Jedle bílá (Abies alba) je majestátný a dlouhověký jehličnatý strom, který patří do rodu s přibližně 50 druhy. Může dosáhnout výšky až 50 metrů a šířky až 20 metrů. Jedle bílá je ve střední Evropě oblíbená i jako vánoční stromek kvůli jejímu zakulacenému jehličí tmavě zelené barvy, které má na dolní straně dvě stříbřisté čárky. Samčí šištice jsou typické pro jehličnaté stromy a tvoří je žluté květy, nacházející se ve vnitřní části větviček, a samičí květy, které se vyvinou do vzpřímených šišek, dlouhých přibližně 16 centimetrů, a nacházejí se v horní části větví.
Účinky rostliny:
- Čeleď: borovicovité
- Kde roste: horské a subalpinské oblasti do výšky 1800 m.
- Co sbíráme: březen - duben (pupeny, jehličí a pryskyřice), celoročně (kůra).
Pupeny a jehličí se používají čerstvé anebo sušené. Pryskyřice se získává nařezáním kůry větví a kmene.
Účinky jedle na zdraví
Antirevmatické, antiseptické, močopudné, podporující vykašlávání.
Vnitřní použití
Ze sušených anebo z čerstvých pupenů se připravuje sirup, který se užívá při zánětu průdušek anebo jako diuretikum.
Vnější použití
Inhalační roztok z kůry při zánětu průdušek. Koncentrovaný odvar z jehličí pro přípravu lázně k léčbě artritidy, kožních nemocí a na osvěžení pokožky nohou. Destilací jehličí se získává terpentýnová esence na pohmožděniny a při vymknutí končetin.
Z pryskyřice smíchané s olejem se připravuje mast na potírání omrzlin, drobných jizviček a kožních vředů. Pryskyřici ohřejeme ve vodní lázni a rozetřeme na pevný papír, poté přikládáme na místa postižená revmatickými bolestmi, až pokud pacient nepocítí intenzivní svědění.
Zajímavost
Terpentýnový olej, který se získává destilací z pryskyřice, se používá jako průmyslové rozpouštědlo laků.