Hluchavka bílá - největším neštěstím hluchavky je, že se chudinka podobá nenáviděné kopřivě, a proto ji mnozí lidé nemají rádi. Velmi jí tím křivdí, neboť hluchavka vůbec nepálí. Je to milá, příjemná rostlina s pěkně vykrajovanými lístky a s bohatými bílými květy, které jako věnečky objímají stonek. Pro léčebné účely se sbírá pouze čistě bílá hluchavka, samotné květy nebo celé vrcholky rostlin, hned na počátku kvetení.
___
___
Účinky rostliny:
TIP: 7 hluchavek běžně rostoucích v ČR - fotografie zde
Hluchavka se vyskytuje téměř všude, takže není žádný problém si ji nasbírat, ale sušená bylina se dá koupit i v lékárně.
Léčebné používání hluchavky sahá do nejstarších dob, psali o ní již Plinius st. a Dioskorides.
Protože nejlépe účinkuje na orgány, které jsou u mužů a žen rozdílné, je i její použití u obou pohlaví různé.
V ženském organismu hluchavka výborně léčí menstruační problémy, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje bělotok, který se často vyskytuje u mladých žen. Proto se přidává po kontryhelu jako druhou nejdůležitější bylinku do všech čajových směsí na ženské choroby.
U mužů, hlavně ve starším věku, bývají zas časté problémy při vylučování moči. Tady hluchavka příznivě ovlivňuje prostatu, uvolňuje močové cesty, usnadňuje močení a pomáhá i při jiných onemocněních močových cest.
Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, pomáhá při nespavosti a příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány. Pro toto použití ho můžeme osladit medem a pít jako konzumní čaj.
Silný hluchavkový odvar se používá zevně na omývání kožních ekzémů a je dobrý i do sedacích koupelí při hemoroidech. Mladé lístečky je zvykem přidávat i do jarních čisticích a vitaminových salátů.
Způsoby použití:
- Nálev, čaj z hluchavky bílé: 2 kávové lžičky květů zalijeme 1/4 1 vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, sladíme medem, pijeme 2-3x denně na úpravu menstruace nebo jako tonikum.
- Koupel z hluchavky bílé: 10-15 celých rostlin natrháme na kousky, ráno přelijeme vlažnou vodou tak, aby byly potopené, necháme stát do večera. Před použitím necháme přejít varem, krátce (maximálně 5 minut) vyluhovat, slijeme do koupele. Pomáhá při problémech s konečníkem - svědění, prasklinky, hemoroidy.
Čajová směs pro zastavení výtoku (bělotoku, zánětu pochvy) u žen:
- nať hluchavky 5 (dílů)
- nať kontryhelu 5
- naťjetele plasivého 2 (díly)
- nať řepíku 2
- list ořešáku 1(díl)
- nať řebříčku 1
- nať šalvěje 1
- květ heřmánku 1
- rozdrcená dubová kůra
Jednu lžíci dubové kůry vaříme pod pokličkou v půllitru vody 5-7 minut. Potom odstavíme, dolijeme vyvařenou vodu, přidáme dvě lžíce bylinné čajové směsi a necháme 10 minut vylouhovat. Čaj přecedíme do termosky a pijeme po troškách po celý den.
Vhodným doplňkem léčby jsou sedací koupele ze směsi řebříčku, kontryhelu a heřmánku.
TIP: Jaké účinky na zdraví má hluchavka nachová je uvedeno zde.
Jak se jinak říká hluchavce bílé - synonymní názvy:
Hluchá kopřiva ☼ Hluchavinka ☼ Mrtvá žihlava ☼ Mrtvá žihľava ☼ Planá bazilika ☼ Planá kopřiva