Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

Bylinky ze supermarketu pěstováníChcete si doma začít dělat saláty, a do nich použít čerstvé bylinky. Jenže si zatím žádné nepěstujete, tak se po hrníčkových bylinkách, tedy čerstvých bylinkách v květníku, rozhlížíte v letácích supermarketů. Projíždíte Lidl leták nebo leták Kaufland a plánujete jejich výhodný nákup za ty nejlepší ceny. Jenže, jak je to vůbec s jejich složením, jak byly pěstované a co vám mohou přinést? Jsou vůbec zdraví prospěšné?

Jak se pěstují bylinky pro supermarkety?

Bylinky koupené v supermarketu se pěstují převážně pod umělým světlem, ve fóliových obalech, s umělou výživou a stále ponořené v živném roztoku, aby měly dost vláhy i živin. Jsou totiž tak nahusto vyseté, že ten malý květníček by jim v běžných podmínkách rozhodně nestačil, dokonce ani na vláhu. Natož na přirozené živiny.
Vzhledem k umělé výživě plné dusíku je i bylinka dusíkovou bombou. Jen díky tomu jsou bylinky vystavené v regálech tak sytě zelené. Ale o to méně prospěšné pro nás, koncové uživatele. Původně jsou sice určeny pro přímý konzum (tedy nakoupit, ostříhat a sníst, zbytek vyhodit). Ale vzhledem k obsahu dusíku a dalších látek, kterými jsou živeny, se k jídlu dají doporučit až po ozdravném pobytu v domácnosti.

Čím doma nakoupené bylinky ozdravit?

Jednak je hned po přinesení domů dejte na podtácek a zalijte. Bylinky nikdy nedávejte rovnou za okno, byly zvyklé pouze na umělé světlo. Sluníčko by vám je hned spálilo. Pak si připravte nový a větší květník nebo rovnou truhlík, větší podtácek a kvalitní substrát. Bylinky co nejdříve po vsáknutí dodané vody přesaďte. Žádnou další výživu jim nedávejte, substrát a předchozí „doping“ umělým hnojivem stačí.
Bylinky ponechte alespoň týden na místě, kde je sice světlo, ale kam nedopadá přímé sluníčko. Teprve pak je přesouvejte na okno. V létě je však na oknech nemějte vůbec. Přesazené bylinky nechte cirka tři týdny vydýchat a spotřebovat tu přemíru hnojiva, co měly v sobě, když jste je pořizovali. Ano, nebudou pak už tolik krásné a sytě zelené. Ale budou zdravější.

Vyplatí se nákup bylinek ze supermarketu?

Jistě se vyplatí, avšak jen v podmínkách, kdy je můžete bez úhony převézt domů. Takže v minus deseti stupních v zimě to asi nepůjde. Taková bylinka je pak opravdu jen k přímé konzumaci, což však není to nejlepší řešení.
Bylinky, které si chcete doma ozdravit, tedy je přesadit a nechat vydýchat, kupujte nejlépe na jaře nebo na podzim, případně i koncem léta. Vydrží vám pak doma několik sezon. Dokonce i jednoletá bazalka – pokud jí budete včas zaštipovat květy – poroste doma v květníku více než dva roky. A to už je opravdu super výhodný nákup!

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

antibiotik   nežádoucí   písek   květ   metabolismus   mateřské   zpracování   chladné   abytyše Hildegarda   výroba   horké   plísně   menstruační   zdraví   průjem   zelenina   nohy   nemoc   alergie   babské rady   roztroušená   teplé   kontraindikace   žaludek   premenstruační   užití   epilepsie   Avicena   kolika   srdce   stvol   rostlina   keř   kloub   dna   arteriskleróza   tinktura   močopudný   prášek   Zentrich   vitamín   sušení   zrak   trávicí   kontraindikace   štítná   strom   bolest   nať   slinivka   obsažené   tlak   migrén   Treben   fytoterapie   použití   opar   houba   Janča   sval   rýma   zánět   hemoroid   játra   neht   viry   ovoce   zápal   indikace   katar   chřipka   účinky   sliznice   řídnutí kostí   nálev   zelina   hlavy   slezina   choroba   krk   šlacha   vliv   revma   stonek   účinek   mensturace   Moučka   artróza   Materia medica   astma   ruka   kvasinky   víno   pěstování   chřipka   vřed   osteoporóza   stonek   návod   akné   brnění   vitamin   hlas   komplikace   nachlazení   noha   děti   mrtvice   jaterní   plíseň   kornatění   kůže   krvácení   zalijeme   recept   minut   kapsaicin   ateroskleróza   bylinná směs   hemeroid   bylinka   Janča   ledvin   čaj   studené   postup   kameny   zlomenin   inhalace   angína   vývar   Mattioli   odvar   využití   Váňa   Zentrich   játra   Podhorná   sběr   slezina   střev   sirup   olej   žlučník   dásně   vlas   bylina   končetina   list   Galenos   koupel   kojenec   pálení   fermentace   kořen   pijeme   horečka   obsahuje   pupen   kůra   Paracelsus   zácpa  

Počet stránek ve webu:

3371

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online