Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

Hřebíček hřebíčkovec účinky co léčí používání využití v léčbě užívání dávkování pěstováníHřebíčkovec, latinsky Syzygium aromaticum - "Hřebíček jest velm i teplý a určitou i vlhkost v sobě má, kterouž příjemně se roztahuje jak o vlhkost medu příjemná. Když někdo hlavy má bolest, že hlava hučí, jako by hluchý byl, nechť jí často hřebíček, toť hučení to mírní, je ž v hlavě jest." Tak chválí Hildegarda z Bingenu ve své Physica léčivou moc květních poupat hřebíčkovce.Účinky rostliny:

 • žaludeční potíže
 • střevní potíže
 • ledvinové kameny
 • menstruační potíže
 • zvýšení potence
 • okrajově na bolesti hlavy
 • antibakteriální účinky
 • záněty úst, dásní, zubů
 • zánět hltanu
 • bolesti zubů - tlumení bolestí
 • bodnutí hmyzem
 • akné
 • kožní nemoci

Historie

Hřebíček, který v raném středověku přiváželi do Evropy arabští kupci, byl nejpozději od 13. století pevnou součástí pokladnice léčivých rostlin. Ale již v Loršském lékopisu má hřebíček podivuhodně velký význam. Doporučuje se v něm jako vyzkoušený prostředek při žaludečních a střevních problémech, proti ledvinovým kamenům a menstruačním obtížím. Klášterní léčitelství jej klasifikuje jako hřejivý a vysušující, čímž se podle tehdejších představ hodil především k posílení trávení. Byl však pokládán i za prostředek na zvýšení potence a svou příjemnou vůní měl pomáhat při bolení hlavy.

 

Původ a pěstování

Hřebíčkovec patří do čeledi myrtovitých (Myrtaceae). Tento stálezelený, až 15 metrů vysoký strom roste na ostrovech jihovýchodní Asie a poloostrovech, například na Srí Lance, v Malajsii, na Madagaskaru a v Indonésii.

 

Používané části a obsahové látky

V léčitelství se používají poupata hřebíčkovce (známé koření hřebíček), která obsahují horniny a vysoký podíl silice. Silice sestává především z eugenolu, který má antibakteriální a narkotizující účinky, ale působí i mírně leptavě.

 

Účinky hřebíčku, hřebíčkovce na lidské zdraví, využití v léčbě:

Vědecky uznávané je použití hřebíčkové silice při zánětech sliznice v ústech a hltanu a k místnímu tlumení bolesti v zubařství. V empirickém léčitelství je obvyklé použití hřebíčku a hřebíčkové silice i při bodnutí hmyzem, kožních chorobách a akné.

 

Aplikační forma a dávkování

K ošetřování zánětů sliznic se používá pěti- až desetiprocentní silice, ředěná například olivovým olejem. V zubařství se používají přípravky s obsahem silice až 30 %.

 

Nežádoucí vedlejší účinky:

V koncentrované formě může hřebíčková silice způsobovat dráždění tkání (hlavně sliznice).

 

Kontraindikace:

Nejsou známy.

 


Související fráze:

vonný ► kořenný ► pěstování ► prodej semen ► šabrejový ► sazenice ► bylinné kapky ► osivo ► strom ► účinky ► koření ► na zuby ► pro zdraví ► tinktura ► olej ► bolavý zub ► proti komárům

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

obsažené   krk   strom   dna   žaludek   močopudný   játra   trávicí   list   slinivka   epilepsie   mateřské   recept   migrén   žlučník   kloub   zlomenin   šlacha   arteriskleróza   pupen   plíseň   slezina   kontraindikace   Váňa   indikace   plísně   bylinka   zelina   teplé   ruka   jaterní   stonek   zalijeme   choroba   kapsaicin   končetina   neht   vlas   vývar   kontraindikace   angína   roztroušená   vřed   premenstruační   řídnutí kostí   chřipka   studené   inhalace   ateroskleróza   slezina   alergie   chladné   hlavy   kolika   Paracelsus   rostlina   kůra   účinky   Materia medica   keř   střev   Zentrich   olej   Galenos   bylina   zápal   fermentace   sběr   čaj   mrtvice   artróza   antibiotik   zácpa   vitamín   Treben   fytoterapie   návod   nemoc   nohy   noha   osteoporóza   Janča   hemeroid   horké   sliznice   zdraví   opar   pěstování   účinek   kvasinky   stvol   Zentrich   zrak   mensturace   bylinná směs   postup   bolest   houba   nachlazení   Avicena   ledvin   sval   Podhorná   chřipka   děti   odvar   komplikace   horečka   metabolismus   katar   akné   menstruační   krvácení   pálení   písek   revma   nať   štítná   průjem   srdce   kořen   koupel   tinktura   nežádoucí   Moučka   brnění   zánět   užití   sušení   kůže   zelenina   hemoroid   pijeme   vliv   květ   sirup   použití   kojenec   Janča   stonek   víno   viry   tlak   játra   minut   abytyše Hildegarda   prášek   ovoce   Mattioli   kameny   výroba   dásně   zpracování   babské rady   rýma   hlas   využití   vitamin   nálev   astma   obsahuje   kornatění  

Počet stránek ve webu:

3370

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online