celer-mirik-celer-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci-pestovaniCeler (miřík celer), latinsky pium graveolens léčí nemoci ledvin, revma, dnu, zlepšuje látkovou výměnu, je afrodiziakum. Celer je jedno- až dvouletka. Má velký nažloutlý kulovitá kořen s trsy postranních kořínků. Lodyha je přímá, hranatá, nahoře větvená, asi půl metru vysoká. Listy jsou aromatické, lesklé, dolní peřenosečné, horní laločnaté. Květy jsou drobné, bílé. Plodem je nažka s charakteristickou vůní i chutí.


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • zarudnutí obličeje
  • močopudný účinek
  • čištění organismu, detoxikace
  • nemoci ledvin
  • kožní nemoci
  • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
  • dna
  • močový písek, močové kameny
  • ledvinové kameny, ledvinový písek
  • impotence, poruchy erekce u muže
  • červené skvrny v obličeji, zarudnutí obličeje

Používané části:

Sbírá se hlavně kořen, vzácněji i nať a semeno. 

 

Léčivé vlastnosti:

Celer je močopudný, odvodňuje, mírně detoxikuje a zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus). Těchto vlastností se užívá zejména při nemocech ledvin, kožních problémech, revmatických chorobách a dně. Je vhodný i na močové kameny a jejich odplavení. Celer mírně posiluje celý organismus, užívá se k posílení mužské potence

 

Způsob použití:

Nejjednodušší je samozřejmě konzumace celerové bulvy. Dá se z ní lisovat čerstvá šťáva, která se užívá v dávce 0,5-1 dl denně. Šťávase dá kombinovat s jinými - z mrkve, červené řepy, natě libečku, ananasu. Ze sušeného kořene se dá vařit odvar. Přidává se i do urologických směsí. 

Nať se dá konzumovat syrová v salátech, lze z ní lisovat šťávu, případně se z ní připravuje nálev. Asi jedna polévková lžíce se zalije 0,25 I vody.

Rozemletá semena se užívají po špetkách 3x denně.

 

Kontraindikace:

Celer ve větším množství dráždí ledviny. Lidé s poruchami ledvin by ho neměli užívat. Totéž platí pro těhotné ženy, které by měly celer užívat pouze v jídle. Léčba celerovou šťávou by neměla přesáhnout 1 měsíc.

 

Použití v kosmetice:

Recept na odstranění červených skvrnek na obličeji: Celer nastrouháme na jemném struhadle. Dvě polévkové lžíce nastrouhaného kořene vložíme
do hrnce, zalijeme asi 2 dl vody a necháme přivést k varu. Po 15 minutách luhování přecedíme přes filtr a získanou tekutinou omýváme rudá místa na obličeji. Nejlépe ráno i večer. 

 

Použití v kuchyni:

Celer se hojně užívá v kuchyni. Povařená bulva se dává do zeleninových salátů, pomazánek, mixuje se do zeleninových kečupů a omáček. Vynikající je též obalená a smažená jako řizek. Nať se přidává zejména do polévek. 

 

Rozšíření a výskyt:

U násje celer oblíbenou a výhradně pěstovanou zeleninou.

 

Sběr:

Nať se sbírá kdykoliv během vegetačního období. Bulvy a semeno se sbírají na podzim. 

 

Možnost záměny:

Nať celeru se na zahrádce může zaměnit snad jedině s natí libečku. U kořene už záměna nehrozí.

 

Pěstování:

Semena i sazeničky celeru jsou běžně k dostání v zahradnictvích i na tržištích. Celer je na pěstování poměrně náročný. Vyžaduje dobře zapracovanou, hlubokou, lehčí půdu s dostatkem živin. Má rád teplé stanoviště, nejlépe v polostínu a vyžaduje dostatek zálivky. 

 

Jaké látky obsahuje celer:

Flavonové glykosidy, aminokyseliny, vitaminy A,B,C,K,PP,minerální látky, sacharidy, organické kyseliny, minerální látky, silice a další.