Hřebíčkovec, latinsky Syzygium aromaticum - "Hřebíček jest velm i teplý a určitou i vlhkost v sobě má, kterouž příjemně se roztahuje jak o vlhkost medu příjemná. Když někdo hlavy má bolest, že hlava hučí, jako by hluchý byl, nechť jí často hřebíček, toť hučení to mírní, je ž v hlavě jest." Tak chválí Hildegarda z Bingenu ve své Physica léčivou moc květních poupat hřebíčkovce.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- žaludeční potíže
- střevní potíže
- ledvinové kameny
- menstruační potíže
- zvýšení potence
- okrajově na bolesti hlavy
- antibakteriální účinky
- záněty úst, dásní, zubů
- zánět hltanu
- bolesti zubů - tlumení bolestí
- bodnutí hmyzem
- akné
- kožní nemoci
Historie
Hřebíček, který v raném středověku přiváželi do Evropy arabští kupci, byl nejpozději od 13. století pevnou součástí pokladnice léčivých rostlin. Ale již v Loršském lékopisu má hřebíček podivuhodně velký význam. Doporučuje se v něm jako vyzkoušený prostředek při žaludečních a střevních problémech, proti ledvinovým kamenům a menstruačním obtížím. Klášterní léčitelství jej klasifikuje jako hřejivý a vysušující, čímž se podle tehdejších představ hodil především k posílení trávení. Byl však pokládán i za prostředek na zvýšení potence a svou příjemnou vůní měl pomáhat při bolení hlavy.
Původ a pěstování
Hřebíčkovec patří do čeledi myrtovitých (Myrtaceae). Tento stálezelený, až 15 metrů vysoký strom roste na ostrovech jihovýchodní Asie a poloostrovech, například na Srí Lance, v Malajsii, na Madagaskaru a v Indonésii.
Používané části a obsahové látky
V léčitelství se používají poupata hřebíčkovce (známé koření hřebíček), která obsahují horniny a vysoký podíl silice. Silice sestává především z eugenolu, který má antibakteriální a narkotizující účinky, ale působí i mírně leptavě.
Účinky hřebíčku, hřebíčkovce na lidské zdraví, využití v léčbě:
Vědecky uznávané je použití hřebíčkové silice při zánětech sliznice v ústech a hltanu a k místnímu tlumení bolesti v zubařství. V empirickém léčitelství je obvyklé použití hřebíčku a hřebíčkové silice i při bodnutí hmyzem, kožních chorobách a akné.
Aplikační forma a dávkování
K ošetřování zánětů sliznic se používá pěti- až desetiprocentní silice, ředěná například olivovým olejem. V zubařství se používají přípravky s obsahem silice až 30 %.
Nežádoucí vedlejší účinky:
V koncentrované formě může hřebíčková silice způsobovat dráždění tkání (hlavně sliznice).
Kontraindikace:
Nejsou známy.
Související fráze:
vonný ► kořenný ► pěstování ► prodej semen ► šabrejový ► sazenice ► bylinné kapky ► osivo ► strom ► účinky ► koření ► na zuby ► pro zdraví ► tinktura ► olej ► bolavý zub ► proti komárům