Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

Skočec obecný účinky na zdraví co léčí použití využití pěstováníSkočec obecný ("ricinovník"), latinsky Ricinus communis - Skočec byl znám již Dioskuridovi. "Jest to strom velikosti malého fíku, listy podobné platanu, ale větší, hladší a černější. Kmen a větve jsou holé jako u rákosu, semeno jest v drsných hroznech, vyloupnuté klíštěti jest podobno. Z něj lisuje se olej zvaný ricinový; ten jest nepoživatelný, jinak se však pro lampy a na náplasti používá."Účinky rostliny:

  • suchá kůže, suchá pokožka (vnější použití)
  • suché vlasy (vnější použití)
  • akutní zácpa - projímadlo, projímavý účinek
  • oční řasy - vypadávání řas, vypadávající řasy, posílení řas

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Semena skočce jsou jedovatá! Pro dospělého člověka je smrtelné požití deseti semen, pro dítě pěti. Vzhledem k tomu, že v současnosti se skočec s oblibou pěstuje v zahrádkách pro okrasu, je velká opatrnost na místě a dohled nad dětmi nezbytný.

 

Historie

Již 4000 let před Kristem se skočec dostal ze střední Afriky nebo Malé Asie do Egypta, kde byl později pěstován. Ricinový olej se používal na svícení do chrámových lamp. V nejstarším staroegyptském bylináři, Ebersově Papyru, vzniklém 1500 let před Kristem, se píše, že ricinus byl znám jako prostředek proti zácpě. Namnoze se doporučuje jako prostředek k »vyprázdnění břicha« a k ošetření břišních bolestí. V antické době Dioskurides tuto rostlinu ještě používal přesně proti těmto potížím. Ve středověkých sbírkách receptů a bylinářích se skočec vyskytuje pod názvem "zázračný strom", což poukazuje na jeho rychlý růst.

Lékařsky se olej nadále používal jako projímadlo. Lékaři a mniši klášterního léčitelství jej označovali jako silný čisticí  rostředek k vnitřní očistě. Očista měla v léčitelství vrcholného středověku a raného novověku velký význam, jelikož se doufalo, že čištěním silným i projímadly se tělo zbaví látek způsobujících nemoci. V 16. století chválí Adam Lonitzer ricinový olej i jako léčivý prostředek proti lišeji a jiným kožním chorobám. Ostatně společné latinské jméno ricinus i pro klíště (Ixodes ricinus) poukazuje na podobnost tohoto zvířete se semenem skočce.

 

Původ, pěstování, morfologie

Skočec patří do čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae). V Indii během krátké doby naroste do výšky 10 metrů. Jelikož je vývoj rostliny závislý na stanovišti, roste v jižní Evropě jen jako keř a v klimaticky mírné střední Evropě se zimními mrazy jen jako jednoletá statná, až 2 metry vysoká bylina.

Existuje více než 20 variet, jejichž tobolky se liší vzhledem. Zralá semena jsou z oddílů tobolek vystřelována ven.

Původ skočce není přesně znám; pochází buďto z Afriky, nebo z Indie. Dnes se pěstuje ve všech teplejších zemích.

 

Používané části a obsahové látky

V léčitelství se používá ricinový olej lisovaný ze semen. Semeno obsahuje mastný olej a vysoce jedovaté lektiny. Při lisování zastudena zůstává jed ve zbytcích semene, vařením se nebezpečné jedy zlikvidují. Získaný olej obsahuje 85 až 90 procent kyseliny ricinoolejové, která má projímavé účinky.

 

Oblasti použití

Vědecky uznaný je projímavý účinek, tradovaný již od antiky. Používá se i při otravách z potravin. V kosmetice se používá olej na velmi suchou pokožku hlavy, protože lépe než jiné oleje proniká do rohové vrstvy. Je proto vhodný i pro tělesnou péči; pokožka a vlasy zvláční, kromě toho - jako všechny oleje - vytváří ochrannou vrstvičku.

 

Aplikační forma a dávkování

Aby se zabránilo nežádoucím vedlejším účinkům, podává se ricinový olej při akutní zácpě nejprve v malých dávkách: začíná se první den se 2 mililitry, nedostaví-li se účinek, užije se další den 3 ml. Při silném dávkování se účinek dostavuje po 2 až 4 hodinách, při nízkém dávkování může k vyprázdnění dojít zpožděně po 8 hodinách.

 

Kontraindikace - kdo nesmí užívat ricinový olej a skočec

Ricinový olej se nesmí užívat při chronické zácpě a neprůchodnosti střev. Těhotenství - těhotné ženy a děti do 12 let věku by ricinový olej v žádném případě užívat neměli.

 

Nežádoucí vedlejší účinky

Při vysokém dávkování může dojít k poškození střevní sliznice. Při zevním použití byly ve vzácných případech pozorovány kožní vyrážky.

 


Související pojmy:

ricinový olej účinky použití ► rycynový ► semena ► pěstování ► druhy ► nekvete ► fotografie ► obrázek ► rostlinka ► prodej ► eshop ► pěstování  ► ixodes ricinus ► na vlasy suché vypadávání ► řasy ► zkušenosti ► lékárna ► koupím ► ricinus communis 30 ch

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

chřipka   odvar   Janča   nemoc   teplé   angína   vlas   slinivka   osteoporóza   kontraindikace   hlavy   fytoterapie   pijeme   bylina   kameny   katar   menstruační   keř   žaludek   kořen   nežádoucí   zápal   močopudný   zrak   návod   mensturace   migrén   játra   hemeroid   plíseň   vliv   premenstruační   zánět   plísně   neht   nať   účinky   chřipka   ledvin   květ   nachlazení   hemoroid   zlomenin   Zentrich   vřed   fermentace   Treben   choroba   brnění   vitamin   pupen   stvol   kapsaicin   antibiotik   výroba   viry   mateřské   vývar   trávicí   Podhorná   bolest   Zentrich   inhalace   revma   štítná   písek   žlučník   astma   zelina   zpracování   slezina   houba   srdce   obsahuje   arteriskleróza   alergie   končetina   dna   horečka   postup   artróza   kolika   roztroušená   Mattioli   babské rady   střev   bylinka   Avicena   kůra   zalijeme   kvasinky   využití   prášek   olej   Galenos   minut   sušení   rostlina   kůže   list   slezina   účinek   strom   Materia medica   zelenina   kontraindikace   ateroskleróza   dásně   noha   čaj   studené   zácpa   tlak   akné   sirup   krk   kornatění   Janča   bylinná směs   víno   průjem   koupel   horké   krvácení   pěstování   jaterní   děti   užití   kojenec   chladné   komplikace   tinktura   hlas   řídnutí kostí   nálev   stonek   nohy   obsažené   kloub   indikace   Moučka   sval   vitamín   šlacha   játra   zdraví   opar   rýma   Váňa   použití   Paracelsus   metabolismus   pálení   sběr   ovoce   epilepsie   abytyše Hildegarda   stonek   ruka   recept   mrtvice   sliznice  

Počet stránek ve webu:

3290

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online