Eukalyptus, českým názvem blahovičník (latinsky eucalyptus), je strom , který má svůj původní domov v Austrálii. Blahovičník se vyznačuje dvojím typem listů. Ty oválné a stříbrné mají mladé stromy a podlouhé a zelené mají ty starší. Australané už odedávna používají listy eukalyptu k léčbě zánětů, nachlazení a astmatu. Exotický eukalyptus můžeme pěstovat i na zahradě nebo v doma v květináči. Podmínky v ČR zvládá.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- protizánětlivé účinky
- záněty dýchacích cest - zánět průdušek, bronchitida,
- kašel
- nachlazení
- zánět vedlejších nosních dutin, zánět paranazálních dutin
- usnadňuje dýchání
- příznivý vliv na psychiku
- protijed proti hadímu uštknutí
- proti bolesti, analgetikum, analgetické účinky
- astma
- bolesti v krku
- viry, antivirotický účinek, spalničky
- herpes
- svalové křeče
- čerstvé rány a špatně se hojící rány
- horečka
- bolesti hlavy
- migréna
- revma, revmatismus, revmatoidní artritida, revmatický zánět kloubů
Inhalace
- příznivý účinek na nosní dutiny, paranazální dutiny
- úzkost
- deprese
- poruchy nálady
- psychické bloky
- únava
- bolesti páteře, zablokovaná páteř - uvolnění svalových spasmů, kontraktur
PŘEHLED:
- Dostupnost: Domácí pěstování, v lékárně.
- Užíváme: zevně výrobky z eukalyptu (mast, olej ad.) nebo inhalujeme.
- Kdy se eukalyptus sbírá? Po celý rok.
- Účinky: Dýchací potíže, psychika, virové a bakteriální záněty, bolesti, blok páteře a svalové křeče. Jen zevně a inhalace, vnitřně může být jedovatý.
Účinky na zdraví:
Eukalyptus je známý především svými pozitivními účinky na dýchací ústrojí a to zejména díky silicím eukalyptolu, které obsahuje ve svých listech. Přípravky z něj vyrobené se využívají k léčbě zánětu průdušek, kašle, nachlazení nebo zánětu vedlejších nosních dutin. Jeho pronikavá, až omamná vůně totiž prokazatelně usnadňuje dýchání a navozuje příjemné pocity uvolnění. Výtažky z listů pak mohou působit jako lék proti bolesti, nebo dokonce i jako hadí protijed.
Bylinné přípravky z eukalyptu také pomáhají léčit astma a bolesti v krku. Jeho silice působí i proti některým virům, jako jsou spalničky, spála či herpes virus, a také proti křečím.
Eukalyptus má i antiseptické (protizánětlivé a dezinfekční) účinky, používá se proto na rány. Dále snižuje horečku a dokáže pomoci při bolestech hlavy i migrénách. Ve formě mastí také ulevuje od revmatických bolestí.
Inhalace eukalyptu:
Nejlepší způsob, jak maximálně využít eukalyptus, je jeho inhalace. Z blahovičníků se proto vyrábí éterický eukalyptový olej, který při inhalaci pročistí vedlejší nosní dutiny (paranazální dutiny). Při vnějším používání působí rovněž blahodárně i na lidskou psychiku. Eukalyptový olej potlačuje návaly úzkosti a působí proti depresi. Eukalyptus uvolňuje nejen psychické bloky, ale také odbourává fyzické vyčerpání. Proto je ideální pro masáž, pokud máte zablokovanou páteř.
Pěstování eukalyptu v podmínkách ČR (vnitřní pěstování):
Zkusme si vypěstovat blahovičník v pohodlí svého domova. Největší úspěchy budeme mít s pokojovými druhy
- Eucalyptus gunnii a
- Eucalyptus citriodora.
Péče o eukalyptus není náročná, stačí mu pouze dostatek světla a vody.
Domácí blahovičník krásně provoní celý náš domov. Navíc ještě dokáže odpudit drobný, dotěrný hmyz, jako jsou mouchy a komáři. Je ideální do každého pokoje, protože dokáže pročistit vzduch a ničí škodlivé bakterie. Má dokonce schopnost zbavit škodlivin vzduch i v místnostech, kde se kouří.
Další informace o pěstování eukalyptu a jeho zaimování, zelévání ad. jsou zde.
Medvídci koala:
Eukalyptus jedinou potravou australských medvídků koala, kterým dokáže poskytnout veškeré životně důležité látky pro přežití. Člověk jej však může užívat pouze vnějším způsobem nebo inhalací, při přímém požití může způsobit otravu!
Související pojmy:
olej ► pěstování ► rostlina ► prodej ► eshop ► dormeo ► guni ► gunni ► sprej ► mast ► oloupaný ► ostrov počmáraných blahovičníků ► čilský ► gunnův ► jak se pěstuje ► zkušenosti ► pobřežní ► nižší klasifikace ► citroníkový ► koupit ► kulatoplodý