Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

zelené děti budoucnost bylinkářství fytoterapieV minulosti bývaly v různých kulturách po celém světě ihned rozpoznány děti, které měly speciální dar pracovat s rostlinami. Poté tyto děti podstoupily důkladný dlouholetý výcvik u místního bylináře, léčitele nebo šamana. Následně se staly léčiteli daného společenství či komunity a tak byla bylinářská tradice předávána z generace na generaci. 

I v dnešní době stále máme děti, které jsou vnímavé vůči rostlinám a u kterých se zdá, že mají gen "zelené krve". Snadno je poznáte na rodinných setkáních či na dětském hřišti nebo ve škole - jsou to dívky a chlapci, kteří jsou ponořeni do zkoumání rostlin, trávy a plevele, na celé hodiny se ztrácejí při hraní si v zahradě, jsou okouzlení z pozorování hmyzu obtěžkaného pylem či motýlů, kteří si hoví na barevných okvětních plátcích čerstvě rozkvetlých květin. Milují hry s květinami a lesními rostlinami, povídají si se skřítky a vílami a zdá se, že mají jakési speciální pouto s veškerou přírodou. Když je čas jít domů, musíte je stále znovu a znovu volat a vyhánět ze zahrady.

Všímejte si těchto dětí. V dřívějších dobách to byli "strážci zeleně" a takové děti byly rozpoznávány jako budoucí mudrci a léčitelé.

Ačkoli je bylinářství obecně uznáváno a ctěno jako náš nejstarší léčebný systém, většina bylinářského umění je v současné době ohrožena. Trpí nedostatkem pochopení, byrokratickými spory a zmatky, ekonomickým tlakem, ničením životního prostředí a ztrátou spojení se Zemí. Naši malí budoucí léčitelé jsou sváděni ze své cesty a odrazováni od volání svého srdce televizí, vrstvami betonu, mezi kterým žijí, a na minutu nabitým a pečlivě střeženým školním rozvrhem i rozvrhem volnočasových aktivit.

Musíme zavést své děti do volné přírody, seznámit je s rostlinami a učit je o jejich spojení se Zemí. Když svým dětem vštípíme úctu k léčivým rostlinám, tak tím nejen prospějeme jejich citlivým tělům, ale pomůžeme jim dále předat semínka tradice, která je tak stará jako samotný lidský život. Naučíme je při tom úctě k planetě a péči o ni, neboť není možné mít vztah pouze s rostlinami, aniž bychom plně navázali vztah s živoucí Zemí.


Má dcera mi jednou řekla: "Bylináři jsou jako dobré víno, že? Čím jsou starší, tím jsou lepší."
Ačkoli jsem to před tím takto nikdy nevnímal, měla pravdu. V komunitě bylinářů jsou starší bylináři stále považováni za strážce moudrosti a jejich znalost rostlin a jejich učení je vyhledáváno a ceněno. Na konferencích a různých dalších akcích bývají čestnými hosty a mladí bylináři cestují na velké vzdálenosti, aby se s nimi mohli setkat a učit se u nich. Proč tomu tak je? 

Kromě faktu, že tito lidé mívají často vynikající charakter, jsou zábavní a mají po ruce spoustu příběhů, žijí naplněný a smysluplný život a jejich zkušenosti nás oslovují, dotýkají se nás a dodávají našemu vlastnímu životu smysl. 

Jsou to právě staří bylináři, kteříuchovávají učení o bylinách stále naživu a předávají je z generace na generaci - moudří starci a stařeny, kteří učí děti, jak najít léčivé rostliny, jak s nimi mluvit a jak z nich vyrábět léky.Toto dědictví, ačkoli je oslabeno, stále přežívá a naše srdce hladoví po takovém spojení s našimi tradicemi.

Často u těchto našich starých bylinářů nacházíme neobyčejné nadšení a odhodlání pro jejich vizi a život. Osvěcují a ukazují nám cestu.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

babské rady   teplé   slezina   zlomenin   prášek   vřed   plíseň   kojenec   alergie   vlas   kontraindikace   tlak   kůže   Moučka   písek   noha   zelenina   sběr   krvácení   sliznice   angína   dásně   premenstruační   kapsaicin   komplikace   list   hlavy   neht   chřipka   jaterní   vývar   zánět   zrak   keř   návod   migrén   olej   žaludek   chladné   odvar   horké   houba   štítná   zalijeme   stonek   bylinka   Zentrich   kořen   nálev   katar   inhalace   pálení   obsahuje   brnění   močopudný   Váňa   játra   účinek   využití   hlas   recept   nať   nachlazení   šlacha   Paracelsus   bylina   zpracování   ovoce   Galenos   Treben   rýma   vitamín   Avicena   nohy   minut   vitamin   sirup   rostlina   stvol   osteoporóza   tinktura   opar   dna   Materia medica   roztroušená   Janča   menstruační   zdraví   Janča   ruka   mateřské   pijeme   zácpa   kameny   revma   koupel   účinky   indikace   sušení   viry   chřipka   bolest   kvasinky   studené   použití   slezina   kůra   kontraindikace   krk   děti   Podhorná   střev   pupen   květ   víno   játra   bylinná směs   fytoterapie   mensturace   postup   metabolismus   arteriskleróza   antibiotik   Mattioli   řídnutí kostí   průjem   astma   kolika   epilepsie   strom   čaj   srdce   stonek   ledvin   zelina   hemeroid   končetina   abytyše Hildegarda   nemoc   výroba   hemoroid   mrtvice   slinivka   zápal   kloub   artróza   užití   obsažené   choroba   plísně   horečka   trávicí   Zentrich   akné   fermentace   sval   žlučník   ateroskleróza   nežádoucí   kornatění   pěstování   vliv  

Počet stránek ve webu:

3287

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online