Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

Bylinky ze supermarketu pěstováníChcete si doma začít dělat saláty, a do nich použít čerstvé bylinky. Jenže si zatím žádné nepěstujete, tak se po hrníčkových bylinkách, tedy čerstvých bylinkách v květníku, rozhlížíte v letácích supermarketů. Projíždíte Lidl leták nebo leták Kaufland a plánujete jejich výhodný nákup za ty nejlepší ceny. Jenže, jak je to vůbec s jejich složením, jak byly pěstované a co vám mohou přinést? Jsou vůbec zdraví prospěšné?

Jak se pěstují bylinky pro supermarkety?

Bylinky koupené v supermarketu se pěstují převážně pod umělým světlem, ve fóliových obalech, s umělou výživou a stále ponořené v živném roztoku, aby měly dost vláhy i živin. Jsou totiž tak nahusto vyseté, že ten malý květníček by jim v běžných podmínkách rozhodně nestačil, dokonce ani na vláhu. Natož na přirozené živiny.
Vzhledem k umělé výživě plné dusíku je i bylinka dusíkovou bombou. Jen díky tomu jsou bylinky vystavené v regálech tak sytě zelené. Ale o to méně prospěšné pro nás, koncové uživatele. Původně jsou sice určeny pro přímý konzum (tedy nakoupit, ostříhat a sníst, zbytek vyhodit). Ale vzhledem k obsahu dusíku a dalších látek, kterými jsou živeny, se k jídlu dají doporučit až po ozdravném pobytu v domácnosti.

Čím doma nakoupené bylinky ozdravit?

Jednak je hned po přinesení domů dejte na podtácek a zalijte. Bylinky nikdy nedávejte rovnou za okno, byly zvyklé pouze na umělé světlo. Sluníčko by vám je hned spálilo. Pak si připravte nový a větší květník nebo rovnou truhlík, větší podtácek a kvalitní substrát. Bylinky co nejdříve po vsáknutí dodané vody přesaďte. Žádnou další výživu jim nedávejte, substrát a předchozí „doping“ umělým hnojivem stačí.
Bylinky ponechte alespoň týden na místě, kde je sice světlo, ale kam nedopadá přímé sluníčko. Teprve pak je přesouvejte na okno. V létě je však na oknech nemějte vůbec. Přesazené bylinky nechte cirka tři týdny vydýchat a spotřebovat tu přemíru hnojiva, co měly v sobě, když jste je pořizovali. Ano, nebudou pak už tolik krásné a sytě zelené. Ale budou zdravější.

Vyplatí se nákup bylinek ze supermarketu?

Jistě se vyplatí, avšak jen v podmínkách, kdy je můžete bez úhony převézt domů. Takže v minus deseti stupních v zimě to asi nepůjde. Taková bylinka je pak opravdu jen k přímé konzumaci, což však není to nejlepší řešení.
Bylinky, které si chcete doma ozdravit, tedy je přesadit a nechat vydýchat, kupujte nejlépe na jaře nebo na podzim, případně i koncem léta. Vydrží vám pak doma několik sezon. Dokonce i jednoletá bazalka – pokud jí budete včas zaštipovat květy – poroste doma v květníku více než dva roky. A to už je opravdu super výhodný nákup!

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

zlomenin   srdce   pěstování   řídnutí kostí   žlučník   využití   recept   chřipka   Zentrich   komplikace   ledvin   inhalace   bylinka   Paracelsus   játra   užití   Mattioli   Treben   artróza   pijeme   pupen   rostlina   květ   jaterní   hemeroid   Materia medica   hlas   játra   kolika   odvar   akné   kontraindikace   kameny   teplé   nať   list   slinivka   sval   antibiotik   sběr   prášek   horečka   obsahuje   Podhorná   zácpa   chladné   šlacha   abytyše Hildegarda   stvol   kořen   končetina   menstruační   mrtvice   stonek   děti   stonek   plísně   Zentrich   kůže   bolest   nohy   nachlazení   kontraindikace   zelenina   průjem   ovoce   víno   premenstruační   slezina   hemoroid   babské rady   metabolismus   Avicena   nemoc   štítná   noha   olej   plíseň   kvasinky   opar   pálení   sliznice   angína   postup   výroba   ruka   ateroskleróza   tlak   močopudný   slezina   brnění   horké   Váňa   mateřské   vřed   vitamin   katar   kapsaicin   tinktura   zdraví   krk   bylinná směs   vitamín   kojenec   obsažené   vliv   zrak   zalijeme   Moučka   písek   mensturace   viry   bylina   kornatění   vlas   studené   osteoporóza   střev   revma   choroba   kloub   epilepsie   kůra   Janča   nežádoucí   vývar   žaludek   koupel   zpracování   zápal   chřipka   sirup   dásně   hlavy   Janča   houba   trávicí   návod   alergie   rýma   roztroušená   nálev   krvácení   použití   fermentace   fytoterapie   zánět   účinek   astma   zelina   neht   sušení   indikace   čaj   arteriskleróza   strom   keř   Galenos   migrén   dna   minut   účinky  

Počet stránek ve webu:

3290

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online