Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

Hřebíček hřebíčkovec účinky co léčí používání využití v léčbě užívání dávkování pěstováníHřebíčkovec, latinsky Syzygium aromaticum - "Hřebíček jest velm i teplý a určitou i vlhkost v sobě má, kterouž příjemně se roztahuje jak o vlhkost medu příjemná. Když někdo hlavy má bolest, že hlava hučí, jako by hluchý byl, nechť jí často hřebíček, toť hučení to mírní, je ž v hlavě jest." Tak chválí Hildegarda z Bingenu ve své Physica léčivou moc květních poupat hřebíčkovce.Účinky rostliny:

 • žaludeční potíže
 • střevní potíže
 • ledvinové kameny
 • menstruační potíže
 • zvýšení potence
 • okrajově na bolesti hlavy
 • antibakteriální účinky
 • záněty úst, dásní, zubů
 • zánět hltanu
 • bolesti zubů - tlumení bolestí
 • bodnutí hmyzem
 • akné
 • kožní nemoci

Historie

Hřebíček, který v raném středověku přiváželi do Evropy arabští kupci, byl nejpozději od 13. století pevnou součástí pokladnice léčivých rostlin. Ale již v Loršském lékopisu má hřebíček podivuhodně velký význam. Doporučuje se v něm jako vyzkoušený prostředek při žaludečních a střevních problémech, proti ledvinovým kamenům a menstruačním obtížím. Klášterní léčitelství jej klasifikuje jako hřejivý a vysušující, čímž se podle tehdejších představ hodil především k posílení trávení. Byl však pokládán i za prostředek na zvýšení potence a svou příjemnou vůní měl pomáhat při bolení hlavy.

 

Původ a pěstování

Hřebíčkovec patří do čeledi myrtovitých (Myrtaceae). Tento stálezelený, až 15 metrů vysoký strom roste na ostrovech jihovýchodní Asie a poloostrovech, například na Srí Lance, v Malajsii, na Madagaskaru a v Indonésii.

 

Používané části a obsahové látky

V léčitelství se používají poupata hřebíčkovce (známé koření hřebíček), která obsahují horniny a vysoký podíl silice. Silice sestává především z eugenolu, který má antibakteriální a narkotizující účinky, ale působí i mírně leptavě.

 

Účinky hřebíčku, hřebíčkovce na lidské zdraví, využití v léčbě:

Vědecky uznávané je použití hřebíčkové silice při zánětech sliznice v ústech a hltanu a k místnímu tlumení bolesti v zubařství. V empirickém léčitelství je obvyklé použití hřebíčku a hřebíčkové silice i při bodnutí hmyzem, kožních chorobách a akné.

 

Aplikační forma a dávkování

K ošetřování zánětů sliznic se používá pěti- až desetiprocentní silice, ředěná například olivovým olejem. V zubařství se používají přípravky s obsahem silice až 30 %.

 

Nežádoucí vedlejší účinky:

V koncentrované formě může hřebíčková silice způsobovat dráždění tkání (hlavně sliznice).

 

Kontraindikace:

Nejsou známy.

 


Související fráze:

vonný ► kořenný ► pěstování ► prodej semen ► šabrejový ► sazenice ► bylinné kapky ► osivo ► strom ► účinky ► koření ► na zuby ► pro zdraví ► tinktura ► olej ► bolavý zub ► proti komárům

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

babské rady   mateřské   akné   zápal   plísně   sběr   návod   slezina   slinivka   rostlina   nohy   migrén   žaludek   štítná   vitamin   keř   odvar   dna   průjem   postup   sušení   nachlazení   játra   osteoporóza   výroba   kůže   sval   žlučník   ateroskleróza   bylina   houba   hemoroid   artróza   Galenos   bylinka   tlak   kontraindikace   ovoce   kořen   písek   nať   pijeme   močopudný   kloub   účinky   zelenina   květ   zpracování   arteriskleróza   děti   šlacha   chladné   prášek   indikace   Zentrich   zdraví   tinktura   kvasinky   kapsaicin   zánět   opar   koupel   Podhorná   teplé   užití   bolest   mensturace   chřipka   játra   sliznice   studené   pálení   zalijeme   řídnutí kostí   kameny   angína   stvol   mrtvice   kojenec   ledvin   brnění   antibiotik   Váňa   střev   krvácení   zlomenin   končetina   využití   kornatění   čaj   stonek   komplikace   abytyše Hildegarda   fermentace   plíseň   hlavy   Mattioli   zelina   metabolismus   nálev   alergie   účinek   použití   jaterní   vývar   stonek   strom   zácpa   bylinná směs   menstruační   vřed   Janča   viry   revma   krk   obsahuje   kolika   Materia medica   astma   inhalace   slezina   vitamín   pupen   vlas   Janča   katar   fytoterapie   vliv   nemoc   Zentrich   ruka   olej   kontraindikace   epilepsie   hlas   víno   pěstování   Treben   Moučka   zrak   roztroušená   dásně   horké   kůra   sirup   chřipka   horečka   neht   minut   rýma   Avicena   noha   nežádoucí   trávicí   hemeroid   recept   list   premenstruační   Paracelsus   srdce   obsažené   choroba  

Počet stránek ve webu:

3287

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online