Topol bílý (linda, latinsky Populus alba, Slovensky topoĺ biely) je strom vysoký až 30 m se silným kmenem pokrytým popelavě šedou rozpraskanou borkou (kůrou). Listy jsou střídavé , řapíkaté, široce vejčité až pěti laločné , nestejnoměrně zoubkované, zpočátku bíle plstnaté, pozděj i na líci tmavozelené, lesklé, na rubu bíle plstnaté až šedoplstnaté, někdy lysavějící (topol bílý). Dřevina je dvoudomá a má květy v převislých jehnědách.
Účinky rostliny:
Lidové názvy:
jehněda, labák, linda, medovnice.
Kde roste:
Výskyt: rozšířený v Evropě, Střední Asii až po Himaláje.
Stanoviště: Roste v lužních lesích, místy i na stepních stanovištích a na pískách. Topol se vysazoval již v antice, často spolu s platany a tisy.
Časové údaje:
- sběr květu: březen-duben
- sběr listových pupenů: březen a duben
- sběr kůry: březen a duben, dále pak říjen
Co sbíráme?
Jaké účinky na zdraví má topol bílý?
Topol bílý má podobné účinky jako topol černý.
Působí na snižování močoviny (urey) v krvi. Spařený čaj z kůry slouží jako močopudný prostředek a na desinfekci močových cest, při zánětech močového měchýře, kloubním revmatismu a ulehčuje odkašlávání.
Výluh z rozdrcených pupenů (1 - 2 lžičky na sklenici vody 2x denně) má podobné využití jako kůra (stahující účinky) a používá se při chorobných změnách na kůži.
Recepty:
Směs na revma
Při kloubním revmatismu se doporučují sedací koupele připravené ze stejných dílů listů a kůry topolu černého, pupenů borovice, smrku nebo jedle, natě vřesu obyčejného a oddenku pýru
plazivého.
Směs na vypocení
Pocení podpoří odvar ze 2 lžic směsi připravené z pupenů topolu a listů břízy (po 10 dílech), kůry vrby (20 dílů), květů lípy a tužebníku (po 25 dílech), květů heřmánku a plodů maliníku (po 5 dílech). Doporučuje se pít sklenice horkého nápoje 3 až 4krát denně.
Zajímavost:
Kůra topolu se v minulosti dost často používala v koželužnictví při zpracovávání kůží, protože obsahuje velké množství tříslovin.