odhleňovací kúry používají čerstvé listy. Drobně nakrájené dáváme na chléb s máslem, jemně posekané používáme jako koření do polévky, sypeme jimi brambory a podobná jídla. Listy můžeme připravit také jako špenát nebo salát. 

Používáme-li je ve větším množství, mají štiplavou chuť, proto bychom je měli při přípravě jako špenát vylepšit tím, že je smícháme s kopřivou. 

Mladé rostlinky sbíráme  od března do dubna, vzácněji ve výšinách i v květnu, tedy ještě před rozkvětem, cibulky koncem léta anebo na podzim. Cibulky česneku medvědího můžeme používat místo česneku setého. Lidé s citlivým žaludkem by měli listy a cibulky nakrájet nadrobno, zalít je vřelým mlékem, nechat dvě až tři hodiny vyluhovat a pak tekutinu pít po doušcích. 

Česnek medvědí využití použití pesto pasta sušení vaření omáčky polévkyChceme-li mít v domácnosti celý rok léčivou sílu česneku medvědího, uděláme si lihový výtažek - tinkturu (postup výroby je na konci stránky). Z této tinktury používáme denně 10-12 kapek ve vodě. Kapky výborně podporují paměť, zabraňují zvápenatění cév (arteroskleróze) a zbavují nás mnoha jiných těžkostí. 

Česnek medvědí má velmi dobré účinky na žaludek a střeva. Je vhodný při akutních a chronických průjmech, provázených plynatostí a kolikami. Rovněž je vhodný při zácpách, které provázejí vnitřní křeč střev, nebo chorobách střev.

Škrkavky a hlísty se po určité době používání česneku ztrácejí. Zlepšuje se výkonnost střev, a proto se ztrácejí i ty obtíže, které se vyskytují u starších lidí a nemírných jedlíků, když jsou střeva lenivá nebo přecpaná. Polevují i žaludkem vyvolané poruchy činnosti srdce, nespavost, ale i ty obtíže, jejichž původ je ve zvápenatění cév nebo ve vysokém krevním tlaku, jako závratě, pocit tlaku v hlavě, úzkostVysoký krevní tlak pomalu klesá.

Víno z česneku medvědího (viz způsoby použití) je zázračným lékem pro všechny staré lidi, kteří mají trvale zahleněné průdušky a s tím spojené těžkosti při dýchání. Dokonce při zastaralém kašli se zahlenění průdušek uvolňuje a tak mizí i dušnost. Velmi vřele doporučujeme tento lék i při tuberkulóze a vodnatelnosti (městnání v malém oběhu), na které často trpí staří lidé.

Čerstvě nasekané listy pročišťují i ledviny a močový měchýř a podporují odchod moče. Natřeme-li čerstvou šťávou těžko se hojící rány, rychle se zahojí. Ba dokonce se zlepšuje i stav při onemocnění věnčitých (koronárních) cév v srdci.

Česnek medvědí dost dobře nedoceňujeme jako prostředek čisticí krev, který se uplatňuje i při chronicky "nečisté kůži". Švýcarský přírodní lékař a bylinkář, farář Kunzle, tuto rostlinu zvláště chválil: 
„Pročišťuje celé tělo, vyhání ztvrdlé choré látky, ozdravuje krev, vyhání a zabíjí jedovaté látky. Stále nemocní lidé, kteří mají lišeje, moučnatou tvář, tbc krčních uzlin, kteří jsou revmatičtí, měli by si tento česnek cenit jako zlato. Žádná bylinka na zemi není tak účinná pro pročištění žaludku, střev a krve. Mladí lidé by rozkvetli jako růžový záhon a vypučeli jako větvička jedle na sluníčku.“ Kunzle dále uvádí, že zná rodinu, která předtím celý rok postonávala, navštěvovali lékaře, měli mnoho vyrážek a lišejů na celém těle, byli bledí, jakoby už spočívali v hrobě a jen utekli hrobařovi z lopaty. Po delším používání tohoto nádherného božího daru byli opět celkově zdraví a svěží. 

 

Alergie na česnek medvědí a intolerance (nesnášenlivost):

Česnek medvědí může také u některých jedinců vyvolávat alergické reakce nebo intoleranci (nesnášenlivost). Jedná se hlavně o reakci na česnekovou silici allicin, která se může projevit až otokem hrdla nebo vážnými dýchacímí potížemi. Při kontaktu s pokožkou pak může vyvolat zarudnutí a podráždění. K dalším vedlejším účinkům spojeným s užíváním česneku medvědího řadíme také dýchací obtíže, tělní zápach či krvácení. I u česneku medvědího platí, že dobrého pomálu. Nadměrné užívání v lepším případě vyvolává jen průjem a nadýmání, v horším pak i záněty ledvin.

 

ZAJÍMAVOST ZBYŇKA MLČOCHA: Přívlastek MEDVĚDÍ je spíše hanlivý. Vůbec totiž nemusí znamenat, že snad chutná medvědům (s tímto názorem je možné se setkat v obzvláště obskurních informačních zdrojích). Je možné předpokládat, že tímto jménem byla spíš vyjádřena jeho velmi nízká obliba u lidí. Jména zvířat byla rostlinám v mnoha případech udělována proto, aby bylo hned jasné, že ony rostliny jsou pro člověka méně cenné až bezcenné (či snad v některých případech – především u rostlin vlčích – dokonce zdraví škodlivé). V tomto případě se tedy jedná o česnek dobrý leda tak pro medvědy – vždyť ani dobytek ho spásat nemohl. Pozorný čtenář jistě v úvodu tohoto článku postřehl, že pro tento druh byla v 19. století zaznamenána i lidová jména „vlčí“ a „psí“ – inu, přeloženo do běžného jazyka: užitečný stejně jako vlčí mák, chutný jako psí víno, smrdutý tak, že by to neporazilo snad jedině medvěda.
Podobně se někdy říká, že medvědi tak milují tuto rostlinu, že se v ní válí. Ani to se nezakládá na pravdě.
 

 

Způsoby užívání: 

  • Česnek medvědí jako koření: čerstvé listy česneku medvědího se nařežou nadrobno jako pažitka a sypou na chlebíčky, do polévek, omáček, salátů a masových pokrmů.
  • Tinktura z česneku medvědího: Nadrobno nakrájené listy anebo cibulky (150 gramů nebo více) naplníme do nádoby, zalijeme 38-40% alkoholem (1 litr) a dáme na teplé místo (v blízkosti radiátoru/krbu). Teplota při maceraci by nikdy neměla překročit 40°C. Užíváme asi 20-25 kapek denně.
  • Víno z česneku medvědího: Vezmeme plnou hrst nadrobno nakrájených listů, krátce je povaříme v asi 1/4 I bílého vína, osladíme podle chuti medem nebo sirupem a obden z něho pomalu po doušcích popíjíme. 
  • Další recepty z česneku medvědího zde - VÍNO, PESTO (PASTA), SALÁT, POLÉVKA.