Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ŘÍJNU ZDE

morinda citrolista rojok citrolisty ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiMorinda citrolistá (rojok citrolistý, latinsky Morinda citrifolia) - polynésané používali plody a kořeny této rostliny, známé jako »asyuha« či »strom života«, k léčení řady nemocí, především bolesti a zlomenin, již v dávných dobách. Je to více než 2 000 let, co ji přivezli na Tahiti a Havaj, kde ji nazvali »noni«. Zde se využívá plodů a kořenů k léčení kašle a rakoviny. Dostala se však i na Filipíny, kde semena slouží k čištění střev a proti parazitům, v Malajsii léčí menstruační a močové potíže, diabetes, kašel, a její květy rovněž oční choroby.Účinky rostliny:

 • poruchy spánku (narušený cirkadiánní cyklus spánek-bdění - vliv na tvorbu melatoninu)
 • chronická únava
 • bolesti hlavy
 • deprese, podpora tvorby endorfinu a serotoninu
 • úzkost - , podpora tvorby endorfinu a serotoninu
 • poruchy krevního oběhu - regenerace cévní výstelky (cévního endotelu)
 • ateroskleróza, kornatění tepen
 • vysoký krevní tlak - snižuje tlak krve
 • cholesterol - léčba hypercholesterolémie (vysoká hladina cholesterolu v krvi, krevním séru)
 • antioxidační účinky
 • infarkt myokardu - ochrana před touto nemocí
 • cévní mozková příhoda, iktus - ochrana před touto nemocí
 • regenerace buněk, vliv na metabolismus (látkovou výměnu) buněk
 • imunita, obranyschopnost - podpora
 • roztroušená skleróza mozkomíšní - neuroprotektivní účinek
 • chřipka
 • nachlazení
 • trávení
 • žaludeční vředy
 • diabetes
 • nemoci ledvin
 • rakovina, nádory - prevence a jako podpůrná léčba posílením imunity
 • tlumení bolesti
 • regenerace sil, vliv na celkovou kondici
 • dermatóza
 • spáleniny, popáleniny, popálení
 • zlomenina kosti - podpora úzdravy
 • artritida, zánět kloubu
 • protizánětlivý účinek
 • bolest při zánětu - regulace
 • prevence krevních sraženin v krevním oběhu (embolie)

Historie

Z Evropanů se s ní jako první setkal James Cook, který 27. srpna 1768 vyplul z Anglie na průzkum Jižního Pacifiku, mimo jiné s botanikem Josephem Banksem. Oba byli na Tahiti svědky domorodého obřadu, kdy se náčelníci kmenů a mladí muži podrobili tetování. Šlo o velmi bolestivý ceremoniál, kde se ke zmírnění bolesti, zastavení krvácení, ochraně vůči infekci a také pro rychlejší hojení ran používala kaše z listů této rostliny. Trvalo to však několik století, než byly její léčivé účinky znovu objeveny. V padesátých letech minulého století se objevuje v americké armádní publikaci »Příručka pro přežití*. Tehdy se postupně dostala do povědomí širší veřejnosti.

 

Zajímavosti

Plody svojí stavbou i tvarem připomínají moruši, proto bývá v angličtině nazývána indickou moruší - Indian mulberry. V přírodním léčitelství ji již tisíce let používají léčitelé na Havaji, kteří pro ni mají název Noni. Rostlina však pochází z indických tropických pralesů a z oblastí jihovýchodní Asie. U nás ji lze pěstovat pouze ve skleníku se stálou teplotou 20-25 °C.
Rostlinu Morinda citrifolii je možné vidět ve sbírkovém skleníku v Pražské botanické zahradě v Troji a v Botanické zahradě v Teplicích.

 

Botanický popis a rozšíření

Morinda citrolistá (rojok citrolistý), Morinda citrifolia, je keř nebo menší strom s šedou kůrou z čeledi mořenovitých, Rubiaceae. Větve jsou hranaté, listy vstřícné, krátce řapíkaté a vejčité, celokrajné, lesklé. Bílé až jasně žluté voňavé květy vyrůstají ve stopkatých strboulech. Nepravé plody podobné moruši, až 7 cm velké, jsou vejcovité, krémově až zelenavě bílé barvy s průsvitným oplodím. Žlutá dužnina je hořké chuti a obsahuje množství tvrdých červenohnědých semen. Plod má v době zralosti nepříjemný pach navinulého sýra.
Druh je rozšířen od východní Indie až po Filipíny a Austrálii, pochází však pravděpodobně z pobřeží australského Queenslandu, odkud se mořskými proudy dostal na mnoho ostrovů v Indickém a Tichém oceánu. Dnes se pěstuje především v tropech Asie, např. ve Vietnamu, ale i v dalších oblastech světa (karibské ostrovy).
Kromě tohoto druhu je významnou léčivou rostlinou tradiční čínské medicíny morinda lékařská, Morinda officinalis. U rostliny (ba ji) se využívají kořeny (Morindae officinalis radix), které jsou povahy teplé, chuti sladké, palčivé a mají vazbu k dráze ledvin a jater. Tonifikují játra a posilují jang. Užívají se při  impotenci, mužské i ženské neplodnosti, léčí choroby močového ústrojí a upravují menstruaci.

 

Jaké látky obsahuje rojok citrolistý, morinda citrolistá

Užívá se šťáva z plodů obsahující mimo jiné asi 18 aminokyselin, vitaminy, mastné kyseliny (např. omega 3-mastné kyseliny), vlákninu, z minerálních látek mimo jiné draslík, železo, mangan a hořčík, ze stopových minerálů molybden, vanad aj. Hlavní složkou je velké množství proxeroninu, což je látka nezbytná pro tvorbu xeroninu. Ten se vyskytuje přirozeně v buňkách lidského organismu a je důležitý pro obnovu poškozených a špatně fungujících buněk, tkání a orgánů, tedy i v případě nádorového onemocnění. Dále zabezpečuje obnovu buněk ve výstelce krevních cév a upravuje jejich průsvit, má však i antidepresivní účinky, neboť zvyšuje produkci endorfinu.
Další látkou je skopoletin, u kterého bylo prokázáno, že rozšiřuje tepny, a tak snižuje krevní tlak, zlepšuje funkci epifýzy, zvyšuje hladinu serotoninu a melatoninu v organismu. Obě tyto sloučeniny mají podpůrný účinek při léčbě depresí, problémech při menstruaci, upravují psychický stav a spánek. Droga navíc podporuje tvorbu oxidu dusnatého ve stěně tepen a ten se podílí na jejich pružnosti a brání tvorbě krevních sraženin, napomáhá prokrvovat tkáně a má antioxidační účinek.
Celá rostlina kromě plodů obsahuje antrachinony, např. morenon 1 a 2, morindon aj. Obsažený damnacanthal zabezpečuje optimální hladinu T- a B- lymfocytů, ale rovněž fagocytů, a vykazuje i preventivní protinádorový účinek (tedy rostlina má vliv na zánět a je prevencí rakoviny a nádorového bujení).

 

Účinky rojoku, morindy na lidské zdraví

Šťáva z plodů stimuluje cyklus spánku a užívá se při chronické únavě, bolestech hlavy, depresích a úzkosti, poruchách krevního oběhu, ateroskleróze, snižuje krevní tlak, hladinu cholestrolu v krvi, má rovněž antioxidační účinky. Chrání před infarktem a snižuje riziko mozkových příhod. Urychluje proces látkové výměny mezi buňkami a hraje významnou roli při jejich regeneraci, podporuje imunitní systém, posiluje nervová spojení a užívá se i při roztroušené skleróze.
Dobré výsledky však byly zjištěny i při nachlazení a chřipce, špatném trávení, žaludečních vředech, diabetů, zácpě a nemocech ledvin.
Má i protinádorové účinky, tlumí silnou bolest, pozitivně ovlivňuje celkovou kondici.
Droga je vhodná i u dermatóz a popálenin, zlomenin kostí a artritidy. Působí rovněž protizánětlivě a snižuje i bolest způsobenou záněty.

 

Kontraindikace

Neužívejte v těhotenství, při kojení, u dětí a při onemocnění jater!

 

Způsoby užití

V současnosti je u nás k dispozici pouze 100% šťáva z plodů nebo jiné nápoje, a to jak v čistém stavu, tak i doplněné o některé další komponenty, např. nektar z agave, extrakt z borůvky apod. U těchto přípravků je vždy stanoveno odpovídající dávkování.

 

Pěstování rojoku citrolistého, morindy citrolisté v podmínkách České republiky

S ohledem na místo původu i rozšíření nelze v našich klimatických podmínkách tuto rostlinu pěstovat. Užívání této rostliny je závislé na dovozu suroviny k dalšímu zpracování nebo již vyrobených přípravků.

 

Prášek, kapsle a semena je možné sehnat v českých eshopech a lékárnách

Morinda citrifolia v českých eshopech.

 


Související pojmy:

noni ► morinda ► citrofolia ► prodej ► eshop ► kde koupit ► kde objednat ► účinky ► pěstování ► tropical morinzhi ► olejodárná ► astma ► skladem ► advance ► morindus

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

šlacha   slezina   účinek   kontraindikace   sušení   dásně   postup   nať   játra   vývar   ovoce   chladné   stonek   horečka   ruka   pijeme   antibiotik   krk   astma   recept   trávicí   sběr   výroba   kůra   účinky   využití   kornatění   střev   plíseň   kloub   premenstruační   Janča   použití   nálev   vřed   průjem   slinivka   vlas   bylinná směs   hlavy   rýma   zelenina   užití   noha   Galenos   pěstování   dna   žaludek   játra   komplikace   studené   choroba   hemoroid   Mattioli   bylinka   bolest   metabolismus   končetina   vliv   plísně   květ   zalijeme   žlučník   odvar   pálení   brnění   ateroskleróza   sval   stonek   migrén   teplé   kůže   kapsaicin   horké   děti   epilepsie   artróza   kvasinky   vitamín   neht   strom   krvácení   pupen   tinktura   Zentrich   babské rady   chřipka   stvol   abytyše Hildegarda   opar   obsahuje   kořen   hemeroid   osteoporóza   zácpa   Avicena   prášek   štítná   mensturace   viry   Váňa   hlas   sirup   víno   koupel   kojenec   čaj   zánět   houba   zelina   zápal   slezina   Treben   řídnutí kostí   arteriskleróza   zlomenin   Paracelsus   menstruační   fermentace   alergie   roztroušená   zpracování   tlak   keř   rostlina   Podhorná   indikace   nohy   kontraindikace   zrak   kolika   Zentrich   akné   sliznice   chřipka   jaterní   kameny   nežádoucí   angína   nemoc   minut   mateřské   Materia medica   nachlazení   fytoterapie   Moučka   bylina   katar   ledvin   inhalace   revma   srdce   návod   písek   Janča   olej   obsažené   zdraví   list   močopudný   vitamin   mrtvice  

Počet stránek ve webu:

3338

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online