Rohovník obecný (syn. svatojánský chléb, latinsky Ceratonia siliqua) je stálezelený strom se sudozpeřenými listy. Květy bez korunních plátků uspořádané v květenstvích vyrůstajících přímo z větví. TImavohnědé ploché lusky, dlouhé až 20 cm. Porosty trnitých dřevin, skalnaté stráně. Jižní Středomoří. Pěstuje se pro plody a stín. Je možné bezproblémové pěstování na území ČR, ale jen jako přenosná rostlina (tzn. na zimu jej musíte přenést např. do garáže, dílny apod.). Je odolný dle velikosti a statnosti do teploty +5 až -5°C.
Jaké účinky má rohovník obecný (svatojánský chléb):
Co sbíráme
Svatojánský chléb - Ceratoniae fructus (Siligua dulcis), zralé, sušené lusky. Semena rohovníku obecného - Ceratoniae semen, sušená semena.
Jaké látky obsahuje?
Obaly plodů obsahují asi 30 % sacharózy, glukózu, fruktózu a další cukry, pektiny, třísloviny, kyselinu isomáselnou (podmiňuje osobitou nažluklou chuť svatojánského chleba). V semenech jsou slizy z galaktomannanů (carubin) (viz též Cyamopsis tetragonoloba).
Účinky na zdraví
Semena rohovníku obecného představují důležitější součást drogy. Mouka ze svatojánského chleba získávaná z endospermu (endosperm neboli vnitřní živné pletivo je vnitřní část semene většiny krytosemenných rostlin, která se rozvíjí po oplození vajíčka) je složena ze 40-60 % z galaktomannanů s vysokou schopností bobtnat. Používá se k zahušťování potravin, například pro často zvracející kojence, k výrobě bezlepkových dietních přípravků (konzumují se při nesnášenlivosti na aminokyseliny obsažené v lepku všech obilnin), k výrobě kaloricky chudé stravy a ke snížení zvýšených hodnot LDL cholesterolu. V potravinářském průmyslu se tato mouka přidává do pečiva a mléčných výrobků jako stabilizátor. Celá semena dříve díky skutečnosti, že mají konstantní hmotnost, sloužila jako závaží na vyvažování drahokamů a zlata (1 semeno = 1 karát = 0,18 g). Přípravky ze stěn plodů svatojánského chleba obsahují některé výrobky k léčení průjmovitých onemocnění (obzvláště dětí) a zánětů žaludeční sliznice.
Zajímavosti
Plody rohovníku obecného se v současnosti používaj převážně jako krmivo pro dobytek, kromě toho má menší význam výroba kysaných nápojů, alkoholu, náhražky kávy a použití jako potraviny.