Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVENCI ZDE

Hřebíček hřebíčkovec účinky co léčí používání využití v léčbě užívání dávkování pěstováníHřebíčkovec, latinsky Syzygium aromaticum - "Hřebíček jest velm i teplý a určitou i vlhkost v sobě má, kterouž příjemně se roztahuje jak o vlhkost medu příjemná. Když někdo hlavy má bolest, že hlava hučí, jako by hluchý byl, nechť jí často hřebíček, toť hučení to mírní, je ž v hlavě jest." Tak chválí Hildegarda z Bingenu ve své Physica léčivou moc květních poupat hřebíčkovce.Účinky rostliny:

 • žaludeční potíže
 • střevní potíže
 • ledvinové kameny
 • menstruační potíže
 • zvýšení potence
 • okrajově na bolesti hlavy
 • antibakteriální účinky
 • záněty úst, dásní, zubů
 • zánět hltanu
 • bolesti zubů - tlumení bolestí
 • bodnutí hmyzem
 • akné
 • kožní nemoci

Historie

Hřebíček, který v raném středověku přiváželi do Evropy arabští kupci, byl nejpozději od 13. století pevnou součástí pokladnice léčivých rostlin. Ale již v Loršském lékopisu má hřebíček podivuhodně velký význam. Doporučuje se v něm jako vyzkoušený prostředek při žaludečních a střevních problémech, proti ledvinovým kamenům a menstruačním obtížím. Klášterní léčitelství jej klasifikuje jako hřejivý a vysušující, čímž se podle tehdejších představ hodil především k posílení trávení. Byl však pokládán i za prostředek na zvýšení potence a svou příjemnou vůní měl pomáhat při bolení hlavy.

 

Původ a pěstování

Hřebíčkovec patří do čeledi myrtovitých (Myrtaceae). Tento stálezelený, až 15 metrů vysoký strom roste na ostrovech jihovýchodní Asie a poloostrovech, například na Srí Lance, v Malajsii, na Madagaskaru a v Indonésii.

 

Používané části a obsahové látky

V léčitelství se používají poupata hřebíčkovce (známé koření hřebíček), která obsahují horniny a vysoký podíl silice. Silice sestává především z eugenolu, který má antibakteriální a narkotizující účinky, ale působí i mírně leptavě.

 

Účinky hřebíčku, hřebíčkovce na lidské zdraví, využití v léčbě:

Vědecky uznávané je použití hřebíčkové silice při zánětech sliznice v ústech a hltanu a k místnímu tlumení bolesti v zubařství. V empirickém léčitelství je obvyklé použití hřebíčku a hřebíčkové silice i při bodnutí hmyzem, kožních chorobách a akné.

 

Aplikační forma a dávkování

K ošetřování zánětů sliznic se používá pěti- až desetiprocentní silice, ředěná například olivovým olejem. V zubařství se používají přípravky s obsahem silice až 30 %.

 

Nežádoucí vedlejší účinky:

V koncentrované formě může hřebíčková silice způsobovat dráždění tkání (hlavně sliznice).

 

Kontraindikace:

Nejsou známy.

 


Související fráze:

vonný ► kořenný ► pěstování ► prodej semen ► šabrejový ► sazenice ► bylinné kapky ► osivo ► strom ► účinky ► koření ► na zuby ► pro zdraví ► tinktura ► olej ► bolavý zub ► proti komárům

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

hlavy   Janča   roztroušená   krk   menstruační   sval   slinivka   bylinná směs   mateřské   Váňa   účinky   Podhorná   mrtvice   komplikace   žaludek   abytyše Hildegarda   vřed   choroba   epilepsie   akné   zápal   nohy   list   nachlazení   bolest   ovoce   játra   rýma   ateroskleróza   slezina   hlas   zpracování   řídnutí kostí   tinktura   antibiotik   mensturace   hemeroid   močopudný   zrak   zlomenin   neht   zácpa   pálení   sliznice   písek   katar   bylina   Avicena   účinek   nálev   kůže   víno   artróza   chladné   kloub   krvácení   kapsaicin   ledvin   slezina   výroba   studené   vlas   návod   chřipka   premenstruační   děti   keř   inhalace   Treben   zdraví   migrén   vitamín   sběr   štítná   kolika   čaj   kontraindikace   játra   Galenos   zalijeme   opar   kvasinky   alergie   ruka   Zentrich   stvol   plísně   vliv   nať   houba   revma   indikace   zelenina   jaterní   astma   dna   užití   dásně   nežádoucí   kornatění   kořen   žlučník   olej   fermentace   osteoporóza   postup   obsahuje   horečka   průjem   vývar   metabolismus   sušení   pěstování   střev   koupel   recept   strom   horké   kůra   prášek   bylinka   plíseň   fytoterapie   rostlina   pupen   viry   pijeme   kojenec   Paracelsus   sirup   hemoroid   chřipka   obsažené   květ   srdce   teplé   zánět   babské rady   stonek   využití   použití   noha   odvar   končetina   kontraindikace   zelina   trávicí   vitamin   tlak   kameny   Moučka   angína   stonek   brnění   šlacha   Mattioli   Materia medica   nemoc   Janča   Zentrich   arteriskleróza   minut  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online