Fíkovníky, tj. smokvoně patří mezi nejodolnější subtropické rostliny. Jeho výhodou je, že se dá pěstovat i v květináčích, nebo ve větších nádobách. Rostliny v nádobách přes léto umístíme na slunném místě venku a v zimě uchováme v chladné, možno i tmavé místnosti, např. sklepě. Je to opadavá rostlina, takže v zimě, kdy nemá listy, může být i v úplné tmě. Starší rostliny jsou mrazu odolné, protože mají vyzrálé dřevo. Stačí je chránit jako růže, zahrnout hlínou a přikrýt chvojím, když se vám stane, že rostlina omrzne, z kořenů vyraší vždy nové, rovněž plodonosné pruty.
Účinky rostliny:
Fíkovník je bujně rostoucí keř a při dobrém ošetření Vám poskytne dvě sklizně ročně. Ve volné půdě za příznivých tepelných podmínek má roční přírůstky až 2 m dlouhé. V květináčích roste pomaleji. Nezralé plody jsou zelené, tvaru hrušky. Postupně se zvětšují a zbarvují do žluta nebo do fialova a měknou. Na vzrostlém keři je možno sklidit značné množství kvalitních, velikých a sladkých plodů.
Fíkovník vyžaduje zeminu složenou ze zahradnického substrátu a 10% písku. Zemina musí být propustná. Během vegetace vydatně zalévejte. Během jara a léta přihnojujte pravidelně jednou týdně univerzálním hnojivem. V září můžete přihnojit hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku.
Fíkovník má vegetační klid 6-8 týdnů, v té době je bez listů a proto zaléváme málo, jenom aby zemina úplně nevyschla. Pokud chceme rostlinu zakrátit – provedeme řez brzy na jaře (konec února).
Nasazené a nevyzrálé plody z podzimní násady po opadu listů na rostlině přezimují, v příštím roce pokračují v růstu a velmi brzo dozrají. To platí při zimování ve sklepě, ve volné půdě na zahradě fíkovník dává většinou jednu úrodu. Během roku vám z rostliny vyroste pěkný keř a při správném ošetření vám poskytne celá desetiletí hojnost čerstvých fíků a bude okrasou vaší zahrady a bytu.