Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

dub-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiDub letní (latinsky Quercus robur ☼ Quercus pendunculata ☼ Quercus robur cristata) - krásu dubového lesa již nejednou popsali básníci a dávám jim za pravdu pokaždé, když se v lese ocitnu. I latinské jméno, volně přeložené jako krásný, silný strom, řadí dub mezi dominanty rostlinné říše. Nejmohutnější exempláře dorůstají výšky až 40 metrů.Účinky rostliny:

 • hemoroidy - sedací koupel
 • krvácení
 • kožní vředy
 • kožní prasklinky a rány
 • křečové žíly, varixy
 • lymfatické uzliny - otoky
 • záněty v dutině ústní
 • parodontóza
 • nadměrné pocení nohou
 • omrzliny
 • popáleniny
 • zánět očí (spojivky, víčka ad.)
 • psoriáza, lupénka
 • otravy žaludku houbami, masem ad. jídlem
 • silné menstruační krvácení
 • zánět vaginy a bělotok (kolpitida)

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: I když je bylina v malých dávkách neškodná, při předávkování může vyvolat zvracení, proto se vnitřně musí užívat opatrně.

Historie

Hildegarda z B ingenu dub jako léčivo jednoznačně odmítá: "Dub studený jest, tvrdý a trpký, a přesto v něm jen málo vskutku použitelného. Označuje ledabylost. A jest tolik tvrdý a trpký, že v něm žádné měkkosti býti nemůže. I plod jest pro člověka nepoživatelným, a dokonce ni červi dřevo jeho nežerou rádi. A když ho žerou, tož rychle přestanou a zajdou. Přesto některá divoká zvířata jeho plody žerou a tloustnou z nich, jak o kupříkladu prasata. Jako lék nedá se použíti ni dřevo ni plod."

Sotvakdo ve starých pramenech posuzuje dub tak negativně jako Hildegarda z Bingenu. Koneckonců byl dub od antiky považován za »krále stromů« a jeho kultovní uctívání odráželo jeho velkou prestiž jakožto léčivé rostliny. Velké středověké bylináře uváděly různé jeho části
jako prostředky proti široké paletě potíží, sahající od zánětu dásní přes krvácení z nosu po zvracení a průjem.

Původ a pěstování

Duby patří do čeledi bukovitých (Fagaceae). Až 40 metrů vysoký strom je domovem v celé Evropě; roste především ve smíšených lesích.

 

Co sbíráme a jaké látky obsahuje dub?

Dnes se v léčení používá jen sušená mladá dubová kura. Obsahuje velké množství tříslovin (podle stanoviště a doby sklizně 8 až 20 procent), které jsou protizánětlivé a antivirózní. Posilují střeva a staví průjem.

 

Sběr dubové kůry

K léčebným účelům však potřebujeme kůru z tenkých mladých větviček, starých nejvýše 20 let, dokud mají kůru hladkou a lesklou. Proto sbíráme dubovou kůru do hustšího mlází na jaře, ještě před vyrašením listů, když se odlupuje a je na vnitřní straně vlhká.

Bylinka se dá koupit i v lékárně, lepší je ale vlastnímu sběr, neboť účinnost závisí na době sběru a na výběru vhodných větviček.

 

Sběr listů

Na listy chodíme až později, když vyrostou do plné velikosti. Léčivá síla dubu byla známá a vážená od starověku.

 

Účinky dubu na zdraví

Zásluhou silně stahujícího účinku patří kůra i listy mezi nejlepší rostlinné léky na rány. Používám je proto hlavně zevně, osvědčily se do sedacích koupelí při hemoroidech, kde se příznivě projevuje i jejich schopnost zastavovat krvácení. Dobře rozvařená kůra nebo spařené listy se přikládají na špatně se hojící rány, vředy, praskliny, křečové žíly a chronické otoky lymfatických uzlin.

Silný odvar slouží také k vyplachování při zánětech ústní dutiny, k masírování a natírání dásní při parodontóze (spolu s přesličkou), do koupelí při nadměrném pocení nohou, při omrzlinách, popáleninách a na omývání nebo na obklady při zánětech očí.

Jiným způsobem vnějšího použití dubu je zasypávání ran práškem z jemně umleté kůry.

Při vnitřním použití se čaj z dubové kůry a listů uplatňuje při některých ženských chorobách, zvláště při silném menstruačním krvácení a zánětu vaginy (bělotoku). Doporučuje se i do čajových směsí na léčení psoriázy (lupénky). Čaj z kůry a listů je velmi dobrý při otravách žaludku, například houbami nebo masem.

 

Dávkování, nežádoucí vedlejší účinky, interakce a kontraindikace:

Dubová kůra se používá vnitřně ve formě čaje a zevně ke kloktání a na obklady, na sedací a celkové koupele. Při použití na čaj činí denní dávka 3 gramy. Na kloktání se bere 20 gramů kůry na 1 litr vody, na koupele 5 gramů; neaplikovat delší dobu, neboť dubová kůra vysušuje.

Kontraindikace: Neužívat zevně při velkoplošných poraněních a ekzémech.

Interakce: Při vnitřním užívání může být zpomalena nebo zamezena resorpce alkaloidů a jiných alkalických léčiv.

Vedlejší účinky nejsou známy.

 

Sedací koupel z dubové kůry na hemoroidy:

 • dubová kůra 1 (díl)
 • nať lnice 1
 • list ořešáku 1
 • nať šalvěje 1
 • nať přesličky 1
 • nať hluchavky 1

Dvě lžíce jemně roztlučené dubové kůry namočíme do litru vody a necháme asi 8 hodin stát. Potom ji 15 minut vaříme. Doplníme vyvařeno u vodu do jednoho-litru, přivedeme k varu, přidáme šest lžic bylinné směsi, odstavíme a necháme přikryté 20 minut vylouhovat. Sedací koupel má trvat 15-20 minut. 

 

Jak se dubu jinak říká - alternativní názvy:

Křemelák ☼ Letňák ☼ Drnák ☼ Zimák

 


Související pojmy:

sazenice cena ► obrázek ► sedací koupel ► kloktání ► výplachy ► list listy ► rozdíl ► rozpětí koruny ► pěstování ► plod ► prodej ► eshop ► zahradnictví ► pupeny ► choroby ► nemoci ► čeleď ► objem dřeva

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

hlavy   vitamín   teplé   Galenos   močopudný   zdraví   použití   dásně   list   kojenec   Zentrich   využití   Moučka   čaj   hemoroid   plíseň   slezina   postup   krk   pěstování   vlas   končetina   zlomenin   kořen   odvar   sliznice   výroba   horečka   Zentrich   olej   slezina   Avicena   angína   kontraindikace   chřipka   strom   vliv   stonek   kapsaicin   Treben   Materia medica   jaterní   studené   epilepsie   bylinka   rýma   brnění   játra   srdce   slinivka   prášek   ledvin   játra   komplikace   menstruační   migrén   písek   zánět   koupel   vřed   štítná   recept   nachlazení   Janča   hlas   metabolismus   nohy   sval   krvácení   Váňa   kontraindikace   kolika   kloub   sušení   alergie   zpracování   šlacha   revma   sirup   zelenina   účinky   nemoc   žaludek   katar   houba   fermentace   účinek   děti   mensturace   bolest   návod   Podhorná   ovoce   víno   viry   ateroskleróza   trávicí   rostlina   mrtvice   stonek   zápal   astma   nať   žlučník   akné   zrak   antibiotik   sběr   chladné   abytyše Hildegarda   tinktura   nálev   vývar   stvol   průjem   ruka   střev   Paracelsus   kůže   bylinná směs   obsahuje   keř   nežádoucí   kornatění   Mattioli   roztroušená   tlak   arteriskleróza   inhalace   premenstruační   bylina   horké   vitamin   pijeme   fytoterapie   plísně   neht   užití   zalijeme   hemeroid   pupen   osteoporóza   indikace   artróza   babské rady   květ   kameny   kůra   opar   zelina   choroba   dna   chřipka   Janča   mateřské   noha   obsažené   minut   pálení   řídnutí kostí   zácpa   kvasinky  

Počet stránek ve webu:

3293

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online