cesta ke zdravi pohyb strava odpocinekRecept na dobré zdraví není žádným tajemstvím. Navzdory masivním reklamním kampaním zdravotnického a kosmetického průmyslu, které na nás agresivně útočí ze všech stran a které nám neustále nabízejí nějaké okamžitě působící pilulky či přípravky na všechny neduhy a nemoci, nejúčinnějším receptem na dobré zdraví je ve skutečnosti každodenní zdravý život.


Účinky rostliny:

Pokud jsme náchylní k nějakému onemocnění anebo trpíme nedostatkem vitality či se cítíme nesoustředění a otupělí, obvykle není na vině žádné tajemné onemocnění, ale nedostatek pohybu, nedostatek spánku, nekvalitní strava a příliš málo hodnotně stráveného času s přáteli a rodinou.

Energii, zdraví ani vitalitu nemůžete získat z žádné pilulky ani z jednoho šálku bylinného čaje. Každodenní zářivé zdraví a duševní i tělesná pohoda je výsledkem každodenní péče o sebe samého. Tato péče o sebe je receptem na zdravý život. Tento recept sestává z toho, co děláte, co vkládáte do svého těla a čím sytíte svou mysl. Zářivé zdraví neznamená vzít si pilulku na svou bolest, podstoupit ozařování či nějaký jiný medicínský postup, abyste se co nejrychleji zbavili otupělosti, která vás sužuje. Zářivé zdraví a pohoda namísto toho znamená objevit ve svém životě radost.

Zjistit, co ve vás vyvolává nadšení. Zvednout se z křesla a hýbat se. Jíst kvalitní stravu. Často si hrát a důkladně odpočívat. Používat svou vlastní mysl. A smát se. Aťjiž se rozhodnete dělat cokoli, dělejte to dobře a dělejte to s radostí. Pro dosažení celkové životní pohody není nic důležitějšího než spokojenost pramenící z dobře žitého života.

 


Zdravý život

Dosažení zářivého zdraví a vitality nemusí být složité ani pro to nemusí být nutné žádné "medicínské" zásahy. Vaše tělo bylo stvořeno k tomu, aby fungovalo optimálně, a pokud mu to umožníte a vytvoříte mu pro to vhodné podmínky, tak bude fungovat správně. Jediné, co k tomu potřebuje, je trocha péče z vaší strany, včetně pravidelného pohybu, kvalitní stravy a dostatku spánku. Když uvedete do praxe následující jednoduchá doporučení, můžete zregenerovat a vzpružit své tělo, mysl, ducha i celý svůj život.

 

Pohyb je zcela nezbytný

Lidé se potřebují hýbat. Nebyli jsme stvořeni k tomu, abychom celý den seděli za pracovním stolem a nepohybovali jsme se. Únava a špatný zdravotní stav jsou často důsledkem nedostatečného prokysličení buněk. Při energickém pohybu či fyzické práci dochází k intenzivnějšímu dýchání, zrychlení srdečního tepu a lepšímu prokysličování našeho těla na buněčné úrovni. Celé naše tělo je následně díky lépe prokysličeným buňkám nabito energií a vitalitou. Duševní práce, které se dnes věnuje tolik lidí, je mnohem namáhavější než fyzická práce. Mozek potřebuje více času na svou regeneraci než tělo a duševní práce rozhodně nezlepšuje prokysličení těla. Pro zachování dobrého zdraví vám doporučuji se každý den hýbat. Můžete se věnovat jakékoli pohybové aktivitě nebo cvičení v závislosti na svých individuálních potřebách.

Některým lidem nejvíce pomáhají jógové cviky, které současně zklidňují mysl, zatímco jiní se rádi odreagují a vybijí svou energii při aerobním cvičení. Je důležité si uvědomit, že vaše tělo se potřebuje každý den hýbat, a je zapotřebí, abyste si našli takovou pohybovou aktivitu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Doporučuji vám také, abyste se nevzdávali "přirozeného pohybu" (např. chůze) ve prospěch cvičení v posilovně. Snažte se co nejvíce hýbat venku v rámci pěší turistiky, jízdy na kole, lyžování nebo hraní her venku a dopřejte svému tělu i duchu možnost být při tom v kontaktu s životem okolo vás. Osobně mi přijde jakýmsi způsobem mnohem více fyzicky uspokojující to, když naskládám hromadu dříví, než když jezdím na stojícím rotopedu. ;)

 

Strava je základ

Strava je dalším jednoduchým a zázračně účinným klíčem ke zdraví a vitalitě. Není vždy nutné ani nezbytné přesně dodržovat přísný stravovací režim. Namísto toho dodržujte pravidla zdravéhos travování:

  • Jezte co nejpřirozenější potraviny,
  • jezte to, co právě v daném roční období roste,
  • připravujte si své jídlo jednoduše,
  • důkladně rozžvýkejte každé sousto a projevte vděčnost za své jídlo.

Vaše strava je dokonalá, když posiluje to, kým jste - když vaše kůže působí zdravě, vaše vlasy vypadají dobře a vy celí příjemně záříte. Je to velmi jednoduché pravidlo, kterého bychom si měli být vědomi. Když se cítím unavená či zpomalená vím, že jsem snědla hodně sušenek anebo že nepiju dostatek vody. Aťjiž je příčina tohoto problému jakákoli, její poselství je velmi jednoduché: Mé tělo se mi snaží říct, že nejím dobře.

Všichni jste již jistě slyšeli staré rčení, které je moudré ve své jednoduchosti: "Jste tím, co jíte." Možná, že stejně tak platí, že jste tím, co nejíte. To, co jíme a co nejíme, každodenní zdravý pohyb, dobré spánkové návyky a pozitivní pohled na život jsou zlatými klíči k vysoce kvalitnímu produktivnímu životu. Přirozené potraviny obsahují všechny živiny, které vaše tělo potřebuje k tomu, aby je mohlo správně vstřebat a využít. Ačkoli vysoce kvalitní léčebné potravinové doplňky jsou skvělé na odstraňování již existujících zdravotních problémů, neposkytují nám úplné spektrum živin a rozhodně je neobsahují v takové podobě, pro jejíž vstřebávání bylo našetělo stvořeno. Potravinové doplňky jsou občas vynikajícími pomocníky, ale osobně se domnívám, že jsme se nechali oklamat myšlenkou, že jsou to přirozené potraviny, což není pravda. Většinou jsou vyráběny v chemických laboratořích a vůbec se proto nepodobají jídlu, které pro nás bylo přirozeně stvořeno. Neznamená to však, že nedoporučuji užívání žádných vitamínů, pouze doporučujije užívat stejně jako ostatní léky - při vážných zdravotních problémech.

Výživoví poradci vedou neustále diskuze o tom, zda je v současné době možné získat všechny potřebné živiny pouze z naší stravy. To je přinejlepším velmi smutný argument. Ekologické zemědělství, které je založeno na trvale udržitelných a šetrných postupech, posiluje jak půdu a zemi, tak naše tělo a poskytuje nám přirozené, vysoce kvalitní potraviny, které obsahují úplné spektrum živin. Pokud však trváte na jedení demineralizovaných průmyslově zpracovaných potravin, pak je opravdu pravděpodobné, že se vám prostřednictvím stravy nedostává všech potřebných živin. Jestliže někdo namítá, že biopotraviny jsou pro běžného člověka příliš drahé, pak se podívejte, kolik stojí vitamínové a minerální potravinové doplňky. Za peníze, které ušetříte za tyto tabletky a další potravinové doplňky, si můžete koupit spoustu biopotravin. A každý, i na té nejmenší zahrádce, si může vypěstovat vlastní biozeleninu. Kromě toho, že tím získáte vysoce kvalitní potraviny a spokojenost z uzdravování Země, je zahradničení jednou z nejlepších dostupných terapií pro zmírnění stresu a úzkosti

 

Tělo potřebuje i odpočinek a relaxaci

Stejně důležitý jako fyzický pohyb je dostatek odpočinku a relaxace. Velmi často ve svém životě pod tíhou stresujícího nevyváženého životníhostylu zapomínáme láskyplně pečovat o sebe samé.

Činíme tak na úkor naplnění svých nejzákladnějších lidských potřeb, například potřeby mít láskyplné a podporující prostředí, dobrou výživu, dostatek pohybu, odpočinku a relaxace. Hledáme nějaký okamžitě působící lék v podobě syntetických chemických léčiv, která jsou v současné době dostupná, a propadáme se tak hlouběji do svého zoufalství. Avšak skutečným lékem pro nás často mohou být změny v našem životním stylu - to jsou totiž opravdové "léky", které v našem životě nastolují rovnováhu a harmonii.
Některé chemické látky v našem těle, například serotonin, se vytvářejí pouze během určitých hodin v průběhu spánku a jsou zcela nezbytné pro správné duševní fungování. Spánek je velice potřebný nejen pro naše tělo, ale i pro naši mysl. 

Tělu stačí spát jen něco málo přes dvě hodiny, aby zvládlo fungovat, ale některé části našeho mozku potřebují sedm až osm hodin spánku, aby se plně zotavily a odpočinuly si. Existuje několik jednoduchých, ale vysoce účinných postupů, které vám zajistí v obdobích stresu dostatek odpočinku.

Prvním a nejdůležitějším je to, abyste nezůstávali vzhůru až dlouho do noci a naučili jste se odmítat různé náročné aktivity zejména v pozdních večerních hodinách. Ačkoli tyto činnosti mohou být zábavné, mnohé z nich vyžadují přesně tu energii, kterou vaše nervová soustava potřebuje ke svému zregenerování a obnovení sil. Kdykoli budete mít pocit, že musíte udělat něco důležitého nebo nezbytného, položte si nejdříve otázku, kolik energie to bude vyžadovat.

Mějte neustále na paměti, že ve vašem životě je nyní nejdůležitější to, abyste se cítili opravdu dobře, odpočatí a vitální. Často si připomínám biblický příběh o Josefovi a jeho sýpkách s obilím, které si šetřil pro případ hladomoru. Uvedený příběh mi připomíná, že máme přístup k neomezené energii, ale aby tato energie byla trvalá, nesmíme ji všechnu spotřebovat. Je třeba, abychom také doplňovali energii, kterou si půjčíme z bohatých vnitřních rezerv prostřednictvím spánku, kvalitní stravy, dostatečného pohybu a snahy žít harmonický a vyvážený život. 

 

Stres a zdraví

Pokud budeme naslouchat tomu, co nám říkají lidé, kteří se dožili sta a více let, dozvíme se, že hlavní recept na zdravý a dlouhý život je jednoduchý: 

Zbavit se chronického stresu. Existuje mnoho různých druhů stresu. Stresující je například i vášnivý polibek, neboť nás příliš aktivuje. Rozrušení při přípravě na nějakou cestu je také stresující. Pro mě představuje velký stres vyjít ven a přednášet před druhými lidmi. Vždy říkám, že jsem introvert, který žije v těle extroverta. Mluvení na veřejnosti ve mně stále vyvolává nervozitu. Někdy je však tento stres užitečný. Může vám pomoci pracovat efektivněji, jednat rychleji a přijmout výzvy, které byste jinak možná odmítli.

Avšak jen málokterý stres nám prospívá. Mnozí z nás ve svých hektických a náročných životech čelí zbytečnému stresu či jsou přetížení téměř v každém okamžiku. Pokud se vaše tělo netěší výtečnému zdraví a je oslabeno v důsledku chronického stresu, může vést tento stres k úzkosti, emoční nerovnováze a tělesnému onemocnění.

Jestliže si uvědomujete, že máte problém zvládat stresující situace anebo se cítíte "vyhořelí" v důsledku chronického stresu, přečtěte stránku o stresu, která je v tomto webu.