Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVNU ZDE

pestovani zazvoru doma recept postup navod informace tipyI když je zázvor exotická rostlina, je na pěstování neuvěřitelně nenáročná. Není mnoho jiných rostlin, které je tak jednoduché pěstovat v domácích podmínkách. Zázvor nepotřebuje příliš mnoho světla a stačí pouhý kousek kořene, který koupíte v obchodě s potravinami, abyste si vypěstovali vlastní rostlinu. Část zakoupeného kořene klidně spotřebujte, uvařte si čaj, přidejte ho k masu, vyrobte si domácí sirup, část kořene zasaďte do hlíny.

Samozřejmě lepší je koupit semena nebo sazenici zázvoru v zahradnictví nebo přes Internet. Je možné sehnat pouze semena, můžete narazit i na sazenici od domácího pěstitele, občas se sazenice vyskytnou i v kamenném zahradnictví.

Pěstovat zázvor ze semen nebo ze sazenice je lepší než z kořene ze sámošky, protože kořen je ošetřený inhibitory růstu, aby během skladování neklíčil – což vy právě chcete (respektive správně se botanicky tato část rostliny u zázvoru jmenuje oddenek). I tak ale nezoufejte a pokud chcete začít pěstovat rostlinu z kořene, kořen zázvoru namočte přes noc do vody, aby se inhibitory (zabraňovače růstu) pokud možno z kořene vylouhovaly.

 

Sázení zázvoru - postup

1. Namočte kořen zázvoru přes noc do vlažné vody bez chloru.

2. Do květináče dejte hlínu, do ní zasaďte buďto semínko či sazenici nebo namočený kořen, přikryjte cca 3 – 5 centimetry hlíny. Pokud máte naklíčený kořen, dejte rašící pupeny směrem nahoru. Vybírejte spíše širší květináč, protože zázvor se rozrůstá do šířky- roste horizontálně, proto je potřeba dostatečné místo, aby vám kořen narostl.

3. Květináč dejte na teplé místo, nemusí být přímo na slunci, pravidelně zalévejte – rostlina potřebuje dostatek vláhy vlhko.

 

pestovani zazvoru doma recept postup navod informace tipy 2První výhonky za několik týdnů

Běžně říkáme, že kupujeme kořen zázvoru, ale správně je to botanicky oddenek. Rostlina roste pomalu, první výhonky uvidíte teprve po několika týdnech. Dokud nezačnou mrazy, můžete mít zázvor venku, to znamená od půli května (po třech zmrzlých) do zhruba konce září, kdy začínají přízemní mrazíky. Pak ho ovšem dejte dovnitř. Ti kdo nemají zahradu, mohou zázvor pěstovat na balkoně nebo rovnou jako pokojovku uvnitř.

Kořeny se rozrůstají do šířky. Rostlina potřebuje 10 měsíců, než je možné ji sklidit – než vám tedy naroste velký kořen. Ovšem i během této doby si můžete uždibovat malé kousky. První malé kousky získáte po 3 – 4 měsících: odhrňte hlínu a uřízněte si kousek kořene, ten pak opět zahrňte.

Pokud to takto budete praktikovat, budete získávat zázvor do nekonečna. Pokud chcete větší množství, můžete po 10ti měsících hlavní oddének vyjmout a a jak radí web nechat v půdě jen pár malých oddénků, ze kterých naroste nová rostlina.

 

ÚČINKY ZÁZVORU NA LIDSKÉ ZDRAVÍ JSOU UVEDENÉ ZDE.  

 

pestovani zazvoru doma recept postup navod informace tipy 3

 

Osobní zkušenost paní Pavlíny s pěstovním zázvoru: Musím říct, že můj zázvor měl kliku v mé lenosti a zapomínání :-D Jednak jsem si koupila oddenek v lednu, když jsem byla nemocná a předchozí zázvor už jsem spotřebovala. A pak jsem se už uzdravila a ten nový zůstal ve spíži. Až když jsem dělala pořádek po dvou týdnech, tak jsem si všimla, že má pupen. Tak honem googlit, jak se pěstuje. Zasadila jsem a těšila se z pučícího pupene. Ale přihodilo se, že vrchní vrstva hlíny vypadala, že plesniví a od toho chytil i ten pupen. Vypadalo to, že uhnil/zplesnivěl. Možná jsem ho přelila, nebo nebyl na dostatečně teplém místě. Tak jsem květináč odložila na místo, kde nezavazel, že ho "pak někdy" vynesu a zasadím tam něco jiného. Jako předtím - zapomněla jsem na to. A teď, když jsem si našla čas na vyhození, jsem si všimla, že z jiné části oddenku vypučil jiný pupen! Takže kdyby se někomu stalo něco podobného, radím počkat ;-)

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

Avicena   nálev   ledvin   bylinná směs   Moučka   chladné   pálení   štítná   zelina   sběr   kloub   kvasinky   viry   odvar   šlacha   bylina   stonek   sirup   rostlina   Váňa   zácpa   revma   mrtvice   brnění   víno   recept   arteriskleróza   strom   Janča   střev   tlak   metabolismus   nachlazení   obsahuje   krk   vřed   Podhorná   vlas   zlomenin   sušení   chřipka   mensturace   neht   použití   děti   noha   list   artróza   ateroskleróza   dásně   zánět   játra   slinivka   Janča   teplé   písek   užití   bolest   houba   kolika   stonek   sliznice   jaterní   pěstování   inhalace   angína   trávicí   játra   hemeroid   roztroušená   prášek   katar   žaludek   chřipka   květ   obsažené   zápal   vliv   zelenina   horečka   osteoporóza   kornatění   babské rady   plísně   zdraví   Mattioli   krvácení   Paracelsus   kořen   kůže   čaj   močopudný   astma   návod   choroba   sval   kojenec   využití   stvol   komplikace   tinktura   nemoc   výroba   indikace   epilepsie   pupen   slezina   kapsaicin   srdce   kůra   zpracování   koupel   končetina   Galenos   žlučník   nohy   kontraindikace   účinky   rýma   premenstruační   antibiotik   průjem   účinek   pijeme   slezina   ruka   hlavy   hemoroid   vývar   postup   olej   kontraindikace   Treben   alergie   dna   nať   nežádoucí   vitamin   menstruační   minut   migrén   kameny   Zentrich   akné   fermentace   horké   vitamín   studené   opar   Zentrich   abytyše Hildegarda   plíseň   fytoterapie   bylinka   keř   ovoce   mateřské   hlas   zalijeme   řídnutí kostí   zrak  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online