Když si tak chodíte po světě vidíte hluchavky, které mají 3 barvy květů. Bílá hluchavka je jen jedna. Aby v tom byl trošku znatek, tak je však jediná, která nemá své poddruhy. Hluchavka se žlutými květy má 3 druhy a konečně hluchavka s růžovými květy má také tři druhy. Z botanického hlediska "hluchavka žlutá" a "hluchavka růžová" neexistuje a mají přesnější označní. Pro zajímavost hluchavky začínají kvést již od poloviny března (v závislosti na nadmořské výšce) a jsou stravou pro probouzející se včely a čmeláky. Jako první kvetou hluchavky s růžovými květy. Pokud chcete mít více jasno v druzích hluchavek, přečtěte si informace v této stránce.
Účinky rostliny:
Najetím na fotografii se vám ukáže název rostliny. Kliknutím zvětšíte fotku.
- Hluchavka bílá (Lamium album) je nezaměnitelná.
Jaké má účinky hluchavka bílá je uvedeno zde.
- Hluchavky se žlutými květy jsou pitulníky, aktuálně hodnocené jako samostatný rod. Jsou tři druhy v rámci rodu.
- Pitulník postříbřený (Galeobdolon argentatum) vznikl pravděpodobně v kultuře jako okrasný. Má výrazné stříbřité skvrny na listech (další druhy je mít nemusí, ale mohou – ovšem nikdy ne tak výrazné), a větší květy.
- Pitulník žlutý (Galeobdolon luteum) má chlupaté hrany lodyh, listeny (horní „listy“ v květenství) vejčité s uťatou nebo srdčitou bází a květy v lichopřeslenech po 4-8.
Jaké účinky má pitulník žlutý je uvedeno zde. - Pitulník horský (Galeobdolon montanum) má lodyhy chlupaté celé, listeny užší - kopinaté s klínovitou bází, květy v květenství po 8-12.
- Růžové hluchavky jsou 3:
- Hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule) je drobná rostlina (do 25 cm), jako jediná má listeny přisedlé, ledvinovitého tvaru. Korunní trubku má úzkou a rovnou.
- Hluchavka nachová (Lamium purpureum) je také drobná (do 30 cm), ale listeny má řapíkaté, trojúhelníkovitě vejčité, často nafialovělé, korunní trubka je rovná.
Jaké účinky má hluchavka nachová je uvedeno zde. - Hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum) je mohutnější než předchozí druhy (až 50 cm), listeny jsou rovněž řapíkaté, trojúhelníkovitě vejčité, od předchozího druhu se liší výrazně prohnutou korunní trubkou.