Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVENCI ZDE

Skočec obecný, latinsky Ricinus communis - Skočec byl znám již Dioskuridovi. "Jest to strom velikosti malého fíku, listy podobné platanu, ale větší, hladší a černější. Kmen a větve jsou holé jako u rákosu, semeno jest v drsných hroznech, vyloupnuté klíštěti jest podobno. Z něj lisuje se olej zvaný ricinový; ten jest nepoživatelný, jinak se však pro lampy a na náplasti používá."

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Semena skočce jsou jedovatá! Pro dospělého člověka je smrtelné požití deseti semen, pro dítě pěti. Vzhledem k tomu, že v současnosti se skočec s oblibou pěstuje v zahrádkách pro okrasu, je velká opatrnost na místě a dohled nad dětmi nezbytný.

 

Historie

Již 4000 let před Kristem se skočec dostal ze střední Afriky nebo Malé Asie do Egypta, kde byl později pěstován. Ricinový olej se používal na svícení do chrámových
lamp. V nejstarším staroegyptském bylináři, Ebersově Papyru, vzniklém 1500 let před Kristem, se píše, že ricinus byl znám jako prostředek proti zácpě. Namnoze se doporučuje jako prostředek k »vyprázdnění břicha« a k ošetření břišních bolestí. V antické době Dioskurides tuto rostlinu ještě používal přesně proti těmto potížím. Ve středověkých sbírkách receptů a bylinářích se skočec vyskytuje pod názvem »zázračný strom «, což poukazuje na jeho rychlý růst. Lékařsky se olej nadále používal jako projím adlo. Lékaři a m niši klášterního léčitelství jej označovali jako silný čisticí  rostředek k vnitřní očistě. O čista měla v léčitelství vrcholného středověku a raného novověku velký význam, jelikož se doufalo, že čištěním silným i projím adly se tělo zbaví látek způsobujících nemoci. V 16. století chválí Adam Lonitzer ricinový olej i jako léčivý prostředek proti lišeji a jiným kožním chorobám. Ostatně společné latinské jméno ricinus i pro klíště (.Ixodes ricinus) poukazuje na podobnost tohoto zvířete se semenem skočce.

 

Původ a pěstování

Skočec patří do čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae). V Indii během krátké doby naroste do výšky 10 metrů. Jelikož je vývoj rostliny závislý na stanovišti, roste v jižní Evropě jen jako keř a v klimaticky mírné střední Evropě se zimními mrazy jen jako jednoletá statná, až 2 metry vysoká bylina. Existuje více než 20 variet, jejichž tobolky se liší vzhledem. Zralá semena jsou z oddílů tobolek vystřelována ven.

Původ skočce není přesně znám; pochází buďto z Afriky, nebo
z Indie. Dnes se pěstuje ve všech teplejších zemích.

 

Používané části a obsahové látky

V léčitelství se používá ricinový olej lisovaný ze semen. Semeno obsahuje mastný olej a vysoce jedovaté lektiny. Při lisování zastudena zůstává jed ve zbytcích semene, vařením se nebezpečné jedy zlikvidují. Získaný olej obsahuje 85 až 90 procent kyseliny ricinoolejové, která má projímavé účinky.

 

Oblasti použití

Vědecky uznaný je projímavý účinek, tradovaný již od antiky. Používá se i při otravách z potravin.
V kosmetice se používá olej na velmi suchou pokožku hlavy, protože lépe než jiné oleje proniká do rohové vrstvy. Je proto vhodný i pro tělesnou péči; pokožka a vlasy zvláční, kromě toho — jako všechny oleje - vytváří ochrannou vrstvičku.

 

Aplikační forma a dávkování

Aby se zabránilo nežádoucím vedlejším účinkům , podává se ricinový olej při akutní zácpě nejprve v malých dávkách: začíná se první den se 2 m ililitry, nedostaví-li se účinek,
užije se další den 3 ml. Při silném dávkování se účinek dostavuje po 2 až 4 hodinách, při nízkém dávkování může k vyprázdnění dojít zpožděně po 8 hodinách.

 

Kontraindikace - kdo nesmí užívat ricinový olej a skočec

Ricinový olej se nesmí užívat při chronické zácpě a neprůchodnosti střev. Těhotenství - těhotné ženy a děti do 12 let věku by ricinový olej v žádném případě užívat neměli.

 

Nežádoucí vedlejší účinky

Při vysokém dávkování může dojít k poškození střevní sliznice. Při zevním použití byly ve vzácných případech pozorovány kožní vyrážky.

 


Související pojmy:

ricinový olej účinky použití ► rycynový ► semena ► pěstování ► druhy ► nekvete ► fotografie ► obrázek ► rostlinka ► prodej ► eshop ► pěstování  ► ixodes ricinus ► na vlasy suché vypadávání ► řasy ► zkušenosti ► lékárna ► koupím ► ricinus communis 30 ch

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

děti   minut   Váňa   indikace   obsažené   keř   pupen   hemoroid   ruka   kvasinky   recept   studené   neht   sliznice   žlučník   průjem   houba   opar   roztroušená   játra   osteoporóza   stvol   Treben   výroba   sušení   vřed   nemoc   tlak   slezina   použití   bylinná směs   ateroskleróza   komplikace   sval   ledvin   horečka   mensturace   plísně   dna   květ   zelina   epilepsie   ovoce   hemeroid   kolika   sběr   babské rady   abytyše Hildegarda   využití   slezina   Moučka   plíseň   arteriskleróza   horké   bolest   zlomenin   kontraindikace   účinky   obsahuje   angína   Galenos   migrén   Janča   končetina   vitamin   kornatění   vliv   fytoterapie   čaj   postup   vitamín   alergie   Zentrich   artróza   astma   játra   kojenec   nálev   víno   Zentrich   štítná   Materia medica   vývar   pijeme   nať   menstruační   bylina   slinivka   zácpa   kapsaicin   viry   mateřské   Mattioli   krk   kloub   zrak   trávicí   pěstování   strom   kontraindikace   hlavy   rýma   list   nohy   šlacha   nachlazení   kůra   krvácení   teplé   Podhorná   choroba   inhalace   nežádoucí   Janča   žaludek   sirup   brnění   zpracování   Paracelsus   prášek   antibiotik   hlas   premenstruační   stonek   zelenina   koupel   účinek   řídnutí kostí   Avicena   kameny   revma   bylinka   fermentace   zápal   pálení   chladné   chřipka   jaterní   kůže   kořen   noha   srdce   vlas   rostlina   střev   akné   návod   užití   močopudný   metabolismus   zalijeme   odvar   dásně   písek   katar   zdraví   tinktura   stonek   mrtvice   olej   zánět   chřipka  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online