Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

Kafrovník kafr účinky co léčí použití využítí užívání zdraví pěstování dávkováníKafrovník lékařský, latinsky Cinnamomum camphora - Lipská nauka o léčivkách říká o kafru, získávaném z kafrovníku: "Když dá se do sirupu proti kousavým nemocem a na hlavu dostatek kafru, potom způsobí to dostatečné kýchání, jestliže se smíchá kafrový prášek s růžovým olejem (= olej z růže) a do toho pero se ponoří a směs do dírek nosních se natírá. A jest užitečný i při silné horečce, jelikož horkost a otoky umenšuje."Účinky rostliny:

 • horečka
 • kožní vředy
 • lokální bolesti
 • svalové revma, revmatimus
 • astmatický záchvat - křeče průdušek
 • zahlenění - zkapalnění hlednů
 • srdce - nemoci srdce
 • nízký krevní tlak, hypotenze
 • katar dýchacích cest
 • tupá poranění a naraženiny
 • prevence proleženin
 • lokální nervové bolesti - neuralgie, neurititdy (zánět nervu)

Historie

Získávání kafru z pryskyřice mohutného stromu kafrovníku bylo v Číně známo již ve starověku. Jako léčivý prostředek se kafr dostal z Indie mořskou cestou do Arábie a odtam tud přes Středomoří do Evropy. První písemné zmínky o jeho lékařském využívání v Evropě pocházejí ze 6. století. V té době býval kafr nasazován proti dně a revmatismu. Pro klášterní léčitelství jej objevil Constantinus Africanus, Arab, který vstoupil do benediktinského kláštera Monte Cassino a přeložil řecké a arabské lékařské texty do latiny.

Tyto terapeutické znalosti se velmi rozšířily prostřednictvím proslulé Salernské lékařské školy. Kafr byl přepravován z velké dálky, a proto byl velmi drahý. M arco Polo, cestovatel do Číny, dokonce referuje, že kafr byl vyvažován zlatém. Teprve v 16. století cena klesla, protože se začaly objevovat jin é druhy. V klášterním léčitelství byl kafr klasifikován jako chladivý a byl proto používán proti "horkým" nemocem, k nimž ve středověku patřily nejen horečka, ale i vředy, průjem a bolesti. Abatyše Hildegarda z Bingenu přiznává kafru celkově posilující účinek: kdo je zdráv, toho učiní ještě zdravějším a silnějším. Zároveň ovšem doporučuje užívat kafr jen s jiným i prostředky nebo zředěný.

 

Původ a pěstování kafrovníku

Kafrovnik patří do čeledi vavřínovitých (Lauraceae). Až 40 m vysoký sukovitý strom byl původně domovem v Japonsku, jižní Číně a na Tchaj-wanu. Dnes se pěstuje na Srí Lance a ve východní Africe.

 

Používané části a obsahové látky

V léčitelství se používá kafr, který se usazuje z kafrové silice. Ta je obsažena ve všech částech kafrovníku a získává se destilací.

Obsah kafrové silice ve stromech stoupá se stářím stromů, přičemž nejvyšší je v dolní části kmene. Kafr v nízké koncentraci nanášený na pokožku tiší bolest. Ve vyšších koncentracích pokožku dráždí, ta se prokrvuje a tak se povzbuzuje krevní oběh. Kromě toho kafr uvolňuje křeče průdušek a zkapalňuje hleny.

 

Kafr z kafrovníku krystalická látka ze silicCo je to kafr?

Přírodní látka získávaná samovolnou krystalizací ze silice vydestilované ze dřeva stromu kafrovníku.

 

Kafrovník, kafr - účinky na zdraví, využití:

Vědecky uznávané je zevní použití kafru při svalovém revmatismu, srdečních potížích a k regulaci krevního oběhu při nízkém tlaku (hypotenzi), jakož i vnitřní i zevní použití při katarech dýchacích cest. Vnitřní užití je však neobvyklé, jelikož požití asi 20 gramů čistého kafru může u dospělého člověka způsobit smrt.
V empirickém léčitelství se kafr zevně používá rovněž při tupých poraněních a naraženinách a k prevenci proleženin.

 

Aplikační forma dávkování kafru ve formě lihu, masti:

K zevnímu vmasírování při nervových bolestech, naraženinách, revmatických bolestech a onemocněních dýchacích cest se používá budto kafrový líh (10 % kafru) nebo mast (10 až 20 % kafru); dvakrát denně se nanáší na postižená místa.
Kafrové masti většinou obsahují ještě i jiné součásti, jako je rozmarýnová, klečová a mateřídoušková silice a mentol.

 

Kontraindikace:

Kafr se nesmí používat na otevřene rány a spáleniny (působí dráždivě).

Kafr a kafrové masti se dále nesmějí používat ani u kojenců a malých dětí v obličeji, neboť hrozí nebezpečí Kratschmerova reflexu - dechové deprese, která může vést až ke smrti.

 

Nežádoucí vedlejší účinky:

Mohou se vyskytnout pálení a záněty na kůži.

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

babské rady   mateřské   akné   zápal   plísně   sběr   návod   slezina   slinivka   rostlina   nohy   migrén   žaludek   štítná   vitamin   keř   odvar   dna   průjem   postup   sušení   nachlazení   játra   osteoporóza   výroba   kůže   sval   žlučník   ateroskleróza   bylina   houba   hemoroid   artróza   Galenos   bylinka   tlak   kontraindikace   ovoce   kořen   písek   nať   pijeme   močopudný   kloub   účinky   zelenina   květ   zpracování   arteriskleróza   děti   šlacha   chladné   prášek   indikace   Zentrich   zdraví   tinktura   kvasinky   kapsaicin   zánět   opar   koupel   Podhorná   teplé   užití   bolest   mensturace   chřipka   játra   sliznice   studené   pálení   zalijeme   řídnutí kostí   kameny   angína   stvol   mrtvice   kojenec   ledvin   brnění   antibiotik   Váňa   střev   krvácení   zlomenin   končetina   využití   kornatění   čaj   stonek   komplikace   abytyše Hildegarda   fermentace   plíseň   hlavy   Mattioli   zelina   metabolismus   nálev   alergie   účinek   použití   jaterní   vývar   stonek   strom   zácpa   bylinná směs   menstruační   vřed   Janča   viry   revma   krk   obsahuje   kolika   Materia medica   astma   inhalace   slezina   vitamín   pupen   vlas   Janča   katar   fytoterapie   vliv   nemoc   Zentrich   ruka   olej   kontraindikace   epilepsie   hlas   víno   pěstování   Treben   Moučka   zrak   roztroušená   dásně   horké   kůra   sirup   chřipka   horečka   neht   minut   rýma   Avicena   noha   nežádoucí   trávicí   hemeroid   recept   list   premenstruační   Paracelsus   srdce   obsažené   choroba  

Počet stránek ve webu:

3287

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online