lipa-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniLípa velkolistá - svou krásou a mohutností se lípa stala opěvovaným symbolem Slovanů. Když v době kvetení postojíte chvíli pod tímto košatým stromem, v omamné vůni chvějící se bzukotem včel, těžko se vám od něj bude odcházet. Ve vysokých korunách lip rádi hnízdí ptáci. I pro ně znamená tento strom klid a pohodu, neboť lípa žije pomalu a dlouho, dožívá se stáří až 600 let!


Účinky rostliny:

PŘEHLED:

  • Dostupnost: V přírodě v lesích a parcích, v lékárně
  • Sběr: Květ před úplným rozkvětem
  • Kdy: Od konce května, začátku června do července.
  • Pomáhá: Psychický neklid, dýchací cesty, horečka, cévy (angina pectoris, mrtvice), trvácicí potíže
  • Květ lípy obsahuje: flavonoidy, glykosidy, třísloviny, saponiny, jod a mangan, kyselina P-kumarová (způsobuje vypocení).

Nejbližší příbuznou, téměř dvojčetem lípy velkolisté, je lípa srdčitá (tilia cordata). Od lípy velkolisté se jen nepatrně liší a má úplně stejné uplatnění. Správná doba sběru lipového květu nastává, sotva se začínají otevírat květy a většina z nich je ještě v poupatech. Považuji za samozřejmé, že květy lípy sbíráme na vhodném, čistém stanovišti, ne u frekventovaných cest, a to přímo ze stromu, bez ulamování větví. Lipový květ běžně seženeme ve specializovaných prodejnách.

Čaj z lipového květu je vyhlášený a všeobecně známý lék proti chřipce a s ní souvisejícími onemocněními. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Má i odhleňující účinky, proto přidávám lipový květ do čajových směsí na průdušky a proti kašli. Zředuje krev, tím preventivně působí i proti zánětu žil, angině pectoris a infarktu myokardu a mrtvici

Pokud často trpíte těmito problémy a potížemi: žaludeční nevolnost, nadýmání, zácpa nebo křeče žaludku a střev, pak je pro vás šálek lipového čaje to "pravé ořechové" (nebo spíš pravé lipové :D ). Směs sloučenin a chemických látek, které se nacházejí v lípě srdčité, totiž pomáhají snížit žaludečně-střevní (gastrointestiální) potíže.

Jak pomalu a dlouho lípa žije, tak působí i čaj z lipového květu. Můžeme ho pít jako univerzální, preventivní čaj, ale musíme ho pít trvale. Až po delší době se ukáže léčebná hodnota lípy v celé šíři. To ovšem nic nemění na osvědčeném použití krátkodobém nebo jednorázovém.

 

Čajová směs proti chřipce:

  • květ lípy 5 dílů
  • květ černého bezu 5 dílů
  • květ proskurnikú 4 díly
  • nať hluchavky 4 díly
  • květ divizny 3 díly
  • plod růže šípkové 3 díly
  • květ prvosenky 3 díly

Dvě lžíce směsi vložíme do půllitru vroucí vody a přikryté necháme asi 15 minut vylouhovat. Čaj ochutíme citronem a medem. Pijeme ho teplý až horký, před vypocením naráz jeden až dva šálky, potom ještě několikrát denně. Denní množství můžeme zvýšit až na dvojnásobek. Intenzivním pocením, zvláště na začátku onemocnění, se průběh chřipky zlehčí a zkrátí, někdy se i zabrání jejímu dalšímu vývoji.

 

Lipový likér:

Pro jeho přípravu budeme potřebovat 1 litr vody, 500 g cukru krupice cukru, 1/2 litru lihu nebo 1 litr vodky a 3 větší hrsti čerstvě natrhaného lipového květu. V 1 litru vody svaříme cukr. Do alkoholu naložíme lipový květ a necháme stát minimálně 2 týdny. Pak slijeme a odvar zředím e cukerným nálevem . Necháme ještě několik týdnů uzrát. Tento likér se používá na rýmu, kašel, zánět průdušek, onemocnění ledvin, močového měchýře, žaludku, při nemocech střev a revmatismu.