Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

dub-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiDub letní (latinsky Quercus robur ☼ Quercus pendunculata ☼ Quercus robur cristata) - krásu dubového lesa již nejednou popsali básníci a dávám jim za pravdu pokaždé, když se v lese ocitnu. I latinské jméno, volně přeložené jako krásný, silný strom, řadí dub mezi dominanty rostlinné říše. Nejmohutnější exempláře dorůstají výšky až 40 metrů.Účinky rostliny:

 • hemoroidy - sedací koupel
 • krvácení
 • kožní vředy
 • kožní prasklinky a rány
 • křečové žíly, varixy
 • lymfatické uzliny - otoky
 • záněty v dutině ústní
 • parodontóza
 • nadměrné pocení nohou
 • omrzliny
 • popáleniny
 • zánět očí (spojivky, víčka ad.)
 • psoriáza, lupénka
 • otravy žaludku houbami, masem ad. jídlem
 • silné menstruační krvácení
 • zánět vaginy a bělotok (kolpitida)

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: I když je droga ze stromu v malých dávkách neškodná, při předávkování může vyvolat zvracení, proto se vnitřně musí užívat opatrně.

Historie

Hildegarda z B ingenu dub jako léčivo jednoznačně odmítá: "Dub studený jest, tvrdý a trpký, a přesto v něm jen málo vskutku použitelného. Označuje ledabylost. A jest tolik tvrdý a trpký, že v něm žádné měkkosti býti nemůže. I plod jest pro člověka nepoživatelným, a dokonce ni červi dřevo jeho nežerou rádi. A když ho žerou, tož rychle přestanou a zajdou. Přesto některá divoká zvířata jeho plody žerou a tloustnou z nich, jak o kupříkladu prasata. Jako lék nedá se použíti ni dřevo ni plod."

Sotvakdo ve starých pramenech posuzuje dub tak negativně jako Hildegarda z Bingenu. Koneckonců byl dub od antiky považován za »krále stromů« a jeho kultovní uctívání odráželo jeho velkou prestiž jakožto léčivé rostliny. Velké středověké bylináře uváděly různé jeho části
jako prostředky proti široké paletě potíží, sahající od zánětu dásní přes krvácení z nosu po zvracení a průjem.

Původ a pěstování

Duby patří do čeledi bukovitých (Fagaceae). Až 40 metrů vysoký strom je domovem v celé Evropě; roste především ve smíšených lesích.

 

Co sbíráme a jaké látky obsahuje dub?

Dnes se v léčení používá jen sušená mladá dubová kura. Obsahuje velké množství tříslovin (podle stanoviště a doby sklizně 8 až 20 procent), které jsou protizánětlivé a antivirózní. Posilují střeva a staví průjem.

 

Sběr dubové kůry

K léčebným účelům však potřebujeme kůru z tenkých mladých větviček, starých nejvýše 20 let, dokud mají kůru hladkou a lesklou. Proto sbíráme dubovou kůru do hustšího mlází na jaře, ještě před vyrašením listů, když se odlupuje a je na vnitřní straně vlhká.

Bylinka se dá koupit i v lékárně, lepší je ale vlastnímu sběr, neboť účinnost závisí na době sběru a na výběru vhodných větviček.

 

Sběr listů

Na listy chodíme až později, když vyrostou do plné velikosti. Léčivá síla dubu byla známá a vážená od starověku.

 

Účinky dubu na zdraví

Zásluhou silně stahujícího účinku patří kůra i listy mezi nejlepší rostlinné léky na rány. Používám je proto hlavně zevně, osvědčily se do sedacích koupelí při hemoroidech, kde se příznivě projevuje i jejich schopnost zastavovat krvácení. Dobře rozvařená kůra nebo spařené listy se přikládají na špatně se hojící rány, vředy, praskliny, křečové žíly a chronické otoky lymfatických uzlin.

Silný odvar slouží také k vyplachování při zánětech ústní dutiny, k masírování a natírání dásní při parodontóze (spolu s přesličkou), do koupelí při nadměrném pocení nohou, při omrzlinách, popáleninách a na omývání nebo na obklady při zánětech očí.

Jiným způsobem vnějšího použití dubu je zasypávání ran práškem z jemně umleté kůry.

Při vnitřním použití se čaj z dubové kůry a listů uplatňuje při některých ženských chorobách, zvláště při silném menstruačním krvácení a zánětu vaginy (bělotoku). Doporučuje se i do čajových směsí na léčení psoriázy (lupénky). Čaj z kůry a listů je velmi dobrý při otravách žaludku, například houbami nebo masem.

 

Dávkování, nežádoucí vedlejší účinky, interakce a kontraindikace:

Dubová kůra se používá vnitřně ve formě čaje a zevně ke kloktání a na obklady, na sedací a celkové koupele. Při použití na čaj činí denní dávka 3 gramy. Na kloktání se bere 20 gramů kůry na 1 litr vody, na koupele 5 gramů; neaplikovat delší dobu, neboť dubová kůra vysušuje.

Kontraindikace: Neužívat zevně při velkoplošných poraněních a ekzémech.

Interakce: Při vnitřním užívání může být zpomalena nebo zamezena resorpce alkaloidů a jiných alkalických léčiv.

Vedlejší účinky nejsou známy.

 

Sedací koupel z dubové kůry na hemoroidy:

 • dubová kůra 1 (díl)
 • nať lnice 1
 • list ořešáku 1
 • nať šalvěje 1
 • nať přesličky 1
 • nať hluchavky 1

Dvě lžíce jemně roztlučené dubové kůry namočíme do litru vody a necháme asi 8 hodin stát. Potom ji 15 minut vaříme. Doplníme vyvařeno u vodu do jednoho-litru, přivedeme k varu, přidáme šest lžic bylinné směsi, odstavíme a necháme přikryté 20 minut vylouhovat. Sedací koupel má trvat 15-20 minut. 

 

žaludová káva recept postup návod příprava suroviny ingredienceŽaludová káva:

Vezmeme žaludy, oloupeme je od slupky. Roztříštíme je v tříštivém mlýnku, sekáčku nebo robotu. Opražíme a jsou připravené ke konzumaci. Žaludovou kávu vyrobíme tak, že zalijeme opražené rozdrcené žaludy vařící vodou, necháme vylouhovat, můžeme přidat mléko (čímž se zneutralizuje hořká chuť žaludů).

Dle své preference můžeme při louhování přidat i vlašské ořechy, skořici, vanilkový cukr apod. Přecedíme a můžeme pít.

 

Jak se dubu jinak říká - alternativní názvy:

Křemelák ☼ Letňák ☼ Drnák ☼ Zimák

 


Související pojmy:

sazenice cena ► obrázek ► sedací koupel ► kloktání ► výplachy ► list listy ► rozdíl ► rozpětí koruny ► pěstování ► plod ► prodej ► eshop ► zahradnictví ► pupeny ► choroby ► nemoci ► čeleď ► objem dřeva

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

metabolismus   květ   fytoterapie   rostlina   astma   opar   řídnutí kostí   houba   sliznice   účinky   prášek   horké   šlacha   odvar   Podhorná   viry   babské rady   olej   sběr   kameny   zrak   pěstování   Váňa   tlak   tinktura   vliv   stvol   Materia medica   dna   sval   kojenec   použití   stonek   průjem   pijeme   Zentrich   Treben   chřipka   hemeroid   studené   kapsaicin   migrén   obsažené   zlomenin   vitamin   Avicena   končetina   účinek   dásně   brnění   plísně   zácpa   nať   Janča   noha   postup   štítná   hemoroid   menstruační   střev   roztroušená   ruka   užití   bylinná směs   Zentrich   nežádoucí   ateroskleróza   kontraindikace   trávicí   Janča   vřed   chřipka   antibiotik   akné   čaj   jaterní   nohy   inhalace   minut   strom   horečka   artróza   chladné   využití   vlas   hlavy   víno   zelenina   nálev   nemoc   slezina   písek   játra   zánět   kůže   fermentace   srdce   sušení   kornatění   ledvin   pálení   stonek   mrtvice   arteriskleróza   Moučka   Galenos   sirup   alergie   neht   Mattioli   plíseň   katar   pupen   vývar   choroba   výroba   kolika   játra   krk   rýma   obsahuje   koupel   mensturace   kloub   zápal   žlučník   osteoporóza   návod   epilepsie   bolest   kvasinky   Paracelsus   krvácení   nachlazení   bylina   kůra   angína   zpracování   děti   indikace   recept   bylinka   list   zdraví   teplé   kořen   ovoce   zalijeme   abytyše Hildegarda   slezina   komplikace   močopudný   revma   mateřské   keř   kontraindikace   premenstruační   hlas   vitamín   zelina   žaludek   slinivka  

Počet stránek ve webu:

3374

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online