briza-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniBříza bělokorá (latinsky Betula pendula ☼ Betula alba ☼ Betula verrucosa) -  ne nadarmo si bříza již v dávných dobách vysloužila přívlastky jako "kouzlo Indie" nebo "půvab Sibiře", Její sněhobílá kůra, krásný vzrůst a romanticky tvarované větve ji před určují být mezi stromy královnou krásy. Když se projdu v čistém březovém háji v době čerstvé jarní zeleně, cítím se jako v pozemském ráji. 


Účinky břízy (list, míza):

Bříza bělokorá patří do čeledi břízovité, latinsky betula pendula léčí revmatismus, detoxikuje. Je to vysoký, štíhlý, listnatý strom s bílou kůrou. Větve na konci převislé. Mladé větévky lysé,červenohnědé s bradavičnatými žlázkami. trojboké, zjara lepkavé. Současně s listy se objevují samičí jehnědy. Plodem je nažka. Bříza kvete v dubnu a květnu.

 

Používané části

Používá se hlavně list, někdy i březová míza a pupeny.

 

Léčivé vlastnosti

LIST

List břízy je skvělým diuretikem, vhodným při revmatismudně a nemocech ledvin a močových cest. Droga (bylina) má též potopudné účinky. Zbavuje organismus chloridů a jiných solí. Snižujei krevní cholesterol. Pupeny pomáhají při osteoporóze a při nemocech slinivky břišní - pankreatu a sleziny. Koupele z březového listí pomáhají při revmatismu a při otocích

Březová míza účinky sběrMÍZA

Březová míza je přezdívána „nápojem bohů“, neboť svým složením je unikátní, chutná jemně a lahodně. Jde o přírodní vlasové tonikum, současně pročišťuje játra, ledviny a střeva, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu.
Březové míze se přisuzují omlazujícími účinky, detoxikuje a pročišťuje tělo, čímž posiluje odolnost celého organismu. Snižuje LDL cholesterol, pomáhá při dně i artritidě, odvádí přebytečnou vodu z těla a zlepšuje stav pokožky

 

Jaké látky obsahuje březová míza

Obsahuje přírodní cukry, draslík, sodík, magnézium, železo a další stopové prvky, ale také vitaminy A, B a C, éterické oleje a organické kyseliny

 

Způsob použití

Z listů se připravuje nálev a pije se v běžném množství 3x denně mezi jídly. Jako prostředek proti dně a revmatismu se užívá zvláště s tužebníkem, bezem a lípou. V urologii se kombinuje například s brutnákem nebo kopřivou.

Z pupenů sbíraných najaře se dělá tinktura a užívá se v množství 30 kapek 3x denně. 

Koupel se připravuje asi z deseti hrstí čerstvých nebo osmi hrstí sušených listů. Listy se povaří asi asi v pěti litrech vody a vlijí se do vany. Koupel
trvá 10 až 15 minut.

 

Kontraindikace

Tato léčivá rostlina není toxická, ovšem dlouhodobě se neužívá ve velkých dávkách.

 

Použití v kosmetice

Z březové mízy, tzv. "březové vody", se dělají vlasové vody, které se používají dle pokynů výrobce. Březová voda omezuje tvorbu lupů a maštění vlasů. Zlepšuje pružnost vlasů a lesk.

 

Použití v kuchyni

Z velmi mladých březových lístků se dá dělat jarní salát nebo je přidávat do zeleninových salátů. Z březové mízy lze vyrábět sirup. 

 

Rozšíření a výskyt

Bříza roste v celé střední a severní Evropě a v celé severní Asii.

 

Sběr:

 • Dáváme přednost sběru mladých listů, tedy někdy v dubnu a na začátku května, v dopoledních hodinách.
 • Pupeny se sbírají v březnu.
 • Březová míza se sbírá na konci února a na začátku březa, ideálně ve chvíli než začne mít bříza listy. Míza se sbírá tak, že se ucvakne větvička, strčí do PET lahve nebo skleněné lahve, přiváže, zatíží kamenem a míza se nechává stékat do láhve.
  PROSÍM NEVRTEJTE DO BŘÍZY. MŮŽE BÝT NAPADENA HOUBAMI, PLÍSNĚMI NEBO JINÝMI MIKROORGANISMY A VAŽÍM ZÁSAHEM MŮŽE ZAHYNOUT.

 

Jak vyrobit sirup z březové mízy?

Březová míza může být pomocníkem i při opakovaných zánětech průdušek, bolestech v krku a při dlouhotrvajícím kašli. Připravte si březový sirup. Za stálého míchání svařte asi 1 litr březové mízy a 200 gramů cukru. Nezapomeňte stále odstraňovat vznikající pěnu.

 

Možnost záměny

Bříza je díky své bílé kůře nezaměnitelná.

 

Pěstování

Bříza je velmi odolná proti mrazu a pro pěstování nemá žádné zvláštní nároky.

 

Obsahové látky

Saponiny, třísloviny, silice, glykosidy, vitamin C, pryskyřice, flavonoidy a další.

 

Zajímavosti

Sloupnutá vrchní vrstva kůry slouží k rozdělání ohně i za deštivého počasí, neboť hoří i vlhká.

 

Poznámky

Z kůry a mladých větviček se někdy pomocí suché destilace dělá tzv. .březový dehet". Ten se používá jak k léčení, tak pro průmyslové zpracování.

Močopudný čaj proti vodnatelnosti:

 • list břízy 5 (dílů)
 • nať zlatobýlu 5
 • list buď medvědice nebo borůvky 
 • nať přesličky 3
 • nať rozrazilu 3
 • nať průtržníku 2
 • lusky fazolu 2

Dvě lžíce směsi zalijeme 6 dl vroucí vody a necháme přikryté 15 minut vylouhovat. Přecedíme a vypijeme nadvakrát, ráno a večer.

 

Jak se bříze jinak říká - alternativní názvy

Bříza bílá ☼ Bříza bradavičnatá ☼ Břest ☼ Březa ☼ Bříza písčitá ☼ Březina ☼ Dervzda